[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

خبــرهایی از ارسنجــان، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- داور یزدانی

برگزاری کارگاه آموزشی پرورش زنبورعسل در شهرستان ارسنجان

به همت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان، کارگاه آموزشی پرورش زنبور عسل جهت اعضاء سایت الگویی تولیدی و ترویجی «طرح امید» محصولات دامی با محوریت پرورش زنبور عسل در شهرستان ارسنجان برگزار شد. رضایی رئیس اداره امور دام شهرستان ارسنجان در این رابطه گفت: با توجه به اهمیت نقش اجرای طرح‌های امید در انتقال اطلاعات و رساندن پیام‌های ترویجی، طرح امید پرورش زنبور عسل در شهرستان ارسنجان در حال اجرا است که زنبورداران در جلسات آموزشی و ترویجی این طرح شرکت نموده و با اصول صحصح پرورش زنبور عسل و تولید ملکه و تولید گرده آشنا می‌شوند. وی گفت: در کارگاه آموزشی که در همین رابطه برگزار شد، مجتبی روستا از زنبورداران مجرب و مددکار ترویجی شهرستان ارسنجان مطالب مبسوطی با موضوعات تابستان گذرانی و مقابله با گرما و استرس و برداشت عسل و راه‌های افزایش آن و همچنین چگونگی انتخاب ملکه برای زنبورداران عنوان کرده و به سوالات آنها پاسخ داد. لازم به ذکر است که شهرستان ارسنجان دارای 6هزار و 172کلنی زنبور عسل است و سالانه به طور متوسط مقدار 30هزار و 500کیلوگرم عسل در این شهرستان تولید می‌گردد.

شکل‌گیری پزشک مصلی در ارسنجان
 

از این هفته با حضور متخصص اطفال در محل مصلی نماز جمعه شهرستان ارسنجان پزشک مصلی در نماز جمعه ارسنجان شروع به کار خواهد کرد. حجت الاسلام محمد ابراهیم احمدی امام جمعه ارسنجان از فعالیت رایگان پزشک در محل برگزاری نماز جمعه شهرستان ارسنجان خبر داد و ضمن قدردانی از حمایت ایمانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی در راه‌اندازی پزشک مصلی در ارسنجان گفت: با مساعدت رئیس دانشگاه علوم پزشکی و رئیس شبکه بهداشت و درمان و همکاری پزشکان ارسنجان اتاقی در طبقه دوم محل برگزاری نماز جمعه به عنوان پزشک مصلی تجهیز گردیده که از این هفته مراجعین در این مکان به صورت رایگان پذیرش خواهند شد. 
حجت الاسلام احمدی به حضور متخصص اطفال بیمارستان حضرت ولیعصر‌(عج) ارسنجان به عنوان نخستین پزشک ویزیت کننده بیماران در مصلی نماز جمعه شهرستان اشاره کرد و از مراجعین خواست در صورت داشتن بیمار کودک به محل استقرار پزشک مصلی مراجعه نموده و ویزیت گردد.

توسعه کشت دانه روغنی گلرنگ در ارسنجان

به منظور مقابله با خشکسالی و در راستای تغییر الگوی کشت و توسعه و ترویج کشت دانه روغنی گلرنگ در شهرستان ارسنجان در حال افزایش است و علی‌عسکر امیدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان در این رابطه گفت: در راستای تغییر الگوی کشت و تناوب زراعی و استفاده بهینه از منابع آب و کشت گیاهان زراعی کم‌آب نظیر گلرنگ باعث افزایش بهره‌وری آب و افزایش تولید و در نهایت تأثیر مستقیم بر معیشت کشاورزان داشته است. امیدی افزود: در سال زراعی جاری حدود 80هکتار از اراضی شهرستان به کشت گلرنگ اختصاص یافته که در مقایسه با سال زارعی گذشته افزایش چشمگیری داشته‌ایم. همچنین خانم بهره‌مند کارشناس مسئول فنی کلینیک گیاه‌پزشکی بهاران در این رابطه گفت: با توجه به اینکه گلرنگ گیاهی است که در طول دوره رشد از مرحله کاشت تا برداشت به 3 تا 4مرحله آبیاری بیشتر نیاز نداشته و عملکرد آن در مناطق دیم 500کیلوگرم و در مناطق با شرایط اقلیمی مناسب با آبیاری 3 تا 4مرحله‌ای عملکرد بالای 2تن در هکتار دانه و حدود 200کیلوگرم گل خشک در هکتار از آن به دست می‌آید. این کارشناس جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر دولت بابت خرید هر کیلوگرم گلرنگ مبلغ 2700تومان به صورت خرید تضمینی به کشاورزان پرداخت می‌نماید که این موضوع باعث استقبال خوب کشاورزان از کشت این محصول شده است.

مدیر منابع طبیعی ارسنجان:
مرگ بوته سبز مرگ ما انسان‌هاست

 

مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارسنجان با اعلام اینکه مرگ هر بوته سبز، مرگ ما انسان‌هاست از مراجعین به جنگل‌ها و منابع طبیعی شهرستان ارسنجان خواست که با حفظ منابع طبیعی خاک را برای آینده حفظ کند. امینی گفت: امروز یکی از چالش‌های اساسی و مهم در مسائل منابع طبیعی و زیست محیطی کشور تخریب زمین و فرسایش خاک است که تأثیرات مخربی بر اکوسیستم‌های طبیعی و مدیریت انسان دارد و امنیت اکولوژیکی و زیست محیطی جامعه را در معرض خطر قرار داده است، به همین سبب حفاظت از آن ضروری‌ترین اقدامات به شمار می‌رود و یکی از عوامل اصلی بازدارنده تخریب و فرسایش خاک حفظ افزایش پوشش گیاهی است. وی خطاب به دوستداران طبیعت گفت: دوستداران طبیعت و هم‌وطنان عزیز با توجه به شرایط موجود در عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی کشور و به خصوص شهرستان ارسنجان با داشتن علوفه خشک و گرما و اکسیژن موجود در هوا کافی است در اثر سهل‌انگاری با یک جرقه و یا کبریتی افروخته شود و اتفاقی که نباید رخ دهد، بیفتد و دیگر هیچ چیز از جنگل و مرتع باقی نخواهد ماند. امینی گفت: عاجزانه تقاضا دارم در این مورد رعایت کرده و از روشن نمودن هرگونه آتش در عرصه منابع طبیعی خودداری فرمایید. وی از مردم خواست تا به دوستان، فامیل و فرزندان و هر شخصی که به نوعی با طبیعت سر و کار دارد توصیه نموده تا از این سرمایه ملی که متعلق به همه است حفظ و نگهداری شود. وی در پایان افزود: بذرهای الوک که در اسفند سال گذشته در عرصه منابع طبیعی ارسنجان کاشت شده هم اکنون سبز گردیده و جهت جلوگیری از خشک شدن آن توسط تیم آفرود ارسنجان آبیاری می‌گردد تا به صورت درخت‌های ثمرده درآمده و از ثمره آن مردم استفاده نمایند.
 

تاریخ 9هزار ساله ارسنجان بررسی شد

به کوشش معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان تاریخ 9هزارساله سکونت در ارسنجان در سمیناری که با حضور گروه‌های زیادی از مردم و معتمدان محلی و دانشوران و مسئولین ادارات و نهادها و شوراهای اسلامی در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت. در این همایش اعلام شد که یافته‌های پژوهشی و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی و خارجی حکایت از تاریخ 9هزارساله سکونت در این شهرستان را دارد. در این سیمنار محقق و پژوهشگر باستان‌شناسی گزارش  مطالعات شخصی و محققان ژاپنی را از دوره پارینه سنگی در این شهرستان ارائه کرد و اظهار داشت: بر اساس یافته‌های متعدد از غارها و اشکفت‌های منطقه ارسنجان از سوی پرفسور ایکدای ژاپنی دشت ارسنجان از هزاره هفت پیش از میلاد مورد سکونت بوده است و با توجه به نقوش و نوع سفال ارتباطات فرهنگی تنگاتنگی بین این دشت و دشت شوشان که همان خوزستان امروزی است برقرار بوده است.
وی گفت: از تنوع دست ساخته‌های سنگی پی به وجود انسان‌های دوران پارینه سنگی و پیشرفتشان در صنعت تراشه‌برداری از سنگ برده‌ایم و وجود بناهای تاریخی به یاد مانده از جمله ایوان قدمگاه یا آرامگاه نیمه تمام چاشتخوار که ریشه در دروان هخامنشی دارد و توالی پی در پی آثار دوران‌های مختلف از پیش از تاریخ نشان قدمت این منطقه است.
زهرا شفیعی افزود: براساس همین یافته‌ها، فرضیه مهاجرت انسان از آفریقا به اروپا و بعد آسیا رد شده و به قطع مهاجرت انسان‌های اولیه با ردپاهای موجود از آفریقا به آسیا و بعد اروپا انجامید که همین بررسی‌ها نشان می‌دهد دوران تمدن آنها در منطقه و دشت ارسنجان بوده است که تعداد 114غار و اشکفت کشف شده و کشفیات دشت‌ها و تپه‌های کوروش آباد به اثبات این فرضیه کمک می‌کند. زهرا شفیعی محقق تاریخ ارسنجان گفت: یافته‌های گروه پرفسور ایکدا در غار سیده خاتون ارسنجان نزدیک به 10هزار ابزار سنگی با کاربری شکار در این منطقه کشف شده که با توجه به آنها قدمت غار به 60 تا 70هزار سال قبل برمی‌گردد. در این غار ابزارهای شکار از جنس سنگ و استخوان‌های متعلق به حیواناتی چون اسب و سازه‌ای در کف غار که محل ذخیره آب بوده کشف شده است. وی در پایان گفت: در حدود 4هزار سال پیش ارسنجان دارای سکونت بوده و تنها جایگاهی در ایران است که می‌توان دوران پارینه سنگی میانی و نوسنگی و فراپارینه سنگی را در آن مشاهده کرد. همچنین اکبر اسکندری نویسنده و پژوهشگر ارسنجانی تاریخ و ادبیات اسناد و یافته‌های تحقیقاتی پیرامون ارسنجان را مورد بررسی قرار داد و شاخصه‌های علمی و تاریخی دوران صفویه تاکنون را که مطرح‌ترین آن مدرسه علمیه سعیدیه با بیش از 350سال قدمت است تشریح کرد و در ادامه گفت: اسناد و مدارک و سنگ نوشته‌های این چند صد ساله و سکه‌های ضرب شده دوران آل بویه و کتاب تاریخ حافظ ابرو گواه این ادعا است.

 

مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان :
یکی از اولویت‌های جهاد کشاورزی فارس توجه به تولید محصول سالم است

 

کارگاه آموزشی چگونگی تولید محصول سالم با حضور باغداران و کشاورزان و تولید کنندگان و مروجان و کارشناسان در محل جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان برگزار گردید. علی عسکر امیدی مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان در رابطه با تشکیل این کلاس‌ها گفت: با توجه به نقش تولید محصول سالم در امنیت غذایی جامعه، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس توجه به تولید محصول سالم است که این محصولات با اجرای مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز دارای حد مجاز باقی مانده مواد شیمیایی و فلزات سنگین است. وی گفت: در همین راستا اقدامات خوبی در دو سال گذشته در سطح شهرستان شروع شده است که از جمله احداث مزارع الگویی طرح IPM و نیز برگزاری کلاس‌های آموزشی بوده است. وی گفت این کارگاه که با دعوت از استادان و محققین دانشگاه از جمله آقای داروغه و خانم یزدان پاک مسئول تولید محصول سالم استان با حضور باغداران و کارشناسان برگزار گردیده، در همین راستا است که با توجه به اهمیت تولید محصول سالم حاضرین با روش‌های مبارزه بیولوژیکی - مکانیکی و در صورت نیاز مبارزه شیمیایی با آفات و بیماری‌ها آشنا شدند. 
در پایان برنامه اساتید دانشگاه و جهاد کشاورزی به اتفاق کارشناسان از سایت الگویی تولید محصول سالم در شهرستان بازدید کردند و راهکارهای لازم را ارائه نمودند. مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان در پایان گفت: در راستای عملی نمودن اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی فارس در سال 96 مقدار 250هکتار از باغات انار و زراعت گوجه‌فرنگی این شهرستان تحت پوشش طرح تولید محصول سالم قرار گرفته‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی