[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

تشکیل ۵۵ پرونده برای کشاورزان متخلف، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: هر ساله عده‌ای از کشاورزان پس از برداشت محصول کشاورزی اقدام به آتش زدن کاه وکلش آن می‌کنند که سبب ایجاد آلودگی هوا و ایجاد مزاحمت برای عموم مردم می‌شود.
با وجود تذکراتی که از سوی جهاد کشاورزی و محیط زیست به کشاورزان داده می‌شود، اما هنوز هم شاهد آتش‌ زدن مزارع هستیم و بیشتر کشاورزان این کار را هنگام شب انجام می‌دهند تا از چشم‌ها پنهان بماند. 
آتش زدن کاه و کلش در مزارع کوار صدای مردم این منطقه را درآورده است. یکی از اهالی کوار می‌گوید: چند شب پیش حدود ساعت 12شب کاه و کلش چند مزرعه گندم را آتش زده بودند. طوری که از بوی دود نه می‌توانستیم در حیاط بمانیم نه داخل خانه. چون در حیاط منزل بوی دود شدید پیچیده بود و در خانه هم از گرما باید کولر را روشن می‌کردیم اما هوا به داخل کشیده می‌شد.
یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: آتش زدن کاه و کلش نه تنها سبب آسیب به خاک کشاورزی منطقه می‌شود، بلکه سبب آلودگی هوای شهر شده و همین مسئله اهالی را آزار می‌دهد.
یکی دیگر از اهالی کوار که معترض آتش زدن کاه و کلش است، می‌گوید: کشاورزانی که کاه و کلش مزارع را آتش می‌زنند، اگر از ظلم به حیوان‌هایی که وسط مزرعه گرفتار می‌شوند و در آتش می‌سوزند نمی‌ترسند، حداقل حق‌الناس را رعایت کنند. زیرا دود ناشی آن سبب آزار و اذیت اهالی شده است. روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کوار در پاسخ به اعتراضات مردم نسبت به آتش زدن بقایای گیاهی گفته است: طبق تبصره 2 ماده 688 قانون مجازات اسلامی اعلام جرم آتش زدن بقایا به عهده سازمان محیط زیست است.
نبی‌الله مرادی، سرپرست محیط زیست استان فارس، در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس، در پاسخ به هشدار رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نسبت به آتش‌زدن کاه و کلش مزارع گفته است: سال گذشته پرونده 50نفر از کشاورزانی که کاه و کلش را آتش زده بودند، به شورای حل اختلاف فرستاده شد و برای جلوگیری از آسیب به خاک از ابتدای امسال تاکنون تاکنون 55پرونده در این زمینه تشکیل شده است.
آتش زدن کاه و کلش کشاورزی جرم بوده و طبق مواد قانونی 22 و 33 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده 688 قانون مجازات اسلامی با مجرمان برخورد می‌شود.
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سوزاندن یک کیلوگرم کاه 3.1برابر خودرو بنزینی آلودگی تولید می‌کند و سبب آزادسازی دی‌اکسید کربن و منواکسیدکربن می‌شود که دود حاصل از آن برای سلامتی مردم به ویژه سالمندان و کودکان مضر است. کاه و کلش مزارع در حالی به کشیده می‌شود که بارها بر اهمیت اقتصادی آنها تأکید شده و در ساده‌ترین شکل با جمع‌آوری و بسته‌‌بندی می‌توان از آنها به عنوان خوراک دام استفاده کرد.
کاه و کلش در اراضی کشاورزی به نوبه خود دارای مضرات است و منجر به جلب آفات می‌شود؛ بنابراین جمع‌آوری و خارج کردن آن از مزارع لازم و ضروری است، اما نبود تقاضا در بازار و بالا بودن هزینه بسته‌بندی و حمل‌ونقل و نبود مکانی برای نگهداری آنها کشاورزان را به آتش زدن کاه و کلش وادار می‌کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی