[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

وقتی مردم لنینگراد به آدم‌خواری روی آورده بودند، روزنامه شیراز نوین

شهری که اکنون «سن پترزبورگ» شناخته می‌شود، زمانی نامش «لنینگراد» بود. شهری که طولانی‌ترین و مرگبارترین محاصره در طول تاریخ را به خود دیده است. لنینگراد در جنگ جهانی دوم و در تاریخ 8سپتامبر سال 1941 به محاصره کامل ارتش آلمان در آمد. بمباران بی وقفه شهر توسط هواپیماهای آلمانی، سرمای شدید و گرسنگی، مرگ حدود 800هزار نفر را رقم زد. محاصره این شهر حدود 872روز به طول انجامید و سرانجام در سال 1944 این شهر آزاد 
شد.
اما آنچه به تازگی سر و صدای زیادی به پا کرده است، خاطرات روزانه مربوط آن زمان است که به تازگی انتشار یافته است. این خاطرات وضعیت اسفبار شهر 2میلیونی لنینگراد را در طی دوران اشغال نشان می‌دهد.
یکی از به ثبت رساندگان این خاطرات «الکساندر میرونوا»، معلم تاریخی بود که در آن زمان در لنینگراد حضور داشت. وی با محاصره شهر و به دلیل بسته شدن مدارس در سال 1941 در یک یتیم خانه مشغول به کار شد. وظیفه وی سرکشی به تمام شهر و جست‌وجوی کودکانی بود که بعد از حملات روزانه هواپیماهای آلمانی زنده می‌ماندند. مشاهدات وی، یک کابوس واقعی به شمار می‌رود.
وی در یک آپارتمان در حالی با التماس دو دختر جوان برای غذا مواجه می‌شود که جنازه مادر آنها به مدت دو روز روی یک صندلی قرار داشت. وی در آپارتمان دیگری در حالی با دختر 11ساله دیگری روبه‌رو می‌شود که جسد مادرش در آشپزخانه روی زمین افتاده بود.
این تنها دو نمونه از تمام مشاهدات وی بود. هواپیمای آلمانی انبار غذا و آذوقه را نابود کرده بودند و همه مردم به علت قحطی و نبود غذا در معرض خطر مرگ قرار داشتند. در حالی که برخی به خاطر فداکاری و سخاوت برخی دیگر زنده مانده بودند، عده‌ای نیز به خاطر قتل و آدم خواری توانسته بودند زنده بمانند. وضعیت شهر چنان بود که اجساد مردگانی که روی هم انباشته شده بود تپه‌ای را ایجاد کرده بود. آدم خواری در تمام شهر لنینگراد تبدیل به امری رایج شده بود.
اکنون 73سال بعد از شکست محاصره و آزاد شدن لنینگراد، تجربه شومی که بر مردم این شهر گذشته است به لطف این خاطرات ثبت شده دوباره بازگو شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی