[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس؛ اتوبوس‌ها بدون«سپهتن» اجازه تردد ندارند، روزنامه شیراز نوین

سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان یا به اختصار «سپهتن» حاصل سال‌ها تلاش متخصصین حمل و نقل برای ایمن سازی ناوگان حمل و نقل جاده ای است كه در حال حاضر به عنوان مهمترین و بهینه ترین راه كنترل و نظارت بر رانندگان اتوبوس‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس با ذكر مطلب فوق تأكید كرد: سپهتن به عنوان بهترین راه كنترل و نظارت بر رانندگان ابزاری مناسب برای افزایش ایمنی ناوگان اتوبوسی است.
 به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس، مهندس علیرضا سیاهپور گفت: در اجرای طرح نظارت الکترونیکی از وضعیت ترافیک وسایط نقلیه عمومی در جاده‌های استان فارس و اجرای طرح سامانه سپهتن، 90 درصد از ناوگان اتوبوسی استان مجهز به این سامانه شد و اتوبوس‌های فاقد سپهتن اجازه تردد ندارند.
وی افزود: راهداری و حمل و نقل جاده ای نصب و نظارت بر فعالیت سامانه سپهتن را انجام می‌دهد و پایش و تحلیل رفتار و كنترل مستقیم رانندگان بر عهده پلیس راهنمایی و رانندگی است. مهندس سیاهپور در خصوص ویژگی های سامانه سپهتن گفت: قابلیت ارسال سریع اطلاعات ، قابلیت ذخیره سازی بسیار بالای اطلاعات تردد حتی تا یک سال، مجهز به قرائتگر گواهینامه رانندگان خودرو، دوربین عکس برداری برای تصویر برداری از راننده حین رانندگی، ارتباط با سامانه‌های اطلاع رسانی مانند وضعیت ترافیک راه ها، سیستم سخنگو و هشدار دهنده، ردیاب آنلاین و ویژگی های منحصر به فرد دیگری كه در این سامانه وجود دارد از اتلاف زمان رانندگان در پلیس راه‌ها و كنترل دقیق بر رانندگان را میسر ساخته است. وی در خصوص بهره‌وری این سامانه در سطح استان اضافه كرد: برخی پاسگاه‌های پلیس راه استان به دلیل مشكلات مخابراتی هنوز امكان استفاده كامل از سامانه را ندارند كه در آینده نزدیك با حل مشكل مخابراتی آنها در سطح استان به صورت 100درصدی رانندگان ناوگان اتوبوسی به صورت لحظه ای كنترل و نظارت می شوند.
سیاهپور در خصوص نحوه و زمان برخورد با راننده نیز اضافه كرد: مدت زمان رانندگی، مدت زمان پیوستگی رانندگی،  تخلفات رعایت سرعت مجاز و سایر موارد به صورت لحظه‌ای به پلیس راه انتقال می یابد و رانندگان و اتوبوس‌های متخلف در اولین پاسگاه پلیس راه متوقف و اعمال قانون خواهند شد.
شایان ذكر است استان فارس دارای 4200 ناوگان اتوبوسی‌، 121 شركت مسافربری و 6850 راننده حرفه‌ای است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی