[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

پایان درد واکسن با ظهور برچسب‌های پوستی، روزنامه شیراز نوین

از آن جا که دانشمندان اثبات کرده‌اند برچسب‌های پوستی به اندازه تزریق واکسن مؤثر است، پس باید منتظر ورود برچسب‌های پوستی به بازار ماند. برچسب‌هایی که می‌توان آنها را در منزل و ظرف کمتر از چند دقیقه به بدن متصل کرده و از فوایدی معادل واکسن برخوردار شد.
دانشمندان بر این باورند که این چسب‌های بدون درد که حاوی سوزن‌های میکروسکوپی بسیار ریز هستند می‌توانند مصرف سالانه واکسن ها مانند واکسن آنفولانزا را به میزان چشمگیری افزایش دهند.
در بریتانیا، سازمان بهداشت عمومی توصیه می‌کند افراد آسیب پذیر، کودکان، سالمندان و زنان باردار سالانه واکسینه شوند؛ اما در زمستان گذشته کمتر از 50درصد زنان باردار و فقط 70درصد سالمندان برای دریافت واکسن به مراکز پزشکی مراجعه کردند. بسیاری از مردم از سوزن وحشت دارند یا زمان لازم برای مراجعه به مراکز بهداشت و درمان را ندارند.
در اولین آزمایش روی انسان، 100نفر شرکت داشتند و این چسب تأثیرگذار بود و به مدت 12ماه فرد را از بیماری مصون داشت. بسیاری از شرکت کنندگان این برچسب را به سرنگ‌های موجود ترجیح دادند.
محققان می‌گویند که این برچسب ارزان‌تر بوده و می‌توان آن را با خود به خانه برد و در راحتی و با آسودگی خیال از آن بهره جست. آن‌ها همچنین برچسب‌هایی ساخته‌اند که افراد را در مقابل بیماری‌های سرخک، سرخجه و فلج اطفال واکسینه می‌کند.
دکتر مارک پروزنیتس که پروفسور مهندسی شیمی و سلول‌های زیستی است می‌گوید: «روش معمول این است که برای دریافت واکسن آنفولانزا لازم است تا پزشک خود را ملاقات کنید تا او واکسن را از طریق سوزن وارد بدن شما نماید.»
«واکسن در یخچال نگهداری می شود و سوزن پس از استفاده، زباله ای است که باید به روشی ایمن دفع شود. با استفاده از برچسب هایی مجهز به ریزسوزن ها، شما [واکسن] را از فروشگاه خریده و با خود به منزل می برید، آن را چند دقیقه روی پوست خود چسبانده، سپس آن را از پوست جدا کرده و با روشی ایمن دور می ریزید، چرا که ریزسوزن های آن حل شده و از بین رفته است.»
«لازم نیست این برچسب ها در یخچال نگهداری شوند، بنابراین می توان آن ها را حتی به خانه مردم فرستاد.»
نتایج آزمایش نشان داد که این برچسب ها عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کنند و واکنش هایی که در محل چسباندن ایجاد می شود، غالباً قرمزی خفیف و اندکی خارش است که آن ها پس از دو یا سه روز برطرف می شود.
در واکنش به این واکسن ها، پادتن تولید شد و با بررسی نمونه های خونی، مشخص شد میزان این پادتن‌ها در گروهی که از برچسب استفاده کرده اند با کسانی که این واکسن را از طریق تزریق دریافت کرده بودند، مشابه است.
پس از انجام واکسیناسیون با برچسب، از سطح آن تصویربرداری شد. به این ترتیب دانشمندان دریافتند که ریزسوزن های به کار رفته در برچسب ها در پوست بدن حل می شود. این مسئله بسیار مهم است زیرا نبودن سوزن، دفع برچسب هایی را که به زباله تبدیل شده اند آسان کرده و می‌توان آن ها را مانند سایر زباله ها دفع کرد. این در حالی است که سوزن سرنگ ها باید طی عملیات خاصی دفع شود.
بیش از 70درصد از کسانی که این برچسب ها روی آنان آزمایش شده بود، استفاده از آن را به سرنگ های موجود ترجیح دادند. محققان اکنون مرحله دوم از آزمایشات خود را آغاز نموده اند که اگر با موفقیت همراه شود، تا چند سال آینده شاهد حضور این واکسن های بی درد در بازار خواهیم بود.
دکتر نادین روفائل استاد دانشگاه علوم پزشکی اِموری و مدیر تحقیقات در آزمایش کلینیکی این واکسن می گوید: «علیرغم توصیه هایی که برای واکسیناسیون جهانی علیه آنفولانزا صورت می گیرد، آنفولانزا همچنان یکی از دلایل اصلی بیماری است که ناخوشی ها و مرگ و میر فراوانی را ناشی می شود.»
«وجود انتخابی جدید برای واکسن آنفولانزا که آسان، بدون درد و توسط خود فرد وارد بدن می شود، می تواند پوشش واکسیناسیون ضد این بیماری فراگیر را افزایش داده و محافظت بیشتری از افراد جامعه به عمل آورد. آن هم واکسنی که مردم برای عدم دریافت آن دلایلی مختلفی را مطرح می‌کنند.»
«یکی از اهداف توسعه فناوری مربوط به برچسب های ریزسوزن این است که بتوان این واکسن را در دسترس افراد بیشتری قرار داد.»
واکسن آنفولانزا انسان را علیه این بیماری ایمن می‌کند؛ اما به دلیل جهش سریع ویروس آنفلوآنزا و تغییرات گسترده آن هرسال دو گونه جدید از این واکسن تولید می شود. با این حال ایمنی ایجاد شده علیه بیماری نسبی یا زیاد گزارش شده است. 
با مصرف مقداری یکسان، واکسن های با عوامل زنده که از قدرت بیماری زایی آن ها کاسته شده است، معمولاً می‌توانند نسبت به واکسن های کشته شده، ایمنی مؤثرتر و طولانی تری ایجاد کنند. این واکسن ها علاوه برسیستم ایمنی هومورال، سیستم ایمنی سلولی را نیز تحریک می نمایند، این نوع واکسن ها تمایل دارند واکنش هایی شبیه به شکل طبیعی بیماری را در افراد با نقص ایمنی ایجاد کنند. برای این که با واکسن های کشته شده ایمنی کافی و طولانی مدت حاصل شود، می بایست این واکسن ها ابتدا در چند نوبت تزریق گردند و برای جلوگیری از کاهش سطح پادتن و ادامه ایمنی اغلب لازم است که تزریق واکسن در آینده یادآوری شود. 
معروف ترین بیماری هایی که واکسن مؤثر دارند عبار‌ت‌اند از آبله، سه گانه (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه)، فلج اطفال، سل، MMR (سرخك، اوريون و سرخجه)، هپاتیت بی، هپاتیت سی، مننژیت مننگوکوکی، آنفلوآنزا، تب زرد، تیفوس و هاری که البته هنوز این برچسب ها برای بسیاری از این بیماری ها مورد آزمایش قرار نگرفته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی