[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

تقویت گرایش به مطالعه در نسل امروز، روزنامه شیراز نوین

پیشنهادهای زیر در تقویت گرایش‌های مطالعاتی نسل نو بسیار مؤثر است:
بلندنظری در مطالعه 
انسان قبل از رسیدن به هر مرحله‌ای باید به آن مرحله به عنوان «مقدمه» علاقه‌مند باشد. انسان وقتی نور فهم و علم پیدا کرد، غیر از حق تعالی چیز دیگری را نمی‌بیند، هر جا بنگرد، حق را می‌بیند، جایی نمی‌یابد که حق تعالی نباشد.
شیوه منتقدانه در مطالعه
خواندن بدون اندیشه، مانند خوردن بدون هضم کردن است و به کار گیری اندیشه و انتقاد در مطالعه، ذهن انسان را از حالت منفعلانه خارج می‌کند، فعال و نقاد، توانا و برنا می‌سازد. عادت به دقت در مطالعه، نعمتی بزرگ است که انسان را با مفاهیم و موضوعات جدیدتری آشنا می‌سازد و توانایی‌های فرد را نمایان می‌کند. «جمیز مکاش» می‌گوید: «کتابی را که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وا دارد.»
آشنایی با کتاب‌های برگزیده و آثار برتر
آشنایی جوانان و نوجوانان با منابع مفید و کتاب‌های برگزیده سال -به ویژه در گروه نوجوانان و جوانان- از طریق پدران و مادران، مربیان و رسانه‌های گروهی و نشست‌های اثرگذار با چهره‌های شاخص و برجسته شهره کشور یا جهان، بی هیچ سخن و نصیحتی، نیرویی صد چندان در به کارگیری تمامی توان، جهت پیشرفت و تعالی جوانان ایجاد می‌کند. آنان را به الگوگیری و اسوه پذیری سوق می‌دهد و در عرصه‌های تحقیق و پژوهش و نگارش وادار به کشف استعدادهای پیدا و ناپیدای خویش می‌کند. «تقویت انگیزه‌های مطالعاتی» همراه با «تقویت اندیشه‌های مطالعاتی»، شیوه‌ای دائم، کارآمد و پرثمر خواهد بود و نسل نو را که جویای جاودانگی و اثرگذاری در عرصه‌های مختلف اجتماعی هستند، در به کارگیری قلم، حضور در کلاس‌های آموزش نویسندگی و کارگاه‌های تحقیقاتی و کسب مهارت یا هنر نویسندگی تشویق می‌کند. مطالعه زندگینامه بزرگان و مشاهیر
آشنایی نسل نو با زندگانی پاکان و صالحان، باعث صیقل و جلای گوهر وجود آنها می‌شود و بذر امید و آرزو را در دل‌های آنان می‌افشاند و حقیقت زندگی مجسم می‌شود تا از گذشته یکایک چهره‌های پیروز و سرشناس آگاهی یابند و بدانند ره‌آورد صبر و بردباری، فقر و ناداری، تلاش و هوشیاری و قناعت و پایداری، چیزی جز پیشرفت و پویایی، تکامل و دانایی و عظمت و پارسایی نبوده است. 
بزرگترین نکته درس آموزی که نسل جوان از زندگینامه بزرگان می‌آموزد، این است که درمی‌یابند، انسان به چه پایه‌ای از حد کمال می‌تواند برسد و چه کارهای عظیمی در آفرینش می‌تواند انجام دهد.

 

• شکیبا آزادی؛ دبیر شاغل در متوسطه اول شاهد دالکی؛ ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی