[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

راهکارهایی برای شب‌بیداری نوزادان، روزنامه شیراز نوین

با مشکل بی خوابی نوزاد و عوامل تأثیرگذار روی این عارضه چه کنیم؟ چه راه‌هایی برای کنار آمدن با این قضیه توسط والدین می‌شناسید؟
در نوزادان شب زنده دار (نوزادانی که از دیروقت شب تا صبح کاملاً بیدار و هوشیار هستند) نامنظم بودن ساعت درونی‌شان اجازه خواب به آن‌ها نمی‌دهد. دلیل بی خوابی نوزادان سیستم عصبی نارس آن‌هاست. هنگامی که شما در دوران بارداری در طول روز به اطراف حرکت می‌کردید، برای نوزادی که در رحمتان بود حکم گهواره‌ای را داشتید که تکان می‌خورد. این تکان‌ها باعث می‌شد نوزادتان در طول روز به خواب برود و شب هنگام که شما حرکت نمی‌کردید شروع به لگد زدن می‌کرد. در این برهه نوزاد بسیار تحریک پذیر است و شاید نتواند به تنهایی به خواب برود. او را در آغوشتان آرام تکان دهید و در محیطی ساکت، گردنش را بمالید تا آرام شود، ولی سعی کنید وقتی که هنوز بیدار است او را در گهواره اش بگذارید. نباید عادت کند که همیشه کسی تکانش دهد تا بخوابد. می‌توانید برنامه خواب نوزاد را به روش‌های زیر تغییر دهید: سکوت را رعایت کنید. وقتی شب می‌شود چراغ‌ها را خاموش کرده و سر و صدای اضافی را به حداقل برسانید.
در طول روز هنگامی که وقت چرت زدن نوزاد می‌رسد او را در تختش در اتاق نشیمن بخوابانید و گهواره را مخصوص خواب شب نگه دارید. نگذارید در طول روز زیاد بخوابد. به روش‌های مختلف سعی کنید نوزادتان را در طول روز سرگرم کنید، مثلاًَ او را در تخت بازی قرار دهید، حمامش کنید، پایش را قلقلک دهید یا برایش آواز بخوانید.
در طول روز هنگامی که فرزندتان خواب است سر و صدای روزمره تان را ایجاد کنید. لازم نیست وقتی کودک خوابیده با نوک پنجه در اتاق راه بروید. اجازه دهید به سر و صدای تلویزیون، رادیو، تلفن و جارو برقی عادت کند. در این صورت شب هنگام وقتی همه جا ساکت است، بهتر و راحت‌تر می‌خوابد. به جز در مواردی که نوزاد واقعاً گریه می‌کند، در طول شب سعی کنید با شنیدن هر صدایی کنارش نروید. بگذارید خودش خوابیدن را یاد بگیرد. وقتی بالای سرش می‌روید، غیرمستقیم و ناخواسته به شب بیداری‌اش کمک کرده اید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی