[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

توصیه‌های ایمنی در منزل، روزنامه شیراز نوین

رعایت موارد زیر می‌تواند به ایمن نگاه داشتن هرچه بیشتر محیط زندگی شما کمک کند:
*** اگر سیگار می‌‌کشید، از کشیدن سیگار در داخل خانه و در اطراف کودکان خودداری کنید.
*** همواره از سلامت لوله‌ها و بست‌های موتورخانه، شومینه گازی، بخاری‌ها و سایر وسایل گازی مطمئن شوید و سرکشی سالیانه به آنها را فراموش نکنید.
*** وسایلی که کودکان از آن بالا می‌روند، مثل میز و مبل را از پنجره دور نگه دارید.
*** به غیر از پنجره‌هایی که به پلکان اضطراری منتهی می‌شوند، روی تمام پنجره‌ها شبکه محافظ نصب کنید.
*** برای جلوگیری از زمین خوردن، راه پله‌ها و راهروها را با نور مناسب روشن نگه دارید و از زیر فرشی‌های ثابت نگه دارنده فرش استفاده کنید.
*** مواد پاک کننده، حشره‌کش‌ها و سایر مواد مشابه را در بسته‌بندی‌های اصلی نگهداری کنید، برچسب آنها را جدا نکنید و دور از دسترس کودکان قرار دهید.
*** فهرستی از شماره تلفن‌های اضطراری، پزشک خانوادگی و قسمت اورژانس نزدیک‌ترین بیمارستان (مراقب باشید شماره قدیمی نباشد) را در کنار تمام دستگاه‌های تلفن منزل قرار دهید.
*** برای شومینه یک شبکه محافظ فلزی تهیه کنید و در تمیز نگه‌داشتن آن اهمال نکنید. باز بودن دودکش و تمیزی آن را در ابتدای فصل سرما کنترل کنید.
*** تلویزیون و لوازم صوتی را طوری قرار دهید که هوا در اطراف آن جریان داشته باشد و از داغ شدن آنها جلوگیری کند. اگر تلویزیون به خوبی کار نمی‌کند ممکن است موجب آتش سوزی شود. بررسی آن را به یک متخصص بسپارید.
*** مراقب پریزهای برق با دوشاخه‌های نامناسب باشید. اگر دوشاخه‌ای در پریز لق باشد، موجب داغ شدن اتصال و آتش‌سوزی خواهد شد. پریزهای شکسته یا قدیمی را عوض کنید و روی تمام پریزهای بدون استفاده، محافظ قرار دهید.
*** سیم‌های لوازم برقی را چک کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. توجه کنید که سیم‌ها را هرگز به دیوار، کف یا هر سطح دیگری میخ یا پرچ نکنید. سیم‌ها را از زیر فرش یا قالی عبور ندهید و اسباب خانه را روی آنها نگذارید.
*** متناسب بودن پریز و دوشاخه در جلوگیری از حوادث ناگوار بسیار اهمیت دارد. هرگز دو شاخه‌ای بزرگتر را به زور داخل پریز جا ندهید. از گرفتن خروجی بیش از حد از یک پریز بپرهیزید.
*** از به کار بردن لامپ‌هایی با میزان وات قوی و نامتناسب با میزان تحمل نوع سیم‌کشی و سرپیچ، خودداری کنید. اگر چنین لامپ‌هایی در خانه استفاده می‌کنید از مناسب بودن سرپیچ آن مطمئن شوید. لامپ‌ها را همواره با دقت ببندید، شل بودن یا کج بودن لامپ در سرپیچ موجب اتصالی و آتش‌سوزی می‌شود.
*** از فیوزها و کلیدهای مناسب در جعبه فیوز استفاده کنید و همیشه هر فیوز سوخته یا خراب را با یک فیوز مشابه جایگزین کنید.
*** وسایل برقی را در معرض ترشح آب قرار ندهید. اگر وسیله برقی داخل آب افتاد هرگز برای بیرون آوردن آن دست خود را داخل آب نبرید، حتی اگر وسیله خاموش باشد. ابتدا کلید اصلی برق را قطع کنید، سپس دوشاخه وسیله را از پریز خارج کرده و آن را از آب خارج کنید. اگر وسیله برقی دارید که به هر طریق خیس شده است، ابتدا توسط متخصص از سالم بودن آن مطمئن شوید.
*** کامپیوتر و سایر لوازم صوتی تصویری خود را چک کنید و از صحت عمل آنها مطمئن شوید. مراقب خراش‌ها یا صدمات مشابه بر روی سیم‌ها و بخش‌های الکتریکی آن باشید. برای چنین لوازمی از یک دستگاه کنترل کننده جریان برق یا حداقل ترانسفورماتور استفاده کنید.
*** لوازم گرم کننده مانند بخاری را به فاصله امنی از لوازم آتش‌گیری چون رختخواب، پرده، مبل، لوازم چوبی و فرش قرار دهید. از بخاری‌های مختلف در محلی که کودکان بدون حضور یک مراقب در آن هستند خودداری کنید. در صورت بی‌استفاده بودن یا عدم حضور کسی در خانه، بخاری‌ها را از هر نوع (برقی، گازی و...) خاموش نگه دارید.
*** لامپ‌های هالوژن انرژی گرمایی بسیار بیشتری از انواع دیگر لامپ تولید می‌کنند. هرگز این لامپ‌ها را در تماس نزدیک با پرده، لوازم پارچه‌ای یا آپش‌گیر قرار ندهید. لامپ هالوژن را در صورت عدم حضور در محل خاموش نگه دارید و هرگز از چنین لامپ‌ها یا لامپ‌های جیوه‌ای برای روشن کردن اتاق کودکان استفاده نکنید.
*** هنگام وقوع یک طوفان همراه با رعد و برق از وسایل برقی چون سشوار، رادیو و توستر و همچنین تلفن (مگر در مواقع ضروری) استفاده نکنید. به حمام نروید، رادیو و چراغ قوه با باطری نو در دسترس داشته باشید و اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که چنین طوفان‌هایی در آن زیاد رخ می‌دهد، از کنترل کننده جریان برق استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی