[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

دست تولیدکننده را ول نکنیم، روزنامه شیراز نوین

پیش‌بینی آینده اقتصادی فارس 
دست تولیدکننده  را ول نکنیم
علی کیانی‌: هنگام صادارت کالا ، باید تا آن‌سوی مرز همراه تولیدکننده باشیم

 

گروه گزارش- فرزاد وثوقی
farzad_vossoghi@yahoo.com

بعضی فعالان اقتصادی استان معتقدند که اگر با همین وضع فعلی و مانع تراشی‌های دولتی و البته نگاه سنتی و قوانین و مقررات دست‌وپاگیر جلو برویم تا 30 سال دیگر هم اتفاقی مؤثر و مثبت برای اقتصاد فارس نخواهد افتاد. بعضی فعالین اقتصادی فارس براین باورند که مسئولین اقتصادی استان فقط به دنبال کلنگ زنی هستند و بریدن روبان افتتاحیه‌هایی که در نهایت هیچ تاثیری بر اقتصاد نداشته است و اینها را فقط آمارسازی می‌دانند. رشد پروانه‌های صادرشده در راستای فعالیت‌های صنعتی را وقتی در کنار رشد آمارهای تعطیلی واحدهای فعال صنعتی قرار می‌دهیم، به یک معادله دست پیدا می‌کنیم که کسی قادر به درک آن نیست. در شهرک‌های صنعتی مجوز فعالیت می‌دهیم و اعلام رشد آمار می‌کنیم اما وقتی وارد شهرک می‌شویم خیلی‌ها تعطیل کرده‌اند. به این باور می‌رسیم که اگر به‌جای ساخت شهرک صنعتی رفته بودیم هتل ساخته بودیم تا صنعت گردشگری را تقویت کنیم بیشتر برد کرده بودیم. حالا انبوهی کارگاه تعطیل و نیمه تعطیل در فارس را می‌توان علامت چه دانست؟ البته رگه‌هایی از نور امید وجود دارد که تنها با تغییر نگرش و اصلاح قانون امید بهبودی در آن است.
در همین رابطه و پیش بینی اوضاع اقتصادی فارس با نگاه بهبود برای آن، پای صحبت فعالیت اقتصادی استان نشسته ایم و در گفتگو با آنان دوباره شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی را رونق داده ایم تا شاید رسانه پلی باشد برای رسیدن به اهداف عالی اقتصادی فارس و ایضا کشور.
مهندس غدیرعلی کیانی، فعال اقتصادی بخش خصوصی و نایب رئیس شهرک خدماتی و صنعتی بزرگ شیراز در گفتگو با ما از مشکلات و راهکارهای موجود می‌گوید تا شاید باب مذاکره دوباره برای حل مشکلات بین بخش خصوصی دولتی باز شود. قضاوت نهایی هم با مردم است؛ چراکه آنان هستند که عواید برنامه‌ریزی‌های درست و غلط را برداشت می‌کنند. هر چند بیکاری امروزجوانان ما، نتیجه اجرای برنامه‌های دیروز است. اقتصادی دولتی و تمناهای بخش خصوصی که البته تاکنون دستاوردی نداشته تا در حوزه اشتغال ملموس و محسوس باشد.
کیانی خیلی مسلط و بدون تردید سراغ گره‌های اقتصادی می‌رود و می گوید‌: اگر وضع به همین منوال باشد تا 30 سال دیگر هم به جایی نخواهیم رسید. وقتی مدیران دولتی حوزه اقتصاد فارس فقط و فقط در فکر آمارسازی هستند. آنها برای بهبود و تحکیم موقعیت مدیریتی خودشان تلاش می‌کنند. اینکه چندتا مدال از تهران گرفته باشند مهم نیست، مهم این است چه کاری برای ارتقای اقتصاد فارس انجام داده اند.
مدیران فارس فقط در فکر مراسم پر خطر از کلنگ‌زنی‌ها و افتتاحیه‌های بی حاصل هستند که عاقبتی را برای فارس بهبود نبخشیده اند. شما بگویید این همه در مناسبت‌های مختلف افتتاح کرده اند، برای اشتغال و اقتصاد و رفاه اجتماعی مردم فارس چه حاصلی داشته است؟ روی صحبت من این دولت و آن دولت نیست؛ بلکه ماحصل فعالیت سالیان گذشته است که باعث بهبود اوضاع نشده است. سازمان صنایع و معادن دلخوش به ارائه آمارهای فزاینده از صدور پروانه صنعتی است اما ما تاثیری مشاهده نمی کنیم و این پرسش مطرح می‌شود که چرا این همه پروانه غیر اصولی صادر می‌شود؟ مثلا آمار بدهند 2هزار پروانه صادر شده اما نتیجه اش چه می‌شود‌؟ باید آمارها در پس نتیجه مثبت اعلام شود.
این فعال اقتصادی در ادامه می‌گوید: این همه تعطیلی واحدهای کارگاهی وکارخانه ای که مشاهده می‌شود نتیجه همین کارهای غیرکارشناسی است که فقط برای ارائه آمارهای دولتی انجام می‌شود. بدون برنامه و شناخت از فضای اقتصادی فارس طرح می‌دهند، یکی پروانه می‌دهد، یکی زمین هکتاری در شهرک صنعتی واگذار می‌ کند، یکی هم تسهیلات تولید می‌دهد؛ البته با دریافت وثیقه‌های سنگین، یکی هم کار را شروع نکرده متوقف می‌شود چون مشاور صنعتی و تولید نداشته که برای چه و با چه هدفی باید تولید کند و بازاریابی صادرات کالا چگونه است. و بالاخره فرد یا افراد وارد شده در تاریکی فضای اقتصاد ورشسکته می‌شوند و بدهکار و بیکار باید جواب بانک را بدهند و از طرفی زمین دریافتی در شهرک صنعتی معطل حرکت کند اقتصادی می‌شود و امکان واگذاری به غیر وجود ندارد. اینها همه تبدیل می‌شود به بلای اقتصادی که دامنگیر استان فارس شده است.
ما اگر در مورد سرمایه گذاری ناموفق قصه درست می‌کنیم نتیجه همین عملکردهای غلط و بدون کارشناسی است. اقتصاد دولتی است و تمناهای بخش خصوصی برای ورود به صنعت تمامی ندارد. فقط شهرک درست کردیم که تبدیل به باتلاق سرمایه گذاری شود. سرمایه گذار دلش می‌خواهد وارد معرکه تولید شود، دلسوز استان است اما همراهی و مشاوره می‌خواهد نباید دست سرمایه گذار را ول کرد یا در حنا گذاشت.
به نظر من سرمایه گذار در هنگام ورود برای دریافت مجوز از دولت باید مشاور بگیرد و اولین کارش باید استخدام مشاور کار بلد باشد. چراکه درگیر مسایل مالیات و قوانی کار شدن، مسئله کوچکی نیست و این افراد را نباید به بدهکار تبدیل کرد؛ چراکه بازخورد مناسبی در نگاه خارجی و داخلی ندارد. مثلا فردی آمده شهرک صنعتی سرمایه و مجوز دارد اما مشاور ندارد. بدون تجربه و مشاور زمین می‌خورد و این الگوی مناسبی برای سرمایه گذاری در اهداف و جذب آن نیست.
در کنار آن ما سرمایه گذاران موفق و بزرگی در فارس داریم که همه کارشان حساب شده بوده و امروز باید به عنوان الگو معرفی شوند تا اگر نیازمند حضور سرمایه گذار هستیم، اگر می‌خواهیم خط تولید راه اندازی کنیم، انتهای ماجرا را ببینیم که موفقیم یا شکست خورده. اصل ماجرا هم همین است که در اقتصاد باید قدرت پیش بینی و ریسک داشته باشیم و آینده را ببینیم، نه اینکه در تاریکی حرکت کنیم. باید بازارهای خارجی را بشناسیم و قدرت حضور در آنان را داشته باشیم.
وی در ادامه خواستار رفع موانع تولید و صادرات شد و افزود: دولت باید موانع تولید را بردارد؛ همچنین موانع صادرات را تعدیل کند با این اوصاف کار خیلی مشکل است. نباید سرمایه‌گذار را تنها گذاشت بلکه باید تا آن سوی مرز با او همراه بود تا حمایت‌ها را احساس کند.
خود من رفتم خدمت ایت الله ایمانی امام جمعه شیراز. برای ایشان تمام موانع و راهکارهای تولید و صادرات را توضیح دادم.حتی گفتم خیلی‌ها نشسته اند فقط مانع درست می‌کنند و سنگ اندازی. حرفه اصلی این است که با این اوصاف کاری از پیش نخواهد رفت. با نمایندگان شیراز هم صحبت کردم مخصوصاً آقای رضایی، با نمایندگان دوره گذشته هم صحبت کردم تا گره باز شود. گفتم برای یک کار کوچک در فارس یک گره بزرگ باز نشدنی می‌زنند. بیاییم یک کار ماندگار برای اقتصاد فارس ومردم استان انجام بدهیم اما هیچ اتفاقی نیفتاد وحرف‌ها همان روز باد هوا شد.
پیشنهاد می‌کنم مسئولین استان و ایضا نمایندگان فارس این قانون کار را بازبینی و اصلاح کنند تا روابط کارگر وکارفرما بهبود یابد. به خدا اگر این قانون را اصلاح کنند یک نفر بیکار در استان نخواهد ماند و همه می‌روند سرکار. باید قانون کار به‌روز شود تا هم منافع کارگر و هم کارفرمان لحاظ شود. امکان رقابت و مانور کارفرما در امر تولید بیشتر شود. دراین روزهای تورم و واردات بی رویه، رمقی برای تولیدکننده باقی نمانده.بیاییم قوانین کار را تسهیل کنیم با نگاهی کارشناسانه و امید به فردا.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی