[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

کامل‌ترین اسکن جهان از سیم‌کشی داخل مغز، روزنامه شیراز نوین

محققان انگلیسی کامل‌ترین اسکن جهان از ارتباطات داخلی مغز را تولید کردند.
این تصاویر خارق العاده که در دانشگاه کاردیف تولید شده، نتیجه استفاده از یک اسکنر مخصوص ام.آر.آی است که تنها سه عدد از آن در جهان وجود دارد.
این اسکنر به خودی خود قدرتمند نیست اما توانایی آن برای تغییر سریع میدان مغناطیسی اش با (تغییر) موضع، به محققان اجازه می‌دهد تا نقشه به اصطلاح سیم‌های داخل مغز -اکسون‌ها- را که ضخامت 50عدد از آنها به اندازه یک تار موی انسان است، ترسیم کنند. 
این اسکنر برای تحقیقات در زمینه بسیاری از وضعیت‌های عصبی از جمله ام.اس، شیزوفرنی، زوال عقل و صرع مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پزشکان امیدوارند که این اسکن بتواند به افزایش شناخت طیف وسیعی از اختلال‌های عصبی کمک کند و به جای نمونه برداری‌های تهاجمی مورد استفاده قرار گیرد.
اسکن‌های متعارف به وضوح ضایعات -مناطق آسیب- را در مغز بیماران مبتلا به ام.اس نشان می‌دهند، اما این اسکن پیشرفته، تراکم آکسون را نشان می‌دهد که می‌تواند به توضیح چگونگی تأثیر این ضایعات بر مسیرهای حرکتی و شناختی کمک کند.
پروفسور «درک جانز» مدیر مرکز تصویربرداری تحقیقات مغز دانشگاه کاردیف گفت: استفاده از این اسکنر پیشرفته درست مانند این است که در زمان استفاده از دوربین‌های دو چشمی به تلسکوپ هابل دست یافته باشیم.
وی افزود: محققان امیدوارند که بتوانند برای اولین بار ساختار و عمل را با هم بررسی کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی