[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

چرا چراغ‌های هواپیما پیش از برخاستن خاموش می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

اگر تاکنون سفری هوایی را تجربه کرده باشید، حتماً هنگام برخاستن هواپیما از روی باند متوجه شده اید که چراغ‌های کابین مسافران برای دقایقی خاموش می‌شود. فرضیات مختلفی برای این خاموشی مطرح می‌شود، برخی تصور می‌کنند شاید خلبان می‌خواهد مسافران خوبی آسوده‌تر داشته باشند. اما اگر شما هم چنین تصوری دارید باید بدانید که علت این کار چیزی بسیار مهم‌تر است که در مواقع اضطراری می‌تواند جان مسافران را نجات دهد.
خاموشی چراغ‌ها پیش از ترک باند فرودگاه و قبل از فرود آمدن روی آن یکی از موارد احتیاطی در پرواز است. در واقع این خاموشی سبب می‌شود تا در صورت وقوع حادثه و نیاز به تخلیه فوری هواپیما، چشم مسافران سریع‌تر خود را با تغییرات شدت نور تطبیق دهد. هنگامی که فرد از فضای روشن کابین می‌خواهد وارد فضای تاریک خارج از هواپیما شود، چشم او به مدتی زمان نیاز دارد تا خود را با نور کم محیط هماهنگ سازد، در این شرایط یافتن سرسره تخلیه برای خروج اضطراری از هواپیما امری بسیار دشوار خواهد بود. از آنجا که هنگام تخلیه اضطراری هواپیما تک تک ثانیه‌ها برای نجات جان مسافران اهمیت دارد، خاموش کردن چراغ‌ها یکی از اقدامات فراوان ایمنی است که برای امنیت پرواز مسافران در نظر گرفته می‌شود.
احتمالاً شما هم تجربه کرده اید، هنگامی که از محیطی پرنور به خصوص آفتابی وارد فضایی تاریک می‌شویم، لکه‌های سیاه عجیبی پیش چشمان ما ظاهر می‌شوند؛ این پدیده تطبیق تاریکی نامیده می‌شود. در چنین شرایطی، چشم ما برای این که بینایی خود را در محیط تاریک‌تر به طور کامل بازیابد به 20 تا 30دقیقه زمان نیاز دارد. هر چه روشنایی محیط بیش‌تر باشد، مدت زمان بیش تری طول می‌کشد تا چشم ما به تاریکی عادت کند. به همین دلیل است که با خاموش کردن یا تاریک کردن فضای داخل کابین مسافران آنان را آماده می‌سازند تا در صورت بروز حادثه در مدت کوتاه‌تری چشم‌هایشان با تاریکی تطابق پیدا کند.
خاموش کردن چراغ‌ها نه تنها زمان ارزشمند تخلیه هواپیما را کاهش می‌دهد، بلکه به شما کمک می‌کند تا پس از خروج اضطراری از هواپیما سریع‌تر از شر لکه‌های سیاه خلاص شده و پیرامون خود را بهتر ببینید. به این ترتیب قادر خواهید بود تا علائم و نورهای اضطراری را بهتر تشخیص داده و در جهتی درست از محل حادثه دور شوید. این کار به کادر پرواز هم کمک می‌کند تا ارزیابی بهتری از خطرات خارجی نظیر آتش سوزی و سقوط آوار در زمان تخلیه هواپیما داشته باشند. پس دفعه بعد که هنگام بلند شدن هواپیما چراغ‌ها خاموش شد، شما می‌دانید که این کار فقط برای ایمنی بیش‌تر شماست؛ هرچند که ورود شما به آسمان را با آرامشی خاص توأم می‌سازد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی