[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

دریاچه مهارلو قرمز شد، روزنامه شیراز نوین

مهر: دریاچه مهارلو در نزدیکی شیراز مانند هر سال قرمز شد تا مشکلات ناشی از کم آبی و ورود آب‌های آلوده همچنان مشکل اصلی این دریاچه باشد.
دریاچه مهارلو در ۱۵کیلومتری شیراز واقع شده و با وسعتی حدود ۶۰۰کیلومتر مربع پناهگاهی برای حیات وحش و پرندگان محسوب می‌شد. مهم‌ترین زیست‌مندان این تالاب را می‌توان پرنده‌هایی نظیر فلامینگو، مرغابی، آنقوت و... دانست.
این دریاچه همچنین به واسطه همجواری با کلانشهر شیراز یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی نیز محسوب می‌شود که طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی شدید در این استان سطح آب در دریاچه مهارلو به طور زیادی پایین آمد.
یکی از مصائبی که به غیر از خشکسالی همیشه این دریاچه را با خود درگیر کرده، قرمز شدن رنگ آن است که اخیراً دوباره این پدیده در سطح دریاچه قابل مشاهده است.
یک کارشناس حوزه محیط زیست درباره قرمزی دریاچه مهارلو گفت: پایین آمدن سطح آب کمک می‌کند که شرایط برای رشد یک جلبک یا همان کشند قرمز در دریاچه‌ها مهیا شود؛ از این رو به دلیل کاهش آب، این دریاچه قرمز شده است.
علمدار علمداری با بیان اینکه کشندهای قرمز یکسری از جلبک‌ها هستند که نسبت به شوری مقاوم بوده و زمانی که شوری آب بالا رود این جلبک‌ها رشدشان بیشتر می‌شود، بیان کرد: این جلبک‌ها سمی بوده و روند پایین آمدن آب و بالارفتن غلظت نمک در دریاچه مهارلو باعث شده که شرایط برای زیست این جلبک فراهم شود که برای موجودات دریاچه مضر است.
وی با اشاره به اینکه هنگامی که تراکم جلبک‌ها در سطح آب بالا رود به صورت لایه‌ای قرار می‌گیرند که مانع از تبادل هوا با آب و در نهایت سم‌هایی تولید می‌شود، افزود: رشد کشند قرمز در دریاچه مهارلو تأثیر منفی در حیات آرتمیا داشته؛ زیرا وجود این جلبک‌ها در دریاچه آنقدر زیاد است که رنگ دریاچه به طور کامل تغییر یافته است.
این کارشناس حوزه محیط زیست بیان کرد: آرتمیا نقش بسیار مهمی در از بین بردن برخی ناخالصی‌های نمک و املاح آب و همچنین توجیه اقتصادی زیادی دارد.
پیش از این، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در خصوص آلاینده‌های دریاچه مهارلو گفته بود: حدود پنج الی شش سال قبل با مطرح شدن موضوعاتی در خصوص خاک‌های سمی و آلاینده‌های دریاچه مهارلو، شش نفر از دانشگاه شیراز تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کردند.
عزت‌الله رئیسی در خصوص نتایج این تحقیقات بیان کرد: تحقیقات نشان داد که مواد آلی که از سمت رودخانه کنار راهدار وارد دریاچه می‌شود آلوده است، اما میزان آن در حد مجاز است.
وی با بیان اینکه مواد تیره و فلزات سنگین که از طریق رودخانه وارد دریاچه می‌شوند در حد مجاز است، ادامه داد: متأسفانه وقتی این مواد وارد دریاچه می‌شوند به دلیل اینکه تبخیر دریاچه زیاد است، غلظت آن از حد مجاز بیشتر می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: در این راستا ارتفاع قسمت اعظمی از مهارلو به ۳۰سانتی متر می‌رسد؛ اما این میزان آب کمتر از ۳۰ الی ۴۰روز تبخیر می‌شود. از این رو با تبخیر صورت گرفته غلظت عناصر آلاینده بالا می‌رود.
وی ادامه داد: با تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که میزان آرسنیک با تبخیر آب ۳۵برابر حد مجاز افزایش می‌یابد.
رئیسی گفت: علاوه بر این، با تحقیقات صورت گرفته فقط دو مورد آلاینده سرب در دریاچه مهارلو دیده شد که این امر نیز ناشی از تبخیر بالا در دریاچه و عدم ورود آب است.
وی با بیان اینکه ورود آب به دریاچه در گذشته باعث می‌شد که میزان آلاینده‌ها به حد خطرناک نمی‌رسید، بیان کرد: متأسفانه چهار چشمه اطراف دریاچه از جمله چشمه برم دلک، برم جعفرخانی و... که از چشمه‌های مهم دریاچه بوده و آب آن وارد مهارلو می‌شد به طور کامل خشک شده‌اند که این امر در افزایش میزان آلاینده‌ها تأثیرگذار بوده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز اظهار داشت: با توجه به کم آب شدن دریاچه و اندازه‌گیری رسوبات مشخص شده که فلزات سنگین و آلاینده‌هایی در مهارلو وجود دارد که در فصل تابستان با وزش باد این مواد از بستر دریاچه بلند و در مزارع اطراف فرود می آید.
مدیرکل محیط زیست استان فارس نیز در این رابطه گفت: قرمزی دریاچه به دلیل وجود جلبکی است که در زمان‌های کم‌آبی ایجاد می شود.
نبی‌الله مرادی افزود: این قرمزی مشکلی برای دریاچه ایجاد نمی‌کند؛ البته باید گفت بخشی از این قرمزی‌ها به دلیل ورود فاضلاب و پسماند آلوده به دریاچه است.
وی با اشاره به اینکه از طریق رودخانه سلطان آباد و خشک فاضلاب وارد دریاچه مهارلو می‌شود، بیان کرد: آلودگی این دریاچه به دلیل ورود پسماندهای صنعتی، کشاورزی و... برای ما مشخص است. از این رو اخیراً تیمی برای رصد و شناسایی این واحدها که مواد آلوده‌شان وارد دریاچه می‌شود تشکیل شده است.
مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: به زودی این واحدها شناسایی و در صورت عدم رفع مشکلاتشان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی