[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

گزارش شیرازنوین از غیراستاندارد بودن بعضی شهربازی‌های استان سوداگری کودکانه، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo.‌com

حقیقت آن است که افراد معمولی نمی توانند ایمن یا نا‌ایمن بودن وسایل بازی را تشخیص دهند و هر وقت پدر و مادری در شهربازی‌ها یا پارک‌های محله‌ای، کودکان خود را برای تفریح، سوار بر وسیله‌ها می‌کنند یا هر فرد دیگری که در استفاده از آن‌ها پیش‌قدم می‌شود بر مبنای اعتماد ناگفته‌ای، به هیچ وجه انتظار وقوع حادثه‌ای ناخوشایند و ناگوار را ندارد. همین جاست که اصلی ترین سوال شکل می‌گیرد: وسایل پارک‌ها و شهربازی‌ها تا چه حد ایمن هستند و آیا لازم است که افراد در هنگام استفاده از این وسایل نگرانی خاصی داشته باشند؟
توجه به ایمنی و استانداردسازی وسایل بازی مبحثی است که به ویژه در سال‌های اخیر و با وقوع رخدادهای ناگهانی در شهربازی‌ها، شدت بیشتری گرفته و سختگیری‌ها از سوی دستگاه‌های مربوطه افزایش یافته است. با این حال هنوز ایمنی وسایل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در استان فارس صرفاً در شهر شیراز به شکل قابل توجهی وسایل شهربازی‌ها استانداردهای لازم را دریافت کرده اند؛ ولی در شهرستان‌های دیگر هنوز وضعیت رضایت‌بخشی وجود ندارد. بنابراین در حالی که هنوز جای کار زیادی برای ایمن سازی وسایل بازی باقی است دستگاه‌های دارای استاندارد نیز همچنان باید تحت نظارت‌های مستمر قرار داشته باشند تا خللی در ایمنی‌ها آن‌ها به وجود نیاید؛ چرا که شاید همچنان به دور از خطر نباشند. علاوه بر این، وسایل ورزشی و بازی پارک‌های محله‌ای یکی از مشکلات جدی در این زمینه محسوب می‌شود؛ چرا که تا به حال به شکل گسترده اقدامی برای آن‌ها انجام نشده است. 
مدیرکل استاندارد فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: با توجه به اینکه وسایل شهربازی‌ها متصدی دارند و بازرسان به شکل مداوم نظارت بر آن‌ها را انجام می‌دهند رسیدگی به آن‌ها راحت‌تر از وسایل پارک‌های محله‌ای انجام می‌شود. چنانچه متصدیان دستگاه‌های شهربازی‌ها مرتکب تخلفی شوند، در مرحله اول به تذکر به آن‌ها اکتفا می‌کنیم ولی اگر توجهی نداشته باشند وسیله آن‌ها پلمپ و به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شوند. 
مرتضی رهنما با بیان اینکه شیراز سال گذشته از نظر تعداد وسایل استانداردشده شهربازی‌ها در کشور مقام اول را داشته است، گفت: بیشتر از 90 درصد دستگاه‌های شهربازی‌های شیراز تاییدیه استاندارد را دریافت کرده اند؛ ولی  در درصد باقی مانده همچنان تخلفاتی وجود دارد. به همین دلیل طی هفته گذشته تعدادی از وسایل بازی در شیراز پلمپ شده اند. 
وی افزود: بعضی از متصدیان وسایل شهربازی‌ها که در مراحل دریافت استانداردهای لازم هستند باید توجه داشته باشند که تا قبل از طی کردن تمامی اقدامات، نباید دستگاه‌های خود را برای استفاده عموم قرار بدهند و انجام این کار تخلف محسوب می‌شود. 
مدیرکل استاندارد فارس بیان کرد: علاوه بر شیراز، در شهرستان‌های آباده و اقلید نیز بیشتر از 90 درصد وسایل شهربازی‌ها استانداردسازی شده اند ولی در مابقی شهرستان‌ها هنوز تا به این حد فعالیت قابل توجهی نشده است. 
رهنما با اشاره به مشکلات وسایل پارک‌های بازی نیز افزود: مکاتباتی با شهرداری‌های نقاط مختلف استان انجام و استانداردهایی از قبیل اینکه در چنین پارک هایی وسایل نباید از 2 متر بیشتر ارتفاع داشته باشند، رعایت فاصله‌های ایمن و همچنین نصب کفپوش به آن‌ها اعلام شده است. انتظار اداره کل استاندارد آن است که شهرداری‌ها از وسایلی که استعلام استاندارد ندارند در پارک‌های بازی و محله‌ای استفاده نکنند. 
وی با بیان اینکه شهرداری شیراز برای استانداردسازی وسایل پارک‌های عمومی و محله‌ای همکاری مناسبی با اداره استاندارد داشته است، عنوان کرد: در 6 ماهه دوم سال جاری با شهرداری‌های متخلفی که بر استفاده از دستگاه‌های غیراستاندارد اصرار داشته باشند برخورد قانونی صورت می‌گیرد و چنانچه به رعایت اصول ایمنی توجهی نداشته باشند مجبور هستیم در مراجع قضایی از آن‌ها شکایت کنیم. 
باید به این نکته نیز توجه کرد که جدای از استفاده از وسایل غیراستاندارد در پارک‌ها و شهربازی‌ها یکی دیگر از چالش‌های فارس در این خصوص تولیدکننده‌های وسایل بازی غیر استاندارد هستند. به گفته مدیرکل استاندارد فارس از میان 7 کارخانه تولید وسایل استاندارد، دو کارخانه در استان فارس قرار گرفته اند که کمک خوبی برای متصدیانی است که قصد استفاده از وسایل استاندارد را دارند. با این وجود در کنار چنین کارخانه هایی کارگاه‌های کوچکی نیز چه در نزدیکی شیراز و چه در سایر نقاط استان، به ساخت وسایل بازی غیر استاندارد اشتغال دارند و باعث بروز مشکلاتی شده اند.
رهنما گفت: کارگاه‌های تولیدی در برخی از خروجی‌های شیراز اقدام به تولید تاب‌های زنجیری می‌کنند که به طور کل استفاده از این نوع تاب ممنوع است؛ بنابراین هرگز نمی توانند برای محصولات خود استاندارد دریافت کنند. اداره کل استاندارد علیه برخی از این کارگاه‌ها پرونده قضایی نیز تشکیل داده و متصدیان نیز نباید به هیچ وجه از وسایل چنین کارگاه هایی استفاده کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی