[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

حجت‌الاسلام آقایی امام جمعه کوار:، روزنامه شیراز نوین

با توجه به کمبود آب، مردم در مدیریت کشت‌های کم‌مصرف و مدیریت مصرف آب ورود کنند

حجت‌الاسلام آقایی امام جمعه کوار با توجه به وضعیت کمبود آب در قسمتی از خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: همه ما واقفیم که در این چند سال اخیر نزولات آسمانی کاهش یافته است، در اثر مسائل اقلیمی و مسائل متعدد نزولات آسمانی کاهش یافته و منابع زیرزمینی مدام در حال کاهش است، هر ازچندگاهی بارندگی امیدی را ایجاد می کند اما روند، روند امیدوارکننده ای نیست که باید مسئولین تلاش خودشان را انجام دهند که مدیریت شود.
وی در ادامه افزود: اما بخشی از این مطلب هم به دست ماست، در سراسر شهرستان ها و کشور بنا بود تصحیح شیوه های آبیاری در کشاورزی، بهانه ای باشد برای مدیریت مصرف آب، قطره ای شدن آبیاری ها بهانه ای بود برای مدیریت مصرف آب، اما امروز ما شاهدیم این کار به صورت صحیح انجام نشده، فقط بسترهای کشت افزوده شده و چاه های آب و تلمبه هایی که گاهاً 7 یا 8 ساعت در روز کار می‌کنند، چون ظرفیت وجود دارد برای آبیاری بیشتر، شبانه روز در حال کار هستند. اگر امکان داشته باشد ما تقاضا می کنیم هم در مدیریت کشت، کشت های کم مصرف و هم در مدیریت مصرف آب خود مردم ورود کنند، مدیریت کنند. در غیر موارد ضروری، در غیر مواردی که کشت‌هایی که پاسخگو نیست و گاهاً اتلاف انرژی است، عزیزان با تأمل ورود کنند.
حجت‌الاسلام آقایی سپس در خصوص کمبود آب در شهر نیز گفت: ما این ایام شاهد هستیم که برخی از چاه های آب با کاهش خروجی مواجه هستند و با روند گرمای هوا، مصرف هم رو به رشد است و نتیجه آن شده است که ما در بخشی از محله های شهر یا افت فشار یا قطعی آب داریم. همه عزیزان در سطح شهر برای ما یکسان هستند، ما باید تلاش کنیم با مصرف کمتر، با صرفه جویی، مدیریت کنیم تا در اوج مصرف افراد کمتری آسیب ببینند و در زحمت نباشند. شستشوی وسایل نقلیه با این آب شرب انصافاً درست نیست، آبیاری باغچه ها و گل‌ها در حد ضرورت اکتفا شود، آبیاری هایی که گاهاً آب را رها می‌کنیم تا باغچه‌ها غرق در آب شود، اینها ضرورت ندارد و اجحاف به دیگران است. در استحمام در این ایام مراعات کنیم حتی برای چند دقیقه صرفه‌جویی و رعایت کنیم، برای مراعات حال همشهریانمان و تلاش کنیم شستشوهای غیرضروری، حیاط‌ها، فرش‌ها و امثال و ذالک را به فصل‌های آینده‌ای که امکانش هست موکول کنیم. به هر حال این خواهش ما از همه عزیزان، ابتدا از خودم و سپس از مردم شریف است که تلاش کنیم هرکدام هرچه در توان داریم در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی