[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

قاصدک، روزنامه شیراز نوین

کدام موزه‌های دنیا بیشتر از «لوور» بازدیدکننده دارند

موزه ملی چین، موزه ملی هوافضای واشنگتن و موزه لوور فرانسه در مجموع با میزبانی از بیش از ۲۲میلیون نفر پربازدیدترین موزه های جهان در سال گذشته بوده اند.
موزه ملی چین که در  فهرست پربازدیدترین موزه‌های جهان در سال ۲۰۱۶ جایگاه نخست را به خود اختصاص داده، در ضلع شرقی میدان «تیان آنمن» در پکن واقع شده است و به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌های جهان، سال گذشته میزبان ۷میلیون و ۵۵۰هزار بازدیدکننده از سراسر جهان بود که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۵، حاکی از رشد ۳.۶درصدی داشت.
موزه ملی چین که یک موزه رایگان و با هدف آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشور پهناور چین است، در سال ۲۰۱۵ میلادی ۷میلیون و ۲۹۰هزار بازدیدکننده داشت.
این موزه در سال ۲۰۰۳ و با ادغام موزه انقلاب و موزه ملی تاریخ چین که از سال ۱۹۵۹ در کنار یکدیگر و در یک ساختمان قرار داشتند شکل گرفت. ساختمان اصلی این موزه در سال ۱۹۵۹ و به عنوان یکی از ۱۰ساختمان بزرگ به مناسبت بنیانگذاری جمهوری خلق چین بنا نهاده شد.
این موزه تاریخ چین را از دوران «انسانِ یوآنمو» حدود ۱.۷میلیون سال پیش تا پایان دودمان چینگ به عنوان آخرین سلسه پادشاهی تاریخ چین دربرمی گیرد و مجموعه دائمی آن شامل بیش از یک میلیون آیتم می‌شود که شامل بسیاری از آثار هنری و تاریخی ارزشمند و نایاب در چین و سراسر جهان می شود.
موزه ملی هوافضای «اسمیتسونین» که در شهر واشنگتن قرار دارد، با اختلاف ناچیز و با ۷میلیون و ۵۰۰هزار بازدیدکننده، پس از موزه ملی چین در جایگاه دوم پربازدیدترین موزه‌های جهان قرار گرفته است. شمار بازدیدکنندگان این موزه نسبت به سال ۲۰۱۶ که ۶.۹میلیون نفر بوده، رشد ۸.۷درصد را به ثبت رسانده است.
این موزه در سال ۱۹۴۶ و با عنوان موزه ملی هوایی تأسیس شد و ساختمان اصلی آن در سال ۱۹۷۶ در نزدیکی پارک ملی نشنال مال واشنگتن ساخته شد. موزه ملی هوافضای واشنگتن محل نگهداری و نمایش بزرگترین مجموعه از هواپیماهای تاریخی و فضاپیماها در جهان است که از آن جمله می‌توان به فضاپیمای آپولو ۱۱، فضاپیمای مرکوری فرندشیپ ۷ و هواپیمای ساخته شده توسط برادران «رایت» اشاره کرد.
موزه لوور فرانسه که معروف‌ترین موزه جهان است با ۷میلیون و ۴۰۰هزار بازدیدکننده در سال گذشته رتبه سوم این فهرست را به خود اختصاص داده است. 
نکته جالب درباره موزه لوور این که شمار بازدیدکنندگان این موزه در مقایسه با سال ۲۰۱۵ با کاهش چشمگیر ۱۴.۹درصدی روبه‌رو بوده که این امر تا حد زیادی ناشی از بروز چند حمله تروریستی در نزدیکی موزه، در شهر پاریس و همچنین چند شهر دیگر فرانسه است. اما با این وجود لوور همچنان در میان موزه‌های اروپایی بالاتر از موزه بریتانیا و نگارخانه ملی لندن در جایگاه نخست پربازدیدترین موزه ها قرار دارد.
موزه لوور که بازدید از آن نیاز به خرید بلیت دارد، از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان یک موزه عمومی فعال بوده و تمرکز آن روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.
موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن با ۷میلیون و ۱۰۰هزار بازدیدکننده، موزه هنری متروپولیتن نیویورک با ۶میلیون و ۷۰۰هزار بازدیدکننده و موزه بریتانیا با ۶میلیون و ۴۲۰هزار بازدیدکننده در رتبه‌های بعدی این فهرست قرار دارند.
در میان موزه‌های اروپا پس از لوور، موزه بریتانیا، نگارخانه ملی لندن، موزه واتیکان (بیش از شش میلیون بازدیدکننده)، موزه تیت مادرن لندن (۵میلیون و ۸۰۰هزار بازدیدکننده) و موزه تاریخ طبیعی لندن با ۴میلیون و ۶۲۴هزار بازدیدکننده، رتبه‌های دوم تا ششم پربازدیدترین موزه‌های اروپایی را به خود اختصاص داده اند.
اما در میان موزه‌های قاره آسیا اقیانوسیه، موزه ملی چین در رتبه نخست، موزه علوم و فنون شانگهای (۶.۳۱۶میلیون) رتبه دوم، کاخ موزه ملی تایوان (۴.۶۶۶ میلیون) رتبه سوم، موزه علوم و فنون چین در پکن (۳.۸۳میلیون) رتبه چهارم و موزه ملی کره جنوبی در سئول (۳.۳۹۶میلیون) رتبه پنجم را به خود اختصاص داده اند.
مقایسه میزان استقبال از موزه‌ها در سه منطقه آسیا-اقیانوسیه، اروپا و آمریکای شمالی در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نیز حاکی از است که در طول مدت این چهار سال تنها موزه‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه با رشد بازدیدکننده روبه‌رو بوده اند و موزه‌های اروپا و امریکای شمالی هرکدام ۳درصد ریزش مخاطب داشته اند.
 منبع: خبرگزاری ایسنا

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی