[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

اعتراض به اجاره خانه‌های مبله در سپیدان، روزنامه شیراز نوین

سپیدان پرس: لازم نیست برای داشتن خانه‌های مجردی با کلی نقشه و ترفند به املاکی‌ها سر زد و خود را فرد متأهل نشان داد، دیگر مشاورین املاک هم حوصله سؤال و جواب کردن را ندارند که شما چند نفر هستید؟ متأهل هستید یا مجرد؟
فقط کافی است سری به کوچه و خیابان‌ها بزنیم و سرمان را بچرخانیم تا آگهی‌های با این مضمون را روی دیوارهای سطح شهر ببینیم.
افرادی که این‌گونه آگهی‌ها را منتشر می‌کنند، علاوه بر اینکه فقط به فکر منافع مادی خود هستند، به آسایش حال برخی افراد هم می‌اندیشند که آنها به زحمت نیفتند و وقت خود را از این املاکی به آن املاکی برای پیدا کردن خانه مجردی صرف نکنند!!
در شهرستان سپیدان هم اکنون برخی‌ها تمایل دارند خانه‌های خود را به صورت روزانه یا هفتگی اجاره بدهند. صاحبان این خانه‌های مبله گویا تمایل زیادی به هتل‌داری غیرمجاز دارند که البته مخاطبان خاص خودشان را هم دارند. با نگاهی به قیمت‌های اجاره روزانه این خانه‌ها، تا حدودی متوجه این اشتیاق در بین مالکان می‌شویم. بهای اجاره یک شب سکونت در این خانه‌ها از حدود ۱۰۰هزار تومان شروع می‌شود و تا چند میلیون تومان هم می‌رسد. قیمت‌گذاری آنها هم از هیچ الگوی خاصی تبعیت نمی‌کند و فقط بر اساس سلیقه صاحب‌خانه‌ها نرخ‌گذاری می‌شود.
اما تفاوت دیگری که اجاره این نوع خانه‌ها دارند این است که پرداخت تمامی مبلغ اجاره‌بها، در ابتدای مدت قرارداد است.
متقاضیان این خانه‌ها معمولاً بیمارانی هستند که از سایر شهرهای کشور برای درمان به سپیدان می‌آیند یا صاحبان مشاغلی که برای مدت کوتاهی نیاز به سکونت در شهرستانی چهار فصل دارند.
جالب اینجاست که این خانه‌ها کاربردهای دیگری هم دارند… !
اما بیشتر این متقاضیان جوان‌های مرفهی هستند که این خانه‌ها را مکان‌های مناسبی برای برگزاری مهمانی‌های شبانه خود می‌دانند. البته اين همه ماجرا نيست. كسانی هستند كه در مرحله آشنايی با فرد جديدی، می‌خواهند جلوه بهتری از خود به نمایش بگذارند و چه بهتر كه يك شب رويايی برای مهمان‌هايشان در نگین زاگرس برگزار كنند.
در همین راستا، ابراهیم شهروند سپیدانی با بیان اینکه اماکن اجاره‌ای اردکان خارج از تیررس اداره اماکن عمومی و نیروی انتظامی است، اظهار داشت: خانه‌های اجاره‌ای روزانه و ساعتی، با چه مجوزی اجاره داده می‌شود؟! وی تصریح کرد: «صاحبان این خانه‌ها در ازای مبالغی خانه را به هر شخصی اجاره داده و فقط به یک کارت شناسایی بسنده می‌کنند و برایشان اهمیتی ندارد مستأجران این خانه‌ها چه کسانی هستند یا چه نسبتی با هم دارند. متأسفانه دیده می‌شود که مسائل غیراخلاقی از جمله استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی و روابط نامشروع زیادی در این گونه خانه‌ها وجود دارد و سر و صداهایی که از این مستأجران یکی دو روزه در محل ایجاد شده، باعث ناراحتی همسایه‌ها می‌شود؛ اما به دلیل وجود آشنایی با صاحب‌خانه از شکایت یا پیگیری مسئله خودداری می‌شود.
در هر حال، سوال اصلی که در این میان به آن پاسخ مناسبی داده نشده این است که آیا با افزایش این نوع خانه‌ها که حتی به صورت ساعتی هم اجاره داده می‌شوند و مطمئناً فساد و ناهنجاری را به دنبال خواهد داشت، مسئولین ذی‌ربط (به کسی بر نخورد!) تاکنون چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ به نظر می‌آید برای مقابله با گسترش فساد در این منازل، دستگاه‌های مربوطه باید هماهنگی بیشتری را با یکدیگر به خرج دهند یا اینکه سامانه‌ای ایجاد شود تا با ثبت املاک در آن، بر کار اجاره‌دهندگان و اجاره کنندگان نظارتی وجود داشته باشد.
در آخر، آیا با رونق این مسائل می‌توان امید داشت که نرخ ازدواج بیشتر شود و جمعیت کشور افزایش یابد؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی