[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

بررسی حقوقی سد معبر و حدود وظایف اجرائیات شهرداری   
(بخش چهارم)

باتوجه به نرخ بالای بیکاری و حاشیه‌نشینی در استان، دستفروشی یکی از مشکلاتی است که در سال‌های اخیر شاهد افزایش آن بوده‌ایم. با این وجود هیچ‌گاه به صورت ریشه‌ای به این مسئله پرداخته نشده است. برخورد با دستفروشان نیز همیشه مقطعی و قهری و آن هم در قالب جابه جایی، تخریب و... بوده است. به همین دلیل بعد از هر بار جابجایی، وضع به شکل سابق خود باز می گردد.
بعضی مواقع در برخورد مأموران گشت اجرائیات شهرداری در حدود وظایف خود با شهروندان متخلف خواسته یا ناخواسته منجر به درگیری و ضرب و شتم می‌شود. سوال اینجاست، آیا نیروهای اجرائیات شهرداری می‌توانند متوسل به ضرب و شتم شوند؟ 
در پاسخ باید گفت: هرگونه ضرب و شتم از جانب مأمورین اجرائیات شهرداری ممنوع است و در ماده 570 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات) مصوب سال 1375 مجازات مأمورانی که مرتکب جرم می‌شوند تا انفصال از خدمت نیز پیش‌بینی شده است و براساس ماده 614 قانون مذکور، مأموری که ضرب و جرح کرده مرتکب جرم شده و ملزم به پرداخت دیه است.
آیا مأموران گشت اجرائیات شهرداری می‌توانند از سلاح‌های غیرمجاز مانند، اسپری فلفلی، شوکر و... در مأموریت‌ها استفاده کنند؟ 
قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب سال 1390 در ماده 3 شوک دهنده‌ها (شوکر) را در زمره اقلام و مواد تحت کنترل آورده است و در ماده 4 همان قانون اقلام و مواد تحت کنترل بدون مجوز مراجع ذی‌صلاح جرم است.
انواع افشانه‌های اشک‌آور مانند تهوع‌آور، ‌خواب‌آور و بیهوش‌کننده که موج اخلال در تنفس می‌شود و انواع شوکرها که منجر به اخلال عصبی شوند و در صورتی که شخص مورد نظر، بیماری مانند مشکلات قلبی یا تنفسی داشته باشد، ممکن است به ایست قلبی و احتمالاً مرگ نیز بیانجامد، جزو سلاح سرد و شکاری محسوب شده و شامل مجازات‌ بند ت ماده 11 همان قانون «گازهای بی‌حس‌کننده، بیهوش‌کننده و اشک‌آور به حبس از دو تا پنج سال» و بند ث ماده 11 «مواد محترقه و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها)، به حبس از شش ماه تا دو سال» می‌شوند.
بنابراین مأموران شهرداری، در زمره مأمورانی که اجازه استفاده از اقلام و مواد تحت کنترل «اسپری فلفلی و شوکرها» را دارند «ماده 29 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال 1392) نیستند و چون که شبه ضابط محسوب می‌شوند تحت هیچ شرایطی حق استفاده از انواع افشانه‌ها و شوک دهنده‌ها را ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی