[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

ترویج فرهنگ کتابخوانی، یک اولویت است، روزنامه شیراز نوین

منتخبین مردم شیراز در پنجمین دوره شورای اسلامی، در جلسه‌ای با مسئولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس به بیان نقطه‌نظرات و اهداف شورا در زمینه توسعه فرهنگ و کتابخانه‌های عمومی پرداختند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس، روح‌الله منوچهری با تصریح اینکه تاکنون بیشتر جلسات کتابخانه‌های عمومی با شهردار‌ی‌ها به‌صورت مطالبه‌گری بوده است، افزود: طبق قانونی که در سال 1382 تصویب شد، شهرداری‌ها باید نیم‌درصد از درآمد خود را به کتابخانه‌های عمومی بدهند و این، تنها راه درآمد کتابخانه‌های عمومی است و نیاز است که شهرداری‌ها به این موضوع اهتمام جدی‌تری داشته باشند. وی با تأکید بر کمبود کتابخانه‌های عمومی در شهر شیراز، گفت: در سال 1329 کتابخانه عمومی شهید دستغیب (کتابخانه ملی پارس) نخستین کتابخانه عمومی شیراز افتتاح شد و از آن زمان تاکنون، گرچه کتابخانه‌های بسیاری به این شهر افزوده شده؛ اما تنها کتابخانه‌ای که با معیارهای استاندارد ساخته شده، کتابخانه‌عمومی رئیسی اردکانی شیراز است که کتابخانه‌ای خیرساز است.
 منوچهری با بیان اینکه شیراز تنها کلان‌شهری است که کتابخانه مرکزی ندارد، افزود: مجموعه استانداری فارس و مهندس افشانی استاندار محترم فارس پیگیری‌های لازم را در خصوص کتابخانه مرکزی شیراز انجام داده‌اند اما متأسفانه هنوز تکلیف زمین کتابخانه مرکزی شیراز مشخص نشده است؛ زیرا زمین‌هایی که تاکنون پیشنهاد شده، برای ساخت کتابخانه مرکزی مناسب نیست و این در حالی است که چندین سال است که بودجه ساخت کتابخانه مرکزی شیراز به علت مشخص نبودن زمین کتابخانه برگشت داده می‌شود.
دکتر احمدرضا دستغیب منتخب مردم شیراز در پنجمین دوره شورای اسلامی شیراز، در این دیدار با بیان اینکه رویکرد شورای پنجم حفظ هویت فرهنگی شیراز است، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف شورای جدید ترویج و توسعه فرهنگ و حفظ فرهنگ شهروندی است و به سوی توسعه زیرساخت‌‌های فرهنگی حرکت خواهیم کرد.
وی با تصریح اینکه شیراز نه تنها در ایران بلکه در جهان با فرهنگ و ادبیات غنی خود شناخته شده است، مردم شیراز را مردمی اهل اندیشه و کتابخوانی دانست و بیان کرد: تا وقتی که تنها در گرو سیمان و آهن باشیم و از فرهنگ غافل شویم راه توسعه را نخواهیم دید. منتخب مردم شیراز با تأکید بر ضرورت ساخت هرچه زودتر کتابخانه مرکزی شیراز عنوان کرد: حق شیراز نه تنها داشتن یک کتابخانه مرکزی درخور است؛ بلکه باید در زمینه ساخت چندین کتابخانه عمومی بزرگ و مجهز در مرکز شهر و ایجاد مراکز فرهنگی و هنری اقدام شود.
وی با تأکید بر اینکه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز ارتباط مؤثری را با مجموعه کتابخانه‌های عمومی فارس خواهد داشت، گفت: شورای شهر در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه فرهنگ عمومی در کنار مجموعه کتابخانه‌ها خواهد بود و کتابخانه‌ها را بازوی قوی فرهنگی شهر می‌داند. دکتر لیلا دودمان منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این دیدار با تصریح اینکه پیش از این نیز با مجموعه کتابخانه‌های عمومی فارس همکاری‌هایی صورت گرفته است، عنوان کرد: پیش از این، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی درخواست داشت که ساختمان قدیمی «شهر و روستا» برای احداث یک کتابخانه در مرکز شهر به این اداره‌کل تعلق گیرد و مهندس اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در جلسه‌ای با حضور رئیس بانک ملی کشور این پیشنهاد را پیگیری کرد اما متأسفانه این ساختمان قبلاَ به سازمان دیگری واگذاری شده بود.
مهندس ابراهیم صبوری دیگر منتخب پنجمین شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این نشست، با بیان اینکه متأسفانه با وجود فرهنگ و تاریخ غنی شیراز و ایران، هنوز اقدام چشمگیری برای غنابخشیدن به فرهنگ مطالعه انجام نشده است، اظهار کرد: این خوشایند نیست که پایتخت فرهنگی ایران هنوز کتابخانه مرکزی ندارد.
صبوری با تصریح اینکه در شیراز تقاضای مردم برای مکان‌های فرهنگی بسیار است، افزود: در برخی شهرها تقاضا برای کتابخانه کم است؛ این در حالی است که در شیراز مردم برای داشتن کتابخانه در جای جای شهر تقاضا دارند اما هنوز نیاز مردم پاسخ داده نشده است؛ در شورای پنجم این اراده وجود دارد که بخش فرهنگی و در رأس آن مبحث مطالعه و کتابخانه‌ها اهمیت گسترده‌ای یابد. مهدی حاجتی دیگر منتخب پنجمین شورای اسلامی شهر شیراز نیز در ادامه با تأکید بر اینکه فاصله شیراز با کتابخانه‌های مدرن و پیشرفته و کتاب و کتابخوانی همه را غمگین می‌کند، گفت: در دوره پیشین، بسیاری از کارها به علت عدم هماهنگی میان دستگاه‌ها انجام نشد و همچنین بخش بزرگی از بودجه‌های فرهنگی که باید برای فرهنگ و هنر این شهر هزینه شود، صرف ضروریات شهر نشده است.
دکتر علی ناصری منتخب دیگر پنجمین شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با تصریح اینکه شورای پنجم و مجموعه مدیریت کتابخانه‌های عمومی، دو گروه تازه‌نفس برای پیگیری مطالبات کتابخوانی هستند، افزود: قطعاَ باید به بحث سخت‌افزاری کتابخانه‌ها نگاه ویژه‌ای داشت و کتابخانه‌‌هایی در شیراز ایجاد کرد که نیاز مردم این شهر را تأمین کند.
سینا بنی‌زمانی منتخب دیگر شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این دیدار با تصریح اینکه خواست شورای شهر این است که شیراز در عرصه‌های مختلف در ترازهای بین‌المللی قرار گیرد، بر ضرورت توجه به شاخصه‌های جهانی کتابخانه‌ها و کتابخوانی تأکید کرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی