[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

گذری بر آرامگاه چهارتن از خاندان عصمت و طهارت بقیع، نشانه مظلومیت شیعه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید شمس‌الدین آیت‌اللهی
قبرستان بقیع، به نام‌های بقیع الغرقد‌، مقبرة البقیع‌، جنة البقیع مشهور است. این قبرستان اولین قبرستان مسلمانان است كه پس از تشكیل حكومت اسلامی در مدینه توسط پیامبر (ص) و به امر ایشان ساخته شده است. 
بسیاری از شخصیت‌های برجسته جهان اسلام در آنجا مدفون هستند. به دلیل وجود مزار چهار تن از خاندان عصمت و طهارت از جایگاه والا و اهمیت ویژه ای نزد مسلمان و خاصه شیعیان برخوردار می‌باشد. 
 علاوه بر این سفارشات پیامبر (ص) به زیارت قبر امام حسن (ع) در بقیع پس از شهادت ایشان به مقام و اهمیت این قبرستان افزوده است. 
در این رابطه از وجود مقدس پیامبر (ص) نقل گردیده است كه ایشان فرمودند:
هركس امام حسن ع را در بقیعش زیارت نماید، قدم وی در روزی كه (روز قیامت)قدم‌ها می‌لرزد ثابت می‌گردد. 
عن النبی صلى الله علیه وآله قال: من زار الحسن فی بقیعه ثبت قدمه على الصراط یوم تزل فیه الاقدام 
حال در آستانه هشتم شوال سال‌روز تخریب قبور ائمه بقیع به دست وهابیان كوردل، به بیان شرحی مختصر از این فاجعه می‌پردازیم. 
ابن بطوطه كه از سفرنامه نویسان مشهور و متوفی ٧٧٩ه.ق است، در كتاب الرحله خود راجع به قبور ائمه بقیع ع می‌نگارد: و قبر حضرت (امام)حسن‌بن‌علی بن ابی طالب (ع) و آن یك گنبد و بارگاه مرتفع در آسمان بود با معماری تازه و نوین در سمت راست خارج از درب بقیع 
(الرحلة ابن بطوطة ج١ص٩٤)
قبل از ورود به بحث نكته ای كه لازم به ذكر است این است كه قبور ائمه بقیع تا كنون دو بار توسط وهابیان تخریب گردیده است كه شرح هریك خواهد گذشت وهابیت در سال ١١٥٣ توسط محمد بن عبدالوهاب آغاز به فعالیت كرده و شروع به تبلیغ نمود. مؤسس آن در سال ١١٥٧ با محمد بن سعود حاكم درعیه هم پیمان شد و اولین حكومت وهابی را تشكیل داد؛ پس از آن با حمله به نقاط مختلف سعی نمود تا شهر دیگر را زیر سلطه خود در آورد یا حداقل با غارت آن شهر‌ها بر دارایی وثروت خود بیفزایند. حكومت وهابی آل سعود در جریان این حملات در سال ١٢١٦با حمله خونبار به كربلا حرم مطهر امام حسین (ع) را غارت نموده و قتل‌ها و فجایع بسیاری در آنجا رقم زدند و در سال ١٢١٧به شهر نجف یورش برده كه موفق به وارد كردن خسارات فراون نگردیدند. در پی این حملات مابین سال‌های ١٢١٨تا١٢٢١حملات فراوانی را به مدینه داشته و در اثر این حملات حرم پیامبر (ص) و حرم ائمه بقیع را غارت نموده اند كه به اذعان برخی از سفرنامه نویسان تمامی هدایا و جواهرات اهدای از طرف سلاطین و پادشاهان را از این حرم‌های مقدس غارت نمودند و نهایتاً در سال ١٢٢١ برای بار نخست قبور ائمه بقیع ع را تخریب نمودند.  سید محسن امین عاملی به نقل جبرتی حنفی در كتاب خود در رابطه با تخریب بقیع اینچنین می‌نگارد: زمانی كه وهابیان بر مدینه حاكم شده و ولایت یافتند گنبد و بارگاه‌های كه در آن بود را منهدم و تخریب كردند كه از جمله آنها گنبد  و بارگاه ائمه بقیع (ع) در مدینه بود.
پس از فتح مكه و مدینه توسط وهابیت و آل سعود و حمله مجدد آن در سال ١٢٢٥به شهر نجف اشرف، دولت عثمانی درصدد مقابله با آنان برآمد؛ از همین رو سلطان محمود دوم، فرزندش محمد علی توسون بیگ را در سال١٢٢٦با ٨تا١٠هزار به سمت حجاز جهت مقابله با وهابیت راهی كرد كه متاسفانه در این نبرد نیروهای عثمانی با شكست مواجهه گردیدند؛ اما پس از این شكست محمد علی پاشا در سال ١٢٢٧با لشكر انبوه به سمت مدینه عازم شد و پس از نبردی سخت و به درك واصل شدن حدود چهار هزار نفر از سعودی‌ها و وهابیت ملعون مدینه را تصرف كرده وپس از آن به سمت مكه رفته و آنجا را نیز از سلطه وهابیت خارج نمود. 
پس از فتح مدینه به دستور سلطان محمود دوم در سال ١٢٣٤ به بازسازی قبور ائمه بقیع (ع) پرداخت. 
اما متاسفانه پس از جنگ جهانی اول و ضعف و سقوط دولت عثمانی مجددا آل سعود كه به دست این سلسله مطرود و حكومتشان از بین رفته بود با پشتوانه انگلیس به قدرت باز گشته و به اهداف تفرقه افكنانه و مخدوش كردن چهره اسلام مشغول شدند. آنها مجددا بر شهر‌های مختلف حجاز چیره گردیدند و در صدد تخریب قبور ائمه بقیع بر آمدند. آنها ابتدا عبدالله بلیهد ملعون را كه در آن زمان قاضی القضاة حكومت وهابی بود را از مكه به مدینه آوردند و وی پس از مدتی با تمسك به دلیل واهی بدعت بودن بقعه بر قبور كه مخالف نص صریح آیات قرآن بود فتوا به تخریب قبور ائمه بقیع داد و در روز هشتم شوال سال ١٣٤٤ق برای بار دوم قبور ائمه بقیع(ع)و بارگاه رفیع این بزرگواران تخریب گردید كه این تخریب به نام نكبة الثنایه و این روز با نام یوم الهدم مشهور است.  این در حالی است كه آل سعود سالانه مبالغ فراوانی صرف نگهداری آثار یهود از جمله قلعه خیبر می‌نمایند و همه ساله جشنواره ای را تحت عنوان الجاندریه برای حفظ میراث فرهنگی به راه می‌اندازند.  به امید روزی كه با ظهور منجی عالم بشریت دست وهابیت ملعون از سرزمین وحی قطع شده و مجدداً بارگاهی عظیم بر قبور ائمه (ع) ساخته شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی