[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

انتقاد نماینده قطر به نبود صنایع بسته‌بندی برای توسعه صادرات فارس صادرات فله‌ای!، روزنامه شیراز نوین

هماهنگ کننده نمایشگاه‌های کشور قطر در نشستی با فعالان اقتصادی استان فارس گفت: محصولات و کالاهای مطلوبی در جمهوری اسلامی ایران و استان فارس تولید می‌شود اما این کالاها نیازمند ارتقای وضعیت بسته بندی است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز، جابر عبدالله المنصوری در جلسه میز صادرات قطر که با حضور صادرکنندگان، بازرگانان و تجار استان فارس برگزار شد افزود: بی توجهی به کیفیت بسته بندی محصولات موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران شده است. وی اظهار کرد: قطر یک کشور کوچک با مصرف زیاد است به طوری که واردات به این کشور از همه کشورها انجام می‌شود و مردم این کشور به دنبال استفاده از کالا‌های لوکس و به صورت دائم هستند، بنابراین بازار این کشور بسیار مقرون به صرفه است. هماهنگ کننده نمایشگاه‌های کشور قطر بیان کرد: بازرگانان و فعالان بخش خصوصی استان فارس سابقه خوبی از فعالیت در کشور قطر دارند و باید تلاش کنند کالاهای خود را به بازار و مردم این کشور بشناسانند. المنصوری با اشاره به فرصت برگزاری دو نمایشگاه کشور ایران در قطر اظهار داشت: کشور ایران و قطر در سال‌های گذشته نمایشگاه‌های متعددی برگزار کرده‌اند اما برپایی نمایشگاه در این فرصت زمانی یک فرصت ارزشمند و مناسب برای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای قطر است.  وی بیان کرد: به دنبال برپایی این نمایشگاه، فرصت ارتباط حضوری بازرگانان 2 کشور نیز فراهم می‌شود که می‌تواند زمینه ساز تعاملات بیشتر اقتصادی باشد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز در این نشست گفت: 2 نمایشگاه محصولات غذایی جمهوری اسلامی ایران، شهریور و مهرماه امسال در کشور قطر برگزار می‌شود که بر این باور هستیم که این نمایشگاه‌ها فرصتی برای فعالان بخش خصوصی است.
خسرو فروغان افزود: برپایی نمایشگاه در قطر دستاوردهای مثبتی از جمله معرفی کالاهای با کیفت و تغییر نگرش نسبت به کالاهای ایرانی، دیدار حضوری تجار و بازرگانان دو کشور، رونق صادرات و ساماندهی امر صادرات به قطر را به دنبال دارد. وی اضافه کرد: در گذشته نیز نمایشگاه هایی در کشور قطر برگزار و کالاهای ایرانی حضور و بازارهای خوبی داشتند اما این نمایشگاه رویکرد متفاوتی با گذشته دارد و منافع طولانی مدت صادرات کشور و منافع ملی را دنبال می‌کند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با بیان اینکه نگاه ما به برپایی نمایشگاه در کشور قطر تنها برای فروش کالاهای ایرانی نیست بلکه دستیابی به بازار پایدار است، ادامه داد: همچنین همزمان با این نمایشگاه ها، هیات اقتصادی با حضور فعالان بخش‌های مختلف صادرات ساماندهی و رهسپار این کشور می‌شود. 
فروغان با بیان اینکه میز صادرات به قطر مختص استان فارس نیست و بازرگانان و تجار سراسر کشور در این میز حضور دارند، اظهار کرد: همه فعالان بخش خصوصی در کشور باید برای حضور در نمایشگاه مواد غذایی ایران در قطر حضور و مشارکت پویایی داشته باشند. وی افزود: نگاه ما در خصوص بازار قطر، احساسی و لحظه ای نبوده و نیست بلکه تلاش می‌کنیم همه فعالیت‌ها و اقدامات ما در راستای ماندگاری و پایداری در بازار قطر باشد. او با بیان اینکه در حال حاضر روزانه کالاهای استان فارس به کشور قطر ارسال می‌شود بیان کرد: فرهنگ مصرف مردم کشور قطر متفاوت است و ما در بحث صادرات به بازار قطر به دنبال فرهنگ سازی استفاده از کالاهای ایرانی و تامین نیازهای مردم و بازار قطر هستیم.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان فارس هم در این نشست گفت: مسایل اقتصادی شاهراه ارتباط کشورها با یکدیگر است و برپایی نمایشگاه‌ها یکی از راحت ترین راه برای ورود به بازار کشورهای دیگر است که هزینه کم و تاثیر بسیار مثبتی دارد. عبدالناصر اسکندری با اشاره به صدور مجوز برگزاری دو نمایشگاه مواد غذایی تازه و صنایع غذایی عام در شهریورماه و مهرماه جاری برای جمهوری اسلامی در کشور قطر افزود: کشور قطر بازار خوبی برای صادرات محصولات ایرانی است و انتظار می‌رود فعالان اقتصادی از این فرصت به خوبی استفاده کنند. رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز گفت: تنها برگزاری نمایشگاه هدف نیست بلکه به دنبال ایجاد شرایط حضور دائم تولیدکنندگان و صنعتگران ما در بازار قطر کشور و توسعه صادرات استان هستیم. سید رضا ساداتی با بیان اینکه باید شرکت‌های معتبر و کالاهای با کیفیت بالا در این نمایشگاه شرکت کنند ادامه داد: حضور قوی و با کیفیت کالاهای استان فارس می‌تواند تاثیر مثبتی بر حضور پایدار تولیدات استان در کشور قطر باشد. وی با اشاره به اینکه هم اینک روزانه 100 تن میوه و تره بار با کیفیت از شیراز به قطر ارسال می‌شود، اظهار کرد: هم اینک صادرکنندگان استان فارس با چند واسطه کالاهای خود را در بازار قطر عرضه می‌کنند که امیدواریم با برگزاری این نمایشگاه این روند تغییر کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی