[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

سه شرط دریافت وام ٤٠ میلیونی مسکن مهر، روزنامه شیراز نوین

ساعت 24: مدیر عامل بانک مسکن ضمن اعلام آخرین گزارش از تأمین مالی مسکن مهر شروط امکان استفاده از افزایش وام این پروژه به ٤٠میلیون تومان را اعلام کرد. شورای پول و اعتبار در نیمه دی امسال به منظور پیشبرد مسکن مهر و اتمام واحد‌های نیمه تمام، سقف این تسهیلات را از ٣٠ به ٤٠میلیون تومان افزایش داد. آن طور که مدیر عامل بانک مسکن امروز در نشست خبری خود عنوان کرد، افزایش ١٠میلیونی این تسهیلات در اواخر هفته گذشته ابلاغ شده و از امروز در تمامی شعب این بانک قابل اجراست.
وی پرداخت وام ٤٠میلیونی مسکن مهر را مشروط دانست و توضیح داد: این تسهیلات به واحدهای در حال تکمیل تعلق می‌گیرد، ضمن اینکه این واحدها فروش نرفته و پروژه فعال باشد. همچنین تشخیص پرداخت با بانک مسکن خواهد بود.
بت شکن برآورد پرداخت وام ٤٠میلیونی را برای حدود ٣٩٠هزار واحد در کل کشور عنوان کرد.
مدیر عامل بانک مسکن همچنین اعلام کرد که تاکنون بیش از ٥٠هزار میلیارد تومان بابت تکمیل مسکن مهر تأمین مالی انجام شده که تا 2میلیون و ٣٥٠هزار واحد را در بر می‌گیرد. در عین حال که یک میلیون و ٧٠٠هزار واحد نیز تحویل و فروش اقساطی شد. در مجموع برای فروش اقساطی تا ٣٧هزار میلیارد تومان تأمین مالی شده است.
وی در اشاره‌ای که به میزان معوقات بانک مسکن داشت، عنوان کرد که همواره کمترین معوقات به بانک مسکن اختصاص دارد؛ چرا که مخاطب آن آحاد جامعه و تسهیلات خرد است که امکان برگشت آن بسیار بالاست؛ اما در این بین از حدود 5هزار و 800میلیارد معوقات بانکی، 2هزار و 100میلیارد تومان در بخش مسکن مهر ثبت شده است.
برنامه‌ای برای افزایش وام صندوق پس‌انداز یکم نداریم 
مدیرعامل بانک مسکن در ادامه در رابطه با برنامه این بانک برای افزایش سقف تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز یکم توضیحاتی ارائه کرد.
وی گفت که با توجه به شرایط موجود و اینکه به تازگی نرخ سود در صندوق پس‌انداز تک‌رقمی شده و همچنین سقف آن تا ۱۶۰میلیون تومان افزایش داشته است، فعلاً شرایطی برای افزایش سهم یا کاهش سود نداریم و پیش‌بینی‌ای در این رابطه نیست.
وی ادامه داد: با این حال برنامه‌هایی را برای وام‌های مسکن به بانک مرکزی پیشنهاد داده‌ایم که باید منتظر آن باشیم. بت‌شکن همچنین در رابطه با کاهش سود وام مسکن عنوان کرد که در این باره کاهش سود سپرده و همچنین سود تسهیلات که رایج در شبکه بانکی است، می‌تواند عاملی برای رونق در بخش مسکن و تسهیلات آن نیز محسوب شود.
گله از عدم افزایش سرمایه بانک مسکن
بت شکن موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن را نیز مطرح کرد و با اشاره به دو مجوز قانونی که برای این موضوع وجود دارد، از عدم اجرای آن گله‌مند شد.
آن طور که مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد، در قانون بودجه امسال حدود 5هزار میلیارد تومان به منظور افزایش سرمایه این بانک از محل فروش دارایی‌های مازاد راه و شهرسازی در نظر گرفته شده که هنوز هیچ مرحله‌ای از آن محقق نشده است. این در حالی است که با پایان سال جاری اگر اتفاقی نیفتد، این قانون به طور خودکار دیگر قابلیت اجرایی نخواهد داشت.
اما استفاده ۱۰هزار میلیاردی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که قرار بود در قالب تبصره ۳۵ قانون بودجه امسال به مرحله اجرا برسد، دیگر محل افزایش سرمایه بانک مسکن است که بت‌شکن عنوان می‌کند این هم هنوز اجرایی نشده و در مجموع هیچ اتفاقی برای افزایش بانک مسکن نیفتاده است.
این در حالی است که استفاده از مازاد تجدید ارزیابی بانک مرکزی موجب تزریق نقدی نخواهد شد و تنها فروش اموال مازاد وزارت راه و شهرسازی است که عامل ورود نقدینگی به بانک مسکن است که اتفاق  نیفتاد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی