[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

مهم‌ترین رخداد هنری جنوب کشور در شیراز برگزار شد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین_امین افشار

Amin. afshar.20000@gmail.com

هاشم مظاهری زاده، دبیر جشنواره بین المللی عکس «شیراز امروز» عصر پنجشنبه در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه آثار برگزیده این جشنواره در نگارخانه وصال به خبرنگار شیراز نوین گفت: با استناد به اظهارات کارشناسان این حوزه، جشنواره بین‌المللی عکس «شیراز امروز» مهمترین رویداد هنری جنوب کشور است که در شهر شیراز برگزار شد.
هاشم مظاهری زاده افزود: خوشبختانه با حمایت شهردار و اعضاء شورای شهر شیراز توانستیم در سه سال اول برگزاری،  این جشنواره را به درجه ای از موفقیت برسانیم که پایه‌های آن مستحکم شود.
وی ادامه داد: بنا به قولی که در پایان جشنواره سوم داده بودیم خوشبختانه با برنامه ریزی‌های صورت گرفته این جشنواره در دوره چهارم به صورت بین‌المللی و به عنوان اولین برنامه از سری مراسمات ده گانه پایتختی جوانان جهان اسلام که شهرداری شیراز متولی آن است برگزار شد و در این مسیر نیز سازمان ورزش و جوانان و همچنین اداره کل ارشاد اسلامی حمایت‌های لازم را انجام دادند.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری شیراز با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره ۱۲اسفند سال گذشته بوده ادامه داد: در سه بخش گردشگری و زیارت، شهرنگار و مهربانی اینجاست که مختص اینستاگرام بوده، آثار به دبیرخانه جشنواره چهارم ارسال شد.
وی ادامه داد: پروسه فراخوان تا معرفی آثار برتر، سه ماه به طول انجامید و ۲۲اردیبهشت امسال در یک آیین رسمی برگزیدگان معرفی و تجلیل شدند و امروز نیز نمایشگاه آثار برتر در دو بخش اول و عکس‌های اینستاگرام نیز به‌صورت کلاژ در قالب ۶۰اثر در دید عموم قرار گرفته است.
وی با اشاره به این موضوع که مجموعاً هفت هزارو ۳۱۳ اثر به این دوره جشنواره عکس شیراز امروز ارسال شده افزود: در دو بخش گردشگری و زیارت و همچنین شهرنگار پنج هزارو ۳۱۳ اثر از ۵۶۵ عکاس داخلی و خارجی به دبیرخانه جشنواره چهارم ارایه شده است.
دبیر جشنواره عکس شیراز امروز اضافه کرد: بیش از ۹۰ عکاس خارجی که همه از کشورهای اسلامی نظیر ترکیه و حاشیه خلیج فارس بودند در این دوره جشنواره که اولین بار بود که در سطح بین‌المللی برگزار می‌شد شرکت کردند.
وی تاکید کرد: امیدوارم جشنواره عکس شیراز امروز در سال‌های آینده با قوت بیشتر ادامه پیدا کند؛ چون این جشنواره به جایگاه ویژه‌ای بین عکاسان رسیده و دیگر برگزار نکردن آن بسیار سخت تر از برگزار کردن است.
 مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری شیراز با توجه به بین المللی بودن این جشنواره همکاری همه سازمان‌های متولی را ضروری دانست و گفت: اینکه تأکید بر آمدن تمام دستگاه‌ها می‌کنم چون احساس کمبود در برخی حوزه‌ها می‌شود، وقتی رویداد مفیدی برای شهر در حال انجام است تفاوت چندانی ندارد که چه ارگانی محور باشد، همه باید با تمام توان از اینگونه برنامه‌ها که آبروی شیراز است حمایت و نقاط قوت و ضعف را نیز بیان کنند که کار با قوت بیشتری صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: رویدادهای هنری ما باید به درصدی از پختگی برسد که منجر به ایجاد جریان خلاقه و تفکر انتقادی در جامعه شود،  ذات و جوهره هنری تفکر خلاق و نگاه منتقدانه است و این دو ضامن پیشرفت هر جامعه ای است و اگر جز این باشد و تنها در حد یک رویداد خلاصه شود عقیم و بی ثمر خواهد بود.
مظاهری زاده ابراز امیدواری کرد که این جشنواره پایگاهی برای تکثیر برنامه هایی از این دست در شهر شیراز شود و سخن خود را اینگونه ادامه داد: به راحتی می‌توان این جشنواره را در حوزه‌های دیگر نظیر جشنواره فیلم کوتاه و گرافیک گسترش داد و پیشنهاد این کار که در برنامه پنج ساله شورا و شهرداری شیراز قرار بگیرد داده شده که خوشبختانه در کمیسیون فرهنگی مورد استقبال قرار گرفته و تایید شده و امیدواریم که پس از جمع بندی در صحن کمیسیون تلفیق نیز تایید شود.
دبیر جشنواره بین المللی عکس شیراز امروز خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه و سابقه هنری بسیار کهن و غنی شیراز که در دوره هایی نیز مکتب خاص خود را داشته باید این کار انجام شود و در صورت اجرایی شدن لازم است همه متولیان امر دست در دست هم برای برگزاری رویدادهای فاخر تلاش کنند که نمونه اعلایی در کشور باشد.
وی ادامه داد: این جشنواره که در این دوره در سطح بین المللی برگزار شد حداقل باید سه دوره متوالی انجام شود تا جای خود را در کشورهای اسلامی باز کند و به آن به چشم یک جشنواره بادوام نگاه شود.
مظاهری زاده با توجه به اینکه امسال تبلیغات گسترده‌ای برای این جشنواره انجام نشده ولی با راه‌اندازی کانال فضا مجازی جشنواره آثار بسیاری ارسال شد، افزود: در بخش داخلی و بین المللی بر اساس رزومه عکاسان انتخاب شدند و همچنین تحمل رنج سفر از خارج از کشور به شیراز توسط شرکت کنندگان خارجی نشان‌دهنده آن است که این جشنواره از حدی از اعتبار برخوردار بوده که با کمترین تبلیغات بیش از هفت هزار اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
وی با اشاره به اینکه جشنواره شیراز امروز از روز اول سامانه داشته تاکید کرد: تیم داوری این دوره جشنواره بسیار حرفه‌ای انتخاب شده و امثال استادان عباسی، سیف الله صمدیان و ستاری در میان آنها حضور دارند. مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری شیراز در پایان گفتگوی خود با شیراز نوین اضافه کرد: در گزینش افراد در بخش بین‌الملل، ملی و همچنین داوری سعی کردیم ترکیبی از جوانان و با تجربه‌های بومی و حرفه ای در کنار هم قرار گیرند.
لازم به توضیح است که نمایشگاه آثار برتر جشنواره بین المللی عکس «شیراز امروز» از پنجشنبه گذشته آغاز شده و تا ۲۸ تیرماه هر روز از ساعت ۱۶الی ۲۱ در نگارخانه وصال واقع در چهارراه پانزده خرداد (پارامونت) پذیرای عموم بازدیدکنندگان است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی