[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

کشف پیکرهای پنج‌هزارساله بلندقامت، روزنامه شیراز نوین

باستان‌شناسان موفق به کشف پیکرهایی در شرق کشور چین شده‌اند که قدمت آنها به 5هزار سال پیش بازمی‌گردد و همه پیکرهای پیدا شده به طور غیرمعمولی بلندقد و درشت اندام هستند. 
اندازه‌گیری استخوان‌های کشف شده از قبرها در استان شاندونگ نشان می‌دهد که طول قد این اسکلت‌ها حداکثر یک متر و 90سانتی‌متر است؛ کوتاه‌قدترین این اسکلت‌ها چیزی حدود 1.80متر است. 
فنگ هوئی رئیس دانشکده تاریخ و فرهنگ دانشگاه شاندونگ گفت: «قد پیکرهای کشف شده فقط بر اساس طول استخوان است؛ اگر صاحب این اجساد زنده بودند، قد آنها قطعاً از 2متر بیشتر بود».
بر اساس یافته‌های این تحقیق، مردان بلندقدتر در مقبره‌های بزرگ‌تر یافت شده بودند؛ احتمالاً به این دلیل که چنین افرادی وضعیت مالی خوبی داشتند و قادر به تهیه غذای بهتر بودند.
مردم محلی شاندونگ معتقدند بلندقدی یکی از ویژگی‌های تعریف آنهاست. آمار رسمی نیز این ادعا را تأیید می‌کند؛ در سال 2015، متوسط ​​قد مردان بالای 18سال در شاندونگ، 1.75متر 
است. 
محل کشف پیکرها، 5هزار سال پیش مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استان شاندونگ بوده است؛ این آثار از فرهنگ «Longshan»، تمدن نئولیتیک دیرین در میانه و پایین رود زرد است که به نام «Mount Longshan» در «Zhangqiu» نامگذاری شده است.
از سال 2016، باستان شناسان در حفاری‌های متعدد ویرانه‌های 104خانه، 205قبر و 20چاه را در روستای «Jiaojia» واقع در منطقه «Zhangqiu» کشف کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی