[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

تحقیقات جدید از کاهش احتمال وجود حیات فرازمینی در کهکشان ما خبر می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

تعریف ما از واژه حیات به نحوه زندگی انسان و موجودات زنده روی کره زمین برمی‌گردد و دانشمندان نیز با توجه به همین مشخصات، وجود آب به صورت مایع و همینطور فاصله زمین از خورشید شاخصی تحت عنوان «کمربند حیات» را تعریف کرده اند.
طبق ویژگی‌های کمربند حیات، در صورت قرار گیری یک سیاره در فاصله مشخصی از ستاره خود (که بسته به جرم سیاره و ستاره و همچنین شرایط منظومه متغیر است)، امکان شکل گیری و گسترش حیات در سیاره مذکور به وجود خواهد آمد. چنین سیاراتی «اگزوپلَنِت» نام دارند و بسیار مورد علاقه دانشمندان حوزه حیات فرازمینی هستند.
مشخصاً تعداد اگزوپلنت‌ها در هر کهکشان، ارتباط مستقیمی با ستاره‌های فعال موجود دارد که بر اساس تحقیقاتی که در سال 2013 میلادی صورت گرفته بود، تعداد ستاره‌های فعال کهکشان راه شیری حدود 330میلیارد از 400میلیارد تخمین زده شده بود.
حدود 100 میلیارد کوتوله قهوه‌ای در کهکشان راه شیری وجود دارد
اما حالا با توجه به پژوهش جدیدی که توسط ستاره شناسان دانشگاه «Hull» در انگلستان انجام شده، به نظر می‌رسد تعداد ستاره‌های فعال راه شیری کم‌تر از آن چیزی است که قبلاً مطرح شده بود. طبق اطلاعات به دست آمده در تحقیق مذکور، حدود 100میلیارد ستاره از نوع «کوتوله قهوه ای» در کهکشان ما وجود دارد که 30میلیارد واحد بیشتر از محاسبات قبلی است.
لازم به ذکر است که ستاره‌های خاموش یا همان کوتوله‌های قهوه ای، ستاره‌هایی هستند که بعد از شکل گیری به اندازه کافی جرم و دما نداشته و به همین دلیل نیز نمی‌توانند فرآیند همجوشی هسته‌ای را در هسته خود آغاز کنند.
در ضمن اجرام آسمانی مورد بحث، نور و گرمای کافی برای ایجاد کمربند حیات را در اطراف خود ندارند و در نتیجه امکان شکل گیری اگزوپلنت‌ها در مدار آنها وجود نخواهد داشت.
پژوهش اخیر اگرچه وجود سیاراتی با شرایط مناسب برای حیات را رد نمی‌کند، اما با توجه به نتایج حاصل از تحقیق و تخمین نسبت ستاره‌های خاموش به ستاره‌های فعال، احتمال وجود اگزوپلنت‌ها و در نتیجه شکل گیری حیات فرازمینی را در کهکشان راه شیری کمتر از قبل بیان می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی