[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

ایجاد هوش مصنوعی با استفاده از سیناپس‌های مصنوعی، روزنامه شیراز نوین

یک گروه بین‌المللی از محققان نوع جدیدی از سیناپس‌ها را ساختند که در سیستم‌های هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه‌های عصبی کاربرد دارند.
این سیستم‌ها با استفاده از نورون‌ها و سیناپس‌های دیجیتالی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که عملکرد مغز انسان را در پردازش اطلاعات شبیه‌سازی کنند. در این سیستم‌ها سیناپس‌ها نقش دروازه‌هایی را برای انتقال اطلاعات و سیگنال‌ها توسط نورون‌ها ایفا می‌کنند. 
چالشی که در مسیر توسعه شبکه‌های عصبی وجود دارد این است که سیناپس‌ها در مغز پستانداران قادرند به‌طور همزمان سیگنال‌های تحریک‌کننده و مهارکننده را عبور دهند؛ ولی سیناپس‌های مصنوعی قادرند در هر زمان تنها یکی از انواع سیگنال‌ها را عبور دهند. بنابراین یک سیستم هوش مصنوعی تنها با نیمی از ظرفیت واقعی خود عمل می‌کند. 
اما اکنون محققان نوعی سیناپس مصنوعی ساختند که قادر است هر دونوع سیگنال را به‌طور همزمان عبور دهد. سیگنال‌های تحریک‌کننده مانند یک شتاب‌دهنده عمل می‌کنند و سیگنال‌های مهارکننده، نقش ترمز را بر عهده دارند. با ترکیب این دونوع سیگنال می‌توان سیستم را به نحوی مؤثر و پایدار کنترل کرد. 
این قابلیت برای توسعه نسل بعدی شبکه‌های عصبی با قابلیت‌های شناختی پیشرفته، ضروری است و منجر به ساخت شبکه‌های عصبی هوشمندتر خواهد شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی