[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۶
  • دوره جدید

از دوزانو نشستن پرهیز کنید، روزنامه شیراز نوین

تخریب مفصل، غضروف مفصلی است که در ادامه باعث می‌شود بافت استخوانی شروع به ساییده شدن کند و مفاصل سفت و دردناک می‌شود. دکتر علی پناهی، متخصص طب توانبخشی با بیان اینکه بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد، افزود: بعد از مفصل زانو، آرتروز در مفصل لگن یا هیپ و بعد از آن مفصل مچ پا و مفصل شانه اتفاق می‌افتد؛ علت اینکه آرتروز مفصل زانو شایع‌‌تر است، این است که زانو مفصل خاصی است. در مفصل زانو دو استخوان ساق و ران روی هم قرار می‌گیرند که این دو استخوان سطح صافی دارند و راه رفتن را کنترل می‌کنند.
علت آرتروز مفصل زانو
وی با بیان اینکه مفصل زانو مفصلی است که نیاز به حمایت عضلات و بافت‌های نگهدارنده اطراف دارد، ادامه داد: اگر هرکدام از این موارد آسیب ببیند، مثلاً رباط‌ها، مینیسک، عضلات و همچنین استخوان کشکک، باعث آرتروز زانو می‌شود. این متخصص طب توانبخشی با تأکید بر اینکه آرتروز مفصل زانو اولیه از ۴۵ تا ۵۰سالگی به بالا روی می‌دهد، بیان کرد: بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و در آن عملاً تخریب بافت استخوانی رخ می‌دهد. آرتروز ثانویه یا به علت آسیب‌ها و ضرباتی است که به زانو وارد می‌شود. مثلاً پارگی مینیسک در فوتبالیست‌ها، زانو را مستعد آرتروز می‌کند و یا اختلالات مادرزادی مثل انحراف در زانو مانند پای پرانتزی و قرار گرفتن استخوان کشکک در جای نامناسب و همچنین ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم) و درگیری سیستم ایمنی که غضروف داخل مفصل را تخریب می‌کند، بافت استخوانی را مستعد مفصل آرتروز زانو می کند.
علائم آرتروز مفصل زانو
وی در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی فرد متوجه بیماری آرتروز می‌شود، گفت: در ابتدا علائم به صورت دردهای گذراست که در شرایط خاص خودش را نشان می‌دهد. یعنی با فعالیت فرد، دردهای زانو شروع می‌شود و با استراحت بهبود می‌یابد؛ ولی وقتی آرتروز پیشرفت می‌کند، درد با استراحت کمتر می شود ولی به صفر نمی‌رسد.
پناهی شایع‌ترین محل دردهای آرتروز مفصل زانو را بیشتر در داخل زانو یا زیر کشکک دانست و افزود: چون داخل زانو منطقه‌ای است که وزن را منتقل می‌کند به ساق پا و این مسئله فشار به سمت داخلی زانو وارد می‌کند.
درمان آرتروز مفصل زانو
این متخصص طب توانبخشی در پایان در پاسخ به این پرسش که درمان آرتروز مفصل زانو چگونه است، اظهار داشت: ممکن است داروی خوراکی یا پماد موضعی به فرد داده شود، استفاده از سیستم گرما، سرما، ورزش درمانی، فیزیوتراپی و تزریق‌های داخل زانو ممکن است به افراد پیشنهاد شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی