[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

آلزایمر، حاصل خواب آشفته شبانه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

در یک مطالعه جدید مشخص شده است که حتی یک شب خواب نامناسب کافی است تا مقدار زیادی از یک ماده شیمیایی در مغز تولید شود، ماده ای که با بیماری آلزایمر مرتبط دانسته می شود. 
اگرچه دانشمندان از پیش می‌دانستند که میان زوال عقل و کم خوابی ارتباطی وجود دارد، اما مشخص نبود که آیا این بیماری سبب بی خوابی می شود یا برعکس است.
اکنون محققان دانشگاه استفورد و دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتون، کشف کرده‌اند که حتی یک شب خواب آشفته کافی است تا میزان ماده‌ای به نام آمیلوئید بتا افزایش پیدا کند. ماده‌ای که می‌تواند روی هم انباشته شده و ارتباطات بین سلول‌های مغز را متوقف سازد.
اگرچه میزان این ماده مجدداً به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد؛ اما دانشمندان بیم آن دارند که تداوم بی‌‌خوابی‌ها و کم‌خوابی‌ها سبب ایجاد پلاک‌های مغزی ناسالم شده و سرانجام نورون‌های مغز کشته شده و حافظه فرد پاک شود.
آنها همچنین متوجه شدند که با چندین شب محرومیت از خواب کافی، سطح یک ماده شیمیایی دیگر شروع به افزایش می‌کند. این ماده که با نام پروتئین تاو شناخته می‌شود، سبب در هم پیچیدگی و ایجاد کلاف‌های مغزی شده و همچنین با بیماری آلزایمر در ارتباط است. 
پروفسور دیوید هولتزمان از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «ما نشان دادیم که خواب نامناسب با افزایش میزان دو پروتئین همراه است که هر دو با آلزایمر در ارتباط هستند.»
«ما فکر می‌کنیم شاید خواب ناکافی به مدت طولانی آن هم در میان سالی، ممکن است خطر بروز آلزایمر در ادامه زندگی را افزایش دهد.»
حدود 800هزار نفر در بریتانیا به زوال عقل دچار هستند که اکثر آنها با آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند، بیماری که هیچ درمانی برای آن در دسترس نیست. اگرچه تعداد موارد بروز زوال عقل، به دلیل تغییرات سبک زندگی مردم رو به کاهش گذاشته است، اما انتظار می‌رود تعداد بیمارانی که از این بیماری رنج می‌برند تا سال 2040 و با پیر شدن جمعیت به 1.2میلیون نفر افزایش یابد. 
بیش از یک سوم مردم بریتانیا خواب شبانه کمتر از 6ساعت را تجربه می کنند.
مطالعات پیشین نشان داده است خواب آشفته احتمال ابتلا به ناخوشی‌های شناختی را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، افرادی که به آپنه (توقف تنفس در خواب) دچار هستند، به طور متوسط 10سال زودتر از سایرین به بیماری‌های شناختی دچار می‌شوند. ناتوانی‌های شناختی خود یکی از اولین نشانه های ابتلا به آلزایمر است.
محققان 17فرد بالغ در گروه سنی 35 تا 65سال را مورد مطالعه قرار دادند که هیچ بیماری شناختی یا مرتبط با خواب نداشتند. هرکدام از شرکت کنندگان به مدت دو هفته یک نمایشگر میزان فعالیت روی مچ خود بسته بود تا  میزان خواب شبانه او اندازه‌گیری شود. سپس این افراد در طول شب در آزمایشگاه خواب تحت نظر گرفته شدند. جایی که استراحت آنها به طور مداوم با صدای آزار دهنده بوق خدشه دار می شد. 
پس از این آزمایش از مایع مغزی - نخاعی هریک از آنان نمونه‌برداری شد تا محققان بتوانند میزان آمیلوئید بتا و پروتئین تاو را اندازه گیری کنند. 
محققان نتایج این آزمایش‌ها را در زمان خواب آسوده و خواب متلاطم مقایسه کردند و دریافتند فقط بعد از یک شب خواب ناآرام میزان آمیلوئید بتا 10درصد افزایش می‌یابد. 
شرکت کنندگانی که هم که در خانه خوابیده بودند اما خواب آنها از کیفیت لازم برخوردار نبود سطح بالاتری از پروتدین  تاو را در نمونه های خود داشتند.
پروفسور یو-ال جو از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «نگرانی اصلی ما افرادی هستند که مشکلات مزمن خواب دارند.»
«من فکر می‌کنم که این می‌تواند سبب شود تا میزان آمیلوئید به طور پیوسته افزایش یابد که مطالعه روی حیوانات نشان داده خطر تشکیل پلاک‌های آمیلوئید و آلزایمر را تشدید می کند.»
دکتر لارا فیپس از مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا می‌گوید: «شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بین کیفیت پایین خواب و بیماری آلزایمر رابطه وجود دارد، اما مشکل این جا است که نمی‌‌توان علت و معلول را از هم تفکیک کرد و تعیین کرد که آیا مشکلات خواب سبب آلزایمر می شود یا برعکس.»
«ابتلا به آلزایمر فرایندی است که سال‌های متمادی به طول می‌انجامد و احتمال می‌رود که به عواملی همچون ژنتیک، سلامت و سبک زندگی وابسته باشد.»
پروفسور جو تأکید می‌‌کند مطالعه او در مورد بیشتر یا بهتر خوابیدن و نقش آنها در ابتلا به آلزایمر طراحی نشده و قضاوتی هم انجام نمی‌دهد، اما او می‌گوید هیچ کدام از این رفتارها خطرناک نیستند.
او می‌افزاید: «بسیاری از مردم از خواب کافی بهره‌مند نیستند و به همین دلیل سلامت آنها به طرق مختلف در معرض تهدید قرار می گیرد.»
«در حال حاضر نمی‌توان با قاطعیت گفت که آیا خواب مناسب می تواند خطر آلزایمر را کاهش دهد یا خیر. تمام آن چه که واقعاً می توان گفت این است که بد خوابیدن میزان پروتئین هایی را افزایش می دهد که با آزایمر در ارتباط هستند. خواب خوب چیزی است که شما به هر حال باید برای داشتن آن تلاش کنید.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی