[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

۹راز تقویت دندان‌ها، روزنامه شیراز نوین

مینای دندان سطح خارجی دندان را تشکیل می‌دهد و مانع پوسیدگی و در نتیجه تقویت دندان‌ها می شود.
البته تا حدودی در مینا به طور طبیعی سایش ایجاد می‌شود، با این وجود کارهای زیادی می‌توان انجام داد تا این سد طبیعی را محکم‌تر و تقویت دندان‌ها را تضمین کرد.
۱- تقویت دندان‌ها با محدود کردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات (حاوی قند)
باکتری‌های مقیم دهان از قند موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها تغذیه می‌کنند که در نهایت باعث تولید اسید می‌شوند. شکلات‌های جویدنی که به سطح دندان‌ها می‌چسبند باعث آسیب می‌شوند. همچنین نوشیدنی‌های شیرین (حاوی قند) باعث تولید حجم زیادی اسید شده و مانع تقویت دندان‌ها می شوند.
نوشیدنی‌های غیرالکلی که  شیرین کننده‌های مصنوعی (ساختگی) در آنها به کار می‌روند، انتخاب بهتری نسبت به انواع حاوی قند هستند، اما این نوشیدنی‌های غیرالکلی به مرور زمان باعث سایش مینای دندان می شود.
بهترین انتخاب نوشیدنی زمانی که تشنه هستید، یک لیوان آب است. بسیاری از آب‌های طعم‌دار حاوی اسید هستند.
۲- غذاهایی را میل کنید که باعث تقویت دندان‌ها می شوند
کلسیم غذا، اثر اسید داخل دهان را خنث، همچنین استخوان‌ها را مستحکم و سبب تقویت دندان‌ها می شود.
شیر، پنیر و دیگر محصولات لبنی کمک به تقویت مینای دندان می‌کند. محصولات لبنی کم‌چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید تا میزان کالری بدن شما را پایین نگه دارد. اگر شما محصول لبنی استفاده نمی کنید به دنبال غذاهایی با کلسیم افزوده باشید.
۳- از مسواک زدن خشن بپرهیزید
مینای دندان با مسواک زدن سریع و محکم دچار سایش می‌شود. یک مسواک از نوع نرم استفاده کنید و آن را با زاویه ۴۵درجه نسبت به لثه‌ها قرار داده و مسواک را از سمت لثه به طرف لبه دندان‌ها با ضربه‌های آرام و کوتاه حرکت دهید.
بعد از مصرف شیرینیجات و آب میوه‌های اسیدی حداکثر تا قبل از یک ساعت باید مسواک کنید؛ زیرا اسید تولید شده در دهان باعث نرم و متخلخل کردن مینای دندان می‌شود.
۴- استفاده از فلوراید
انجمن دندانپزشکان آمریکا فلوراید را یک ماده طبیعی ضدپوسیدگی می‌نامند؛ زیرا باعث تقویت دندان‌ها، سطح مینا وترمیم مراحل اولیه پوسیدگی دندان است. همچنین فلوراید باعث مقاومت و تقویت دندان‌ها در برابر اسید و باکتری های داخل دهان می شود.
این انجمن استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید را به محض پیدایش اولین دندان‌‌ها در دهان و بعد از آن پیشنهاد می‌کند. استفاده از دهان شویه‌های حاوی فلوراید باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.
۵- ناراحتی‌های گوارشی و سوزش معده را درمان کنید
اگر دچار سوزش معده شدید هستید، اسید معده ممکن است به حفره دهان وارد شده (ترش کردن) و باعث سایش مینای دندان شود. افرادی که دچار پرخوری می‌شوند و سپس غذا را بالا می‌آورند نیز در معرض سایش مینای دندان قرار می‌گیرند. در این موارد پیشنهاد می‌کنیم به پزشک مراجعه کرده و ناراحتی گوارشی را درمان کنید.
۶- مراقب استخرهای حاوی کلر باشید
زمانی که استخرهای شنا به طور مناسبی با کلر ضدعفونی نشود، آب استخر ممکن است خیلی اسیدی شود. در نتیجه این آب می‌تواند  به دندان‌هایی که با آب در تماس هستند، آسیب برساند. پیشنهاد می‌شود اطلاعاتی راجع به ضدعفونی مجاز آب استخر از باشگاه مربوطه به دست آورید. همچنین موقع شنا برای محافظت از دندان‌ها دهان خود را بسته نگه دارید.
۷- مراقب خشکی دهانتان باشید
بزاق دهان باعث شستن و تمیز کردن ذرات مواد غذایی باقی مانده و باکتری‌های مولد پوسیدگی از دهان می‌شود. همچنین بزاق اثرات اسیدی غذاها را خنثی می‌کند. توصیه می‌شود بیشتر اوقات آب بنوشید تا دهانتان تمیز و مرطوب باشد.
اگر شما ورزش‌های سنگین انجام می‌دهید حتماً در طول ورزش و بعد از آن به اندازه کافی آب بنوشید. آدامس‌های بدون قند یا آبنبات‌های بدون شکر کمک به تحریک و ترشح بزاق می‌‌کنند. در شرایط پزشکی خاص و دارودرمانی‌های طولانی مدت بزاق دهان کاهش یافته و دهان خشک می‌شود. در این موارد برای درمان خشکی دهان با پزشک و دندانپزشک مشاوره کنید.
۸- از فشاردادن دندان‌ها بپرهیزید؛ این کار مانع تقویت دندان‌ها می‌شود
بعضی از افراد دندان‌های فک بالا و فک پایین را بر روی هم می‌فشارند (دندان قروچه) به خصوص در شب. دندان قروچه در طولانی مدت باعث سایش مینای دندان می شود.
در این موارد بعد از مشورت با دندانپزشک به شما یک اپلاینس دهانی به نام نایت گارد توصیه می‌شود که مراحل کار را دندانپزشک برای شما انجام می‌دهد.
۹-چکاپ‌های منظم دندانپزشکی
برای این که دندان‌های سالمی داشته باشیم، لازم است هر شش ماه برای چکاپ و پاکسازی دندان‌ها مراجعه کنیم. در این جلسات دندانپزشک کوچک‌ترین علائم مشکلات دهانی مثل پوسیدگی‌ها یا دندان قروچه و… را تشخیص و به شما متذکر می شود.
همچنین دندانپزشک میزان مناسب از فلوراید که برای تقویت مینای دندان لازم است را به شما توصیه می کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی