[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

چهارسوق، روزنامه شیراز نوین

از تخت‌جمشید آذربایجان چه می‌دانید 


شهرستان هشترود اماکن تاریخی بکر و دیدنی را در خود جای داده است است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، طبیعتش چشم‌نواز است و انسان را شاداب می کند.
تعطیلات نوروزی، فرصت بی‌نظیری برای ایرانگردی است که پیشنهاد می‌کنیم شهرستان هشترود در آذربایجان شرقی را حتماً در برنامه سفرتان قرار دهید و خاطره تکرار نشدنی را در دفتر خاطراتتان ثبت کنید.
شهرستان هشترود در فاصله ۱۲۲کیلومتری جنوب شرقی تبریز واقع شده و هشت رود مهم در آن جریان دارند که می‌توان به قرانقو، آیدوغموش، آجی چای، قلعه چای، قوری چای، اجیرلو چای، قره قیه و لیلان چای اشاره کرد.
این شهرستان به دلیل شکل سرزمینی خود، آب و هوای متغیری دارد؛ به طوری که بخش مرکزی آن دارای آب و هوای معتدل جلگه‌ای و کوهپایه‌ای است.
وسعت هشترود ۱۹۹۰کیلومتر مربع بوده و درجنوب استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این شهرستان از شمال با شهرستان بستان آباد، از شرق با شهرستان میانه، از جنوب با شهرستان چاراویماق و از غرب نیز با شهرستان مراغه همسایه است.
وجود محوطه‌ها، قلعه‌ها و بناهای باارزش تاریخی مانند مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، مسجد جامع هشترود، مسجد لامشان و قلعه ذهاک هشترود را به یکی از شهرستان‌های مهم تاریخی در سطح استان و حتی کشور تبدیل کرده است، به طوری که امروزه از قلعه ذهاک به عنوان تخت‌جمشید آذربایجان یاد می شود.
قلعه ذهاک: این قلعه باستانی یکی  از مناطق زیبا و بسیار جالب توجه است که طبیعت و تاریخ را یک جا در خود جای داده است. قلعه ذهاک در ۱۸کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود واقع شده و رودخانه قرانقو دور تا دور قلعه را طی کرده و منظره‌ای زیبا را خلق می‌کند. سنگ، کوه، رودخانه، قلعه و دشت تاریخ و طبیعت همگی به وسعت تاریخ ایران زمین در این مکان نهفته و هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می کند.
این مجموعه عظیم تاریخی که تحت شماره ۴۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در فاصله بین سال‌های ۱۳۵۰- ۱۳۰۹ هجری شمسی توسط چند نفر محقق خارجی و ایرانی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. در محوطه قلعه ذهاک آثاری از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره تیموری برجای مانده که اوج شکوفایی آن مربوط به دوره اشکانی است.
کاوش‌های باستان شناسی در خصوص این قلعه از ۱۳۷۹ آغاز شد که طی آن، مجموعه عظیم ساختمانی شامل تالار و بخش‌های دیگر کشف شدند؛ همین تاریخ و آثار اعجازانگیز باعث شده این مجموعه به نام «تخت‌جمشید آذربایجان» شهرت یابد.
مسجد لامشان هشترود: تنها مسجد تاریخی منطقه است که به ثبت ملی رسیده و متعلق به دوره قاجار است، این مسجد چهار پایه ستون آجری دارد و دارای نیم طبقه کمرپوش زنانه است. مسجد جامع روستای لامشان با گذشت سال‌ها از گزند آسیب‌های طبیعی و انسانی در امان بوده و دستخوش تغییرات نشده است که همین اصالت معماری بر زیبایی آن افزوده است. این مسجد به لحاظ معماری خاص و سقف و طاق‌های آجری و طاق دو قوسی کمرپوش زنانه فضای معنوی و روح بخش خاصی دارد.
لامشان یکی از روستاهای شهرستان هشترود است که در دهستان قرانقو واقع شده است.
بایزید بسطامی: در ۱۰کیلومتری غرب شهرستان هشترود در روستایی به نام «عزیز کندی» مجموعه‌ای تاریخی و باارزش بازید بسطامی وجود دارد که شامل پنج برج هشت ضلعی است و یکی از برج‌ها، سرپا باقی مانده و مابقی به طور کل از بین رفته است. غیر از برج‌ها بقایای مسجد یانیایشگاه برای انجام مراسمات مذهبی و نماز و دعا به چشم می‌خورد که اهمیت این مجموعه تاریخی را دوچندان کرده است. معماری بقعه یا گنبد بایزید بسطامی شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان است، قدمت این مجموعه مربوط به دوره ایلخانان است.
غار آغبلاغ یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هشترود به شمار می‌رود که در ۱۸کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در روستای آغبلاغ واقع شده است. دهانه غار به ارتفاع دو متر است که در سال‌های اخیر لای‌روبی شده و در اطراف آن سکونتگاه‌هایی برای گردشگران احداث شده است.
مسجد جامع هشترود، تنها مسجد تاریخی شهر محسوب می‌شود که در خیابان بهشتی شمالی و نزدیک میدان اصلی شهر قرار گرفته که هر هفته نماز عبادی سیاسی جمعه در این مسجد برپا می‌شود. این مسجد با برخورداری از معماری سنگ و چوب از بخش‌های مختلفی مانند ایوان، ستون‌های سنگی، طاق‌های آجری، کمرپوش زنانه و پنجره‌های چوبی تشکیل شده است. معماری و قدمت آن مربوط به دوره قاجار است که در دوره‌های بعدی هم مرمت و باسازی شده است.
روستای هدف آتش بیگ شهرستان هشترود از طریق دو راه اصلی آسفالت از سمت جنوب به شهرهای مراغه و هشترود راه دارد و از طرفی دیگر به اتوبان پیامبر اعظم(ص) متصل شده است. این روستای کوهستانی و ناهموار از سمت شمال به روستاهای جبیند و قراکلک، از سمت جنوب به روستاهای ایده لوی خان و دمیرچی، از غرب به روستاهای بسیط و توپ آغاجی و از شرق به روستاهای زنجیرآباد و صوفی حسن متصل است. تاریخ این روستا به قبل از زمان زرتشتیان برمی‌گردد و جزء آتشکده‌های زمان مذکور حساب می‌آید. روستای آتش بیگ به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خاص چندین بار در جنگ‌های روسیه علیه ایران محل برخورد نظامی لشکریان روس و ایران بوده است. در زمان مغولان این روستا مورد حمله قرار گرفته و خسارات سنگینی همچون به آتش کشیده شدن تمام دست‌نوشته‌ها و مکتوبات به این روستا وارد شده است.
مجموعه باستانی سلطان تپه سی در روستای ذوالبین از توابع بخش مرکزی واقع شده و طبق شنیده‌ها و کاوش‌هایی که انجام گرفته یک معبد بزرگ در زیر تپه آن نهان شده است. در کاوش از این تپه قبرهای ایستاده کشف شده است و گفته می‌شود اگر کشفیات ادامه یابد، معبدی که از زیر این تپه بیرون می‌آید چندین برابر بزرگ‌تر و زیباتر از چغازنبیل ایلام است.
این معبد تاریخی در نزدیکی کوره آجرپزی واقع شده و روی این تپه کشاورزی انجام می‌شود که آثار کودهای شیمیایی باعث تخریب آن می‌شود. قدمت این معبد به هزاره دوم قبل از میلاد برمی‌گردد که در تاریخ ۱۳۸۱ حفاری شده و با شماره ۷۴۹۷ در تاریخ ۱۲بهمن ۱۳۸۵ ثبت ملی شده است.  باتوجه به پتانسیل‌های هشترود، با برنامه‌ریزی و سرمایه‌‌گذاری می‌توان هشترود را به یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری منطقه تبدیل کرد./ منبع: خبرگزاری ایسنا، گردآورنده: سیدمحمدحسین موسی کاظمی 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی