[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

موفقیت ناسا در تولید ابر مصنوعی، روزنامه شیراز نوین

بعد از یک ماه تلاش برای پرتاب موشک کوتاه برد به منظور تولید ابر مصنوعی، بالاخره ناسا موفق شد این پروژه را به اتمام برساند. این موشک از پایگاه والوپس در ایالت ویرجینیا به فضا ارسال گردید.
ابرهای مصنوعی که به وسیله این موشک تولید شدند، در آسمان نیویورک تا کارولینای شمالی قابل مشاهده بودند. ابرهای تولید شده به رنگ‌های آبی، سبز و قرمز نمایان شده و سپس در جو محو شدند.
موشک تریر مالموت (Terrier Malemut)، یک موشک با مقاصد تحقیقاتی یا ژرفاسنج (Sounding rocket) بوده که به منظور اندازه گیری و انجام آزمایشات علمی در طول مدت پرواز زیر مداری طراحی و ساخته شده است. این موشک‌ها برای حمل وسایل و ابزار در ارتفاع‌های 50 تا 1500کیلومتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نقطه‌ اوج موشک‌های ژرفاسنج بین 1000 تا حداکثر 1500کیلومتر است، این موشک‌ها به طور معمول از موتورهای مازاد موشک‌های نظامی بهره می‌برند.
این موشک از یک سامانه تزریق پیشرفته استفاده می‌کند که برای مطالعه یونوسفر و شفق‌های قطبی به کار گرفته می‌شود. محققان با استفاده از این سامانه می‌توانند با به کار بردن رنگ‌های متفاوت برای تولید ابر مصنوعی، شیوه‌ حرکت ذرات در فضا را مشاهده کنند. در طول پرواز 8دقیقه‌ای موشک تریر مالموت ناسا، 10محفظه تعبیه شده در این موشک ابرهای مصنوعی را در آسمان به وجود آوردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی