[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

قوی ترین چشم های دنیا، روزنامه شیراز نوین


چشم انسان بی‌شک یکی از کامل‌ترین‌ها در نوع خود است. ما انسان‌ها نه تنها لکه‌های کوچک گرد و غبار بلکه حتی کوه‌های عظیم را در نزدیکی یا حتی دورتر از خود، با وضوح رنگی کامل می‌بینیم. مغز بی بدیل ما کمک می‌کند تا جابجایی‌ها را در اطراف خود تشخیص دهیم، کسانی را که می‌شناسیم یا حتی سال‌ها قبل دیده ایم، به سرعت یا پس از اندکی تعمق به خاطر بیاوریم. یکی از خارق العاده‌ترین شعبده‌های چشمان ما که اغلب هم به آن توجه نمی کنیم، این است که وقتی از یک محیط پرنور وارد یک محیط با نور به نسبت کمتر می‌شویم و سطح نور به شدت کاهش پیدا می‌کند، چشمان ما به سرعت خودشان را با محیط جدید منطبق می‌کنند. این مثال شاید یکی از بهترین مثال هایی است که توان بی نظیر و مثال زدنی چشمان ما را به رخ سایر رقیبان می‌کشد. اما فراموش نکنید که گونه‌های جانوری دیگری هم هستند که حتی بهتر از ما در نور ضعیف می‌توانند ببینند.
شکست مقابل شبگردها
اجازه دهید که در همین ابتدای کار شما را با یک حقیقت تلخ آشنا کنیم، توان رقابتی چشمان ما در هنگام گرگ و میش یعنی زمانی که هوا تاریک می‌شود، در مقایسه با اغلب گونه‌های شبگرد کم می‌شود. یک مثال ساده، در یک روز پاییزی یا زمستانی درست زمانی که هوا رو به تاریکی می‌رود، با یک روزنامه از منزل یا محل کارتان خارج شوید. در هوای آزاد روزنامه را باز و شروع به خواندن کنید، بعد از مدتی احساس می‌کنید که گویی حروف سیاهرنگ روزنامه با زمینه سفید زیر آن در حال ادغام شدن هستند. رفته رفته خطوط سیاهرنگ خاکستری شده و کم کم توان تشخیص آن‌ها غیرممکن می‌شود.
  قوی ترین چشم‌های دنیا
حالا فرض کنید که چشم‌های شما را با چشم‌های یک گربه عوض کنند، این باورنکردنی است: می‌توانید همه کلمات را به همان وضوح که در روز می‌بینید، مشاهده کنید. دقیقا همینجاست که چشمان تکامل یافته ما در یک رقابت نابرابر مقهور چشم‌های گربه سانان می‌شود. جالب اینجاست که چشمان گربه سانان علی رغم عادت شکارگری‌شان نه تنها در شب که در طول روز نیز بسیار حساس هستند. این مخلوقات شگفت انگیز که بهترین دید شب را دارند، در هنگام روز نیز با چشمان خارق العاده‌شان کوچک ترین کورسوی نور را گرفته و دید بسیار خوبی دارند. علم فیزیک به ما می‌گوید که گربه‌ها حتی زمانی که چیزی برای دیدن هم وجود ندارد، می‌بینند.
معیار سنجش بینایی
میزان نور به ازای مترمربع را با واحدی به نام لوکس (Lux) اندازه گیری می‌کنند. در حقیقت این واحد بدین منظور استفاده می‌شود که بتوانند میزان نور مورد نیاز برای دیدن را در موجودات مختلف با یکدیگر مقایسه کنند. به عنوان مثال چشمان انسان‌ها در نور روز یعنی زمانی که میزان روشنایی معمولا بیش از 10 هزار لوکس است؛ به خوبی می‌بیند. اگرچه چشمان تکامل یافته ما انسان‌ها حتی در شرایطی که میزان نور یک لوکس هم هست یعنی تقریبا زمانی که هوا رو به تاریکی می‌رود، باز هم می‌بیند. اما جالب اینجاست که یک گربه خانگی معمولی تنها در یک هشتم نوری که ما انسان‌ها نیاز داریم، می‌بیند. 
مطالعات نشان می‌دهد که گربه خانگی با نام علمی ((Felis catus) در نوری به میزان 0.125 لوکس، بینایی بسیار خوبی دارد. اساس عملکرد چشم ما و گربه سانان مشابه است اما علت این بینایی خارق العاده را باید در جای دیگری جست و جو کرد چرا که گربه‌ها به عنوان شکارچیان شبگرد نیاز به دید بهتری دارند تا ما انسان‌ها که بخش اعظم فعالیت خودمان را در روز انجام می‌دهیم.
شبکیه گربه‌سانان رمز دید بهتر
علاوه بر تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که گربه سانان در عمل آرایش شبکیه خودشان را تغییر داده اند. دو نوع از سلول‌های حساس به نور در شبکیه چشم گربه‌سانان وجود دارد: اول سلول‌های مخروطی که به رنگ حساس هستند اما تنها در نور روشن روز کار می‌کنند، درحالی که سلول‌های استوانه شکلی هم هستند که تنها رنگ‌های سایه و سفید را می‌شناسند و برعکس سلول‌های مخروطی تنها در نور ضعیف شب کار می‌کنند. 
ما انسان‌ها تعداد زیادی سلول‌های مخروطی داریم اما اگر گربه‌سانان برخلاف ما سلول‌های استوانه ای بیشتر دارند، گربه سانان به ازای هر سلول مخروطی 25 سلول استوانه ای در شبکیه چشم هایشان دارند و این رقم در مورد انسان‌ها کاملا متفاوت است؛ چرا که ما انسان‌ها به ازای هر سلول مخروطی تنها 4 سلول استوانه داریم.
دید گربه‌ها در روز مشابه انسان‌ها است با این تفاوت که آنها نسبت به دو رنگ قرمز و سبز حالت کوررنگی دارند. گربه سانان می‌توانند رنگ آبی را از سایر رنگ‌ها تمیز دهند اما نمی توانند بین رنگ‌های قرمز، قهوه ای و سبز تمایزی قائل شوند. یک گربه در هر میلیمتر مکعب شبکیه اش، حدود 350 هزار سلول استوانه ای دارد، در حالی که این رقم در انسان‌ها بین 80 تا 150 هزار متغیر است. در گربه سانان سیگنال‌ها از حدود 1500 سلول استوانه ای به هر نورون عصبی منتقل می‌شوند و نورون‌ها نیز پیام‌ها را به همین ترتیب از شبکیه به مغز مخابره می‌کنند. همه اینها بدان معناست که چشم گربه‌ها حتی کوچکترین سیگنال‌ها را هم دریافت می‌کند و به مغز مخابره می‌کند، لذا تصویری که گربه سانان می‌بینند، بسیار کامل تر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم.
رقبای دیگر
سوسک‌های سرگین غلتان را که حتما دیده اید. همان هایی که از مدفوع سایر حیوانات تغذیه کرده و آن‌ها را به شکل یک توپ گرد حمل می‌کنند. یک سوسک سرگین غلتان می‌توان به راحتی مدفوعی تا بیش از 200برابر وزن بدن خود را جا به جا کند. چشم‌های آن‌ها با چشم‌های ما بسیار تفاوت دارد، چرا که چشم همه حشرات مرکب است. چشم‌های مرکب از واحدهای مجزایی به نام ریزچشمک (Ommatidia) تشکیل شده است که به اشکال گوناگون با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
در حشرات روزپرواز هر ریزچشمک یک رنگدانه محافظ دارد اما در حشرات شب‌پرواز این محافظ رنگدانه وجود ندارد و این بدان معنی است که نوری که توسط چندین ریزچشمک جمع آوری می‌شود، می‌تواند ترکیب شود و بر یک گیرنده نوری متمرکز شود و این مساله در جای خود حساسیت چشم‌ها را بیشتر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که سوسک‌های سرگین غلتان به سه گروه تقسیم می‌شوند: سوسک‌های روزپرواز که ریزچشمک‌ها را با هم ترکیب می‌کنند و درنهایت سوسک‌های شب پرواز که تعداد ریزچشمک‌های آنها دو برابر سوسک‌های عصرپرواز است.
جالب اینجاست که چشم‌های یک سوسک شب پرواز می‌تواند 85 بار حساس تر از چشم‌های یک سوسک روزپرواز باشد. یک سوسک سرگین غلتان، شب پرواز می‌تواند در شرایطی که میزان نور بین 0.001 تا 0.0001 لوکس است هم به خوبی ببیند.
زنبورهای عسل با دید فوق‌العاده
دانشمندان سوئدی به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از زنبورها نیز واجد محافظ ریزچشمک هستند و به همین دلیل است که کار خودشان را برای یافتن غذا به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند. آنها در سال 2004 به این نتیجه رسیدند که برخی از زنبورهای شب فعال در شرایطی مسیر خودشان را به خوبی پیدا می‌کنند که میزان روشنایی محیط حتی 20 بار کمتر از زمانی است که در آسمان ستاره دیده می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی