[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

اجرای رأی تخریب ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم اثر ثبتی بند امیر 
ابراهیم حقیقی مسئول واحد حقوقی و املاک میراث فرهنگی فارس از اجرای رأی تخریب ساخت و ساز غیرمجاز در حریم اثر ثبتی بند امیر واقع در شهرستان شیراز، بخش زرقان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، ابراهیم حقیقی با اشاره به صدور رأی تخریب ساخت و ساز در حریم اثر ثبتی بند امیر واقع در بخش زرقان گفت: با پیگیری‌ها و طرح شکایت واحد حقوقی اداره کل نزد دادگاه عمومی بخش زرقان و صدور رأی از سوی دادگاه عمومی زرقان در خصوص ساخت و ساز غیرمجاز در حریم این اثر تاریخی و به استناد ماده 560 قانون مجازات اسلامی، روز 12تیر ماه 96 با حضور نماینده بخش حقوقی و مراجع قضایی حکم صادره اجرا شد.
وی در ادامه اظهار داشت: آثار تاریخی دارای عرصه و حریم مشخصی هستند که هرگونه ساخت و ساز در پیرامون آن نیامند بررسی و نظر کارشناسی است و افرادی که به هر نحو پیرامون حرایم این آثار کار یا فعالیت دارند، باید ضوابط و قوانین میراث فرهنگی را در نظر گرفته تا ضمن عدم مواجه شدن با برخوردهای قانونی، متوجه ضرر و زیان مادی و معنوی نشوند.
گفتنی است اثر تاریخی بند امیر متعلق به قرن 4 (365 ه.ق) است و در تاریخ 9/9/1349 با شماره 902 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محور گردشگری میدان ملل تا تخت‌جمشید راه‌اندازی می‌شود

مهر: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از راه‌اندازی محور گردشگری تخت جمشید تا آخر تابستان خبر داد.
مسعود رضایی منفرد با بیان اینکه اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای طرح محور گردشگری میدان ملل تا تخت جمشید بیش از یک میلیارد تومان است، افزود:  این محور سه کیلومتری از میدان ملل (در مرودشت) آغاز می‌شود و تا ورودی مجموعه جهانی تخت جمشید ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در قالب این طرح، مسیر ورودی به تخت جمشید ساماندهی می‌شود، اظهار کرد: در این طرح، ایجاد مسیرهای پیاده راه، دوچرخه سواری و تراموا پیش بینی شده که هم اینک یک هزار متر از این مسیر آماده سازی شده است.
رضایی منفرد با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، راه‌اندازی این مسیر تا آخر شهریورماه صورت خواهد گرفت، به اجرای عملیات علف‌زنی در این مجموعه جهانی اشاره کرد و گفت: علف‌زنی مجموعه جهانی تخت جمشید از خردادماه و با توجه به گستردگی مجموعه و پراکندگی آثار، این عملیات یک ماه طول کشید.
وی بیان کرد: علف‌های هرز در تمامی محوطه و سایت‌های باز تاریخی روباز دیده می‌شود و امری اجتناب ناپذیر است و به محض اینکه علف‌ها خشک شد، عملیات حذف و پاکسازی آنها آغاز می شود.
 مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه ۷۰هکتار از محوطه تاریخی تخت جمشید از علف‌های هرز پاک می‌شود، بیان کرد: پاکسازی علف‌ها به صورت دستی و مکانیزه صورت می‌گیرد و حذف آنها از کنار آثار تاریخی، با حساسیت ویژه‌ای و با حضور کارشناسان حوزه مرمت در مجموعه انجام می‌شود تا خدشه‌ای بر آثار وارد نشود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تهیه طرح جامع معماری (مسترپلان) تخت جمشید اشاره کرد و افزود: این طرح جامع به صورت کاملاً تخصصی و تفکیک شده در حوزه‌های مختلف حفاظت، مرمت، ساماندهی محوطه و باستان شناسی منطقه در فازهای کوتاه، میان و بلندمدت تهیه خواهد شد.
رضایی منفرد گفت: طرح مبلمان سایت، جانمایی تابلوهای معرفی، همچنین برنامه‌های حفاظتی و مرمتی از جمله دستورالعمل‌هایی است که با تهیه این طرح جامع معماری در مجموعه جهانی تخت جمشید به صورت کاملاً تخصصی اجرا می شود.
وی از پیشرفت ۵۰درصدی تهیه این طرح خبر داد و بیان کرد: با تکمیل طرح و اجرای آن، بی‌شک هرگونه فعالیت در این محوطه باستانی تخصصی‌تر خواهد شد.
نقش رستم به جهانی شدن نزدیکتر می‌شود
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ادامه با اشاره به اینکه ۸۰درصد اسکن لیزری مجموعه فرهنگی نقش رستم به اتمام رسیده، گفت:۸۰درصد اسکن لیزری مجموعه فرهنگی نقش رستم با هدف حفاظت و آسیب شناسی نقوش برجسته و اجرای طرحی برای مرمت آن انجام شده است.
وی با بیان اینکه اجرای چنین طرحی در راستای تکمیل پرونده ثبت جهانی الحاقی نقش رستم به تخت‌جمشید است، افزود: با تکمیل این پرونده، مجموعه فرهنگی نقش رستم نیز در فهرست جهانی ثبت خواهد شد.
رضایی منفرد به ساماندهی مسیر ورودی مجموعه فرهنگی نقش رستم نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مسیر ورودی نقش رستم ساماندهی و تغییر خواهد کرد که این اقدام در جهت ارائه خدمات مطلوب‌تر و دسترسی آسان گردشگران است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی