[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۹
  • دوره جدید

پنجره اول، روزنامه شیراز نوین

محمد عمرانی

کیهان بچه‌ها، صمیمی‌ترین دوست کودکی‌های من  

یادش بخیر سال‌های کودکی، فقر، نداری، گرفتاری، خانه به دوشی از مرادآباد سپه‌پورتا حسین آباد مفرح، قاسم آباد خشکه وحاشیه اتوبان آزادگان و... عشق به یک نشریه کودکانه. 
معرفی نشریه کیهان بچه‌ها در ستون کتابخانه پویش این شماره، بهانه‌ای شد تا ضمن مرور خاطرات شیرین کودکی، نگاهی داشته باشیم به پیشینه محبوب‌ترین نشریه دوران کودکی و نوجوانی‌ام، کیهان بچه‌ها با قلم شیرین و شیوای آقای محمد دشتی.
گفته می‌شود اولین شماره مجله کیهان بچه‌ها در 6 دی ماه سال 1335 منتشر شد. قطع مجله 16×5/21سانتی متر بود که جز در یک مقطع زمانی که قطع آن بزرگتر شد و مجدداً به همان قطع سابق برگشت، تغییری نکرد. تعداد صفحه‌های مجله 32صفحه بود که گاه به 50صفحه هم می‌رسید.
پیشنهاد انتشار مجله کیهان بچه‌ها از سوی جعفر بدیعی (ناشر مجله بازی) و عباس یمینی شریف (از پیشکسوتان مجله نویسی برای کودکان در ایران) که هر دو معلم بودند، به مدیر مسئول کیهان داده شد. مجله کیهان بچه‌ها در اولین شماره، انگیزه اصلی انتشار خود را سرگرم کردن کودکان اعلام کرده بود و مجله را به عنوان وسیله‌ای برای وقت گذرانی و پرکردن ساعت‌های فراغت کودکان، در خلاء خواندنی‌های سرگرم کننده برای خوانندگان معرفی کرده بود. چنان که در سرمقاله اولین شماره مجله، بدون ذکر هدف خاصی برای مجله آمده است:
«... بالاخره رأی دادند که یک مجله برای بچه‌ها منتشر کنیم و آن را از داستان‌های شیرین و بازی‌های خوب و معماها و جدول‌های تفریحی و مطالب دیگری که دوست دارند، پرکنیم و آن را طوری بسازیم که همه شما در موقع بیکاری با آن سرگرم شوید...»
اولین شماره مجله کیهان بچه‌ها با تیراژ 5000نسخه منتشر شد که به زودی کمیاب شد و ناچار، چاپ دوم شماره اول را با همان تیراژ 5000نسخه منتشر کردند. در پایان سال اول، تیراژ مجله به 15 تا 20هزار نسخه رسید و بعد از 6سال، انتشار تیراژ آن از مرز 50هزار نسخه فراتر رفته بود. این رقمی بود که پیش از آن، هرگز در تاریخ مجله نویسی ایران سابقه نداشت. بهره‌گیری از امکانات فنی نسبتاً خوب، به گردانندگان مجله کیهان بچه‌ها امکان می‌داد که از همان شماره‌های اول، مجله خود را در چهاررنگ و با حجم نسبتاً خوبی از تصویرپردازی عرضه کنند.
تصاویر روی جلد مجله جز در یک مقطع که به کودکان و نوجوانان یا شخصیت های ورزشی و هنری اختصاص داشتند، همه با یکی از داستان‌های داخل مجله دارای ارتباط بود.
پشت جلد مجله کیهان بچه‌ها، به طور متناوب به آگهی‌های تجاری و کمیک‌های مصور دنباله‌دار اختصاص داشت.
تمام کمیک‌های مصور چهاررنگ بودند که پس از طی یک دوره تکاملی در غرب، به صورت ترجمه شده از مجله‌های کودکان ایران سر در آورده بودند.
قطع مجله کیهان بچه‌ها در فاصله سال‌های 1349 تا 1351 بزرگ‌تر شد. این تغییر قطع عملاً سقوط تیراژ مجله را به دنبال داشت و در نتیجه، مجدداً در پایان سال 1351، مجله با قطع اول منتشر شد.
مجله کیهان بچه‌ها توانست در دوره‌های بحرانی و کمبود کاغذ (مثل سال‌های 35-1333 و 43-1342) به طور منظم منتشر شود و قیمت تک شماره آن در طول  سال‌های انتشار مجله در دوره قبل از انقلاب 5ریال بود. اشتراک سالانه مجله در سال اول 250ریال بود که در سال دوم به 260ریال و 6ماهه 160ریال افزایش یافت.
کیهان بچه‌ها بدون وقفه انتشار خود را ادامه داد و تاکنون توانسته است به مدت 60سال، به عنوان آغازگر حرکتی پایا و پویا در مجلات کودک و نوجوان به انتشار خود ادامه دهد. نخستین سردبیران کیهان بچه‌ها پس از انقلاب اسلامی وحید نیکخواه آزاد، سپس داریوش نوروزی بودند و پس از آن تا همین چند سال پیش این نشریه با مدیر مسئولی و سردبیری زنده‌یاد امیرحسین فردی منتشر می‌شد و هم اکنون رسول فلاح‌پور مدیر مسئول این نشریه است. هم اکنون کیهان بچه‌ها دیرینه‌ترین نشریه درحال انتشار کودکان و نوجوانان است.
منبع: سایت روزنامه همشهری

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی