[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

در برنامه‌ای با همکاری شهرداری لار انجام شد، روزنامه شیراز نوین

احیای سنت‌های بومی در رمضان همزمان با جشن عید فطر 

کامران علوی/ روابط عمومی شهرداری لار: به مناسبت عید سعید فطر ویژه برنامه باشکوهی به همت شهرداری لار در پارک «فسیل» (نخل) با حضور چشمگیر مردم برگزار شد.
برنامه با اجرای متفاوت و میدانی حمیدرضا پریدار از اعضای گروه تئاتر آزاد لارستان آغاز شد. پریدار در چند بخش با اجرای جذاب و متکی بر فرهنگ و ادب لارستانی به سؤال و جواب با حضار پرداخت. او در گفتگو با مخاطبان از آنها سؤالاتی را درباره رسوم ماه مبارک رمضان در لارستان مانند طرز تهیه انواع شیرینی، اغذیه، نان‌ها و دسرها، ادعیه و مناجات‌خوانی‌ها، رسومی فولکلور مانند «رمضانی گرفتن درب خانه‌ها و یا برای تازه عروس و داماد» و دیگر سنن لارستانی متناسب با این ماه پرسید.
در بین هر بخش نیز برنامه‌هایی مبتنی بر فرهنگ و زبان لارستانی اجرا شد.
اجرای سرود با عنوان «لارستان» به زبان لاری، دو بخش از رمیکس آهنگ‌های مرحوم ناصر عبداللهی با گویش اوزی توسط فریاد (محمد) خواجوی، شعر خوانی به زبان لاری توسط سه دختر خردسال و نوجوان به نام‌های غزل مفتوحی (فرزند عبدالرضا مفتوحی شاعر طنزپرداز لاری)، مائده صفایی و نازنین مریم خدادادی، مسابقه طنز خوانش جملات لاری توسط نوجوانان، و آیین کلاه کنی لطیفی از برنامه های این جشن باشکوه بود.
استقبال از مراسم به گونه ای بود که تعداد زیادی از شهروندان به صورت ایستاده تا انتها مراسم را همراهی نمودند.
این مراسم با حضور عموم مردم و مسئولین ادارات لارستان همچون فیاض‌پور رئیس اداره آموزش و پرورش، محمدحسن طیبی رئیس اداره ورزش و جوانان، رحیم بیژنی، اشکان عسکری و عشرت جهاندیده از اعضای شورای اسلامی شهر لار (دوره چهارم و پنجم) برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی