[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

اشتغال ۱۲ هزار نفری در فارس، روزنامه شیراز نوین

حاصل مشارکت 633 میلیارد تومانی بانک‌ها در بحث رونق تولید
اشتغال 12 هزار نفری در فارس
استاندارفارس: با ناامیدکردن مردم هیچ مشکلی برطرف نمی‌شود

 

شیرازنوین_امین افشار

Amin. afshar.20000@gmail.com

استاندار فارس گفت: دیگر برخی تصمیمات دلسوزانه در نظام بانکی که باعث تخریب اقتصاد می‌‌شود، بس است. به گزارش خبرنگار شیرازنوین، محمد علی افشانی عصر دیروز در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان با اشاره به افزایش معوقات بانکی گفت: دیگر دلسوزی بس است؛ چون اینگونه تصمیمات دلسوزانه جز تخریب اقتصاد نتیجه ای در بر نداشته است. استاندار فارس دانش، تلاش و کوشش را باعث ایجاد ثروت دانست و خاطرنشان کرد: یک عده با دادن مصوبه دلسوزانه به نفع کسانی کار می‌‌کنند که بدحسابی می‌‌کنند و عملا نتیجه اینگونه می‌‌شود که کسانی که معوقات خود را پرداخت نمی کنند منفعت بیشتری نسبت به خوش حساب‌ها می‌‌برند. افشانی یکی دیگر از مشکلات نظام بانکی را اینگونه دانست: نرخ بالای بهره بانکی یکی دیگر از مشکلات فعلی اقتصاد کشور است.
او سخن خود را اینگونه تشریح کرد: به همین دلیل مردم راغب تر هستند که پول خود را در بانک‌ها سپرده کنند تا اینکه تسهیلات بگیرند و سرمایه وارد اقتصاد کنند.
استاندار خطه فارس افزود: امیدوارم در سطح ملی نرخ سود بانک‌ها کاهش پیدا کند تا اقتصاد رونق پیدا کند.
او هدف برگزاری شورای بانک‌ها را بررسی وضعیت آنها به لحاظ منابع و مصارف دانست و گفت: سال گذشته موفقیت‌های خوبی در زمینه تولید اشتغال حاصل شد و نتیجه آن کاهش نرخ بیکاری و بهبود ۲/۱درصدی وضعیت اشتغال در استان بود که امیدوارم امسال نیز ادامه پیدا کند و روند مطلوبتر شود.
 افشانی به تیتر اشتباه یکی از خبرگزاری‌های فارس در زمینه اشتغال اشاره کرد و افزود: برخی فقط به دنبال بازنشر نکات منفی هستند، مأیوس کردن مردم هیچ فایده ای نخواهد داشت. وی با توجه به اینکه نرخ بیکاری در نیمه دوم سال اغلب بیشتر خواهد شد، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید تلاش خود را بیشتر و از مصوباتی استفاده کنند که حداکثر استفاده را برای فارس داشته باشند. او به طرح رونق تولید اشاره کرد و گفت: همه مدیران در اجرای این طرح تلاش کردند و همچنین اصحاب رسانه نیز در منعکس کردن اثرات آن همکاری خوبی انجام دادند.
استاندار خطه فارس با تاکید بر این موضوع که فلسفه ایجاد سازمان‌ها برای حل مشکلات مردم بوده است و خطاب به مدیران بانک‌های استان بیان کرد: بانک‌ها مؤظف هستند ماه به ماه میزان مصارف و منابع را اعلام کنند تا متوجه عملکردشان باشند. او با مهم دانستن توسعه اشتغال پایدار خصوصا در روستاها خاطرنشان کرد: مدیران بانک‌ها برای ارائه تسهیلات سقف تعیین نکنند و تسهیلات را در مسیر رونق تولید در قالب طرح‌های مختلف مصوب کنند و مطمئن باشند هیچ سقفی برای دادن تسهیلات نیست.
او تاکید کرد: مدیران برنامه توسعه را مطالعه کنند و بررسی کنند که از کدام بند و تبصره آن متناسب با حوزه خود می‌‌توانند استفاده کنند. افشانی ارتقاء یک رتبه ای سال گذشته فارس در نسبت مصارف به منابع را خاطرنشان کرد و گفت: امسال هم باید در این زمینه حداقل یک رتبه پیشرفت کنیم و هر بانکی در رسیدن به این هدف سهمی دارد و باید تلاش کند.
مطالبات معوق بانک‌های فارس به ۱۶ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های فارس از مطالبات ۱۶ هزار میلیارد ریالی بانک‌های فارس خبر داد.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، عبد الناصر بذرافشان در ابتدای این جلسه گزارشی از وضعیت بانک‌های استان ارائه کرد و گفت: مطالبات معوق بانک‌های فارس به ۱۶ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده که این آمار در سال ۹۴،  ۱۲ هزار میلیارد ریال بوده است. او با اشاره به این مطلب که مطالبات معوق در سال ۹۵ حدود ۴۰ درصد رشد داشته،  یادآور شد: پرداخت تسهیلات در سال ۹۵ حدود ۹ درصد رشد داشته و ۲۶ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.
بذرافشان با توجه به وضعیت سپرده‌ها گفت: سال ۹۵ نسبت به ۹۴ حدود ۱۹.۲ درصد رشد داشته و به رقم ۴۰۵ هزار میلیارد ریال رسیده است. 
او ادامه داد: در این راستا بانک ملی ۱۹.۱درصد، ملت ۱۸.۴ درصد و تجارت ۱۵.۵ درصد بیشترین منابع را در اختیار دارند. رئیس شورای هماهنگی بانک‌های فارس افزود: منابع استان در سال گذشته ۳۲۴ هزار میلیارد ریال و مصارف ۳۰۳ هزار میلیارد ریال بوده است.
 او در مورد سه ماهه اول امسال نیز گفت: نسبت مصارف به منابع در خرداد ۹۶ حدود ۸۷.۵ درصد بود که در مدت مشابه سال قبل حدود ۹۸ درصد بوده است.
۲۲ هزار و ۹۵۲ نفر اشتغال در فارس ایجاد می‌‌شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه این جلسه گفت: در سال جاری ۲۲ هزار و ۹۵۲ نفر اشتغال در بخش‌های مختلف استان فارس ایجاد خواهد شد.
 علی همتی افزود: در بحث رونق تولید فعالیت بانک‌های فارس قابل قبول بوده و با ۶۳۳ میلیارد تومان، اشتغال ۱۲ هزار نفری به همراه داشته و در کل رشد ۱۲۲ درصدی را شاهد هستیم.وی ادامه داد: بانک کشاورزی ۱۵۴ طرح و رقم ۱۱۴ میلیارد تومان، صادرات ۴۱ طرح و ۹۸ میلیارد تومان و صنعت و معدن ۴۹ طرح با ۸۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس تاکید کرد: در حال حاضر ۲۱۲ واحد معرفی که ۱۶۰ واحد برای گرفتن تسهیلات تأیید شدند. در سال جاری در بحث ایجاد اشتغال سهم استان فارس ۲۲ هزار و ۹۵۲ نفر است که ۱۴ هزار و ۳۱ نفر در اصناف، ۴۴ هزار نفر در صنعت و... باید جذب شوند. 
وی یادآور شد: ۱۸۵ واحد در طرح بهین‌یاب نام نویسی کردند که ۵۲ واحد به بانک‌ها معرفی و اشتغال ۱۲۲۰ نفری به همراه خواهد داشت. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس تصریح کرد: ۱۱۶ میلیارد تومان درخواست و ۵۹ میلیارد تومان تأیید شد که ۴۶ میلیارد سرمایه در گردش و ۱۲ میلیارد تومان سرمایه ثابت است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی