[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

کرفتو غار پر رمزوراز ایران‌زمین، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- مجتبی دورودی

doroudi.ahoora@gmail.com

کرفتو نام یکی از مهم‌ترین غارهای باستانی ایران و روایتگر تاریخ ایران از دوران‌های بسیار کهن است. «این غار در فاصله 60كیلومتری از شمال دیواندره و در نزدیكی روستای یوزش باش كندی قرار دارد و از پرجاذبه‌ترین مكان‌های توریستی استان کردستان به‌شمار می‌رود. غار كرفتو از غارهای طبیعی و آهكی است كه در ادوار مختلف جهت استفاده و سكونت تغییر حالت داده شده و مهم‌ترین ویژگی غار، معماری صخره‌ای آن است كه در چهار طبقه در دل كوه حفر شده است. كتیبه‌ای یونانی بر سردر یكی از اتاق‌های طبقه سوم وجود دارد كه از این غار به عنوان معبد هراكلس نام برده است. 
در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق‌ها و راهروهای عبوری، سعی شده اتاق‌ها باهم مرتبط باشند و نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق‌ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده است». درباره کتیبه‌ یونانی سردر این غار و متن آن باید اشاره داشت که: «وجود این کتیبه سبب شده برخی بر این عقیده باشند که احتمالاً این غار مدتی به صورت موقت مورد سکونت سلوکیان قرار گرفته است». ترجمه متن کتیبه نیز از این قرار است: «این خانه هراکلس است، هرکس در آن وارد شود در امان است». هراکلس یا هرکول از پهلوانان اساطیری یونان به‌شمار می‌رود که بسیار مورد احترام سپاهیان مقدونی مهاجم به ایران بوده است. ستون فقرات غار قریب به 750متر طول دارد که در این مسیر پر پیچ و خم دهانه‌ها و دالان‌های گوناگونی منشعب می‌شود و به همین دلیل تاکنون کسی قادر به شناسایی تمامی این مسیرها و تهیه نقشه کامل از آن نبوده است. این غار در سال ۱۳۷۹ گمانه‌زنی شد و با بررسی‌های باستان‌شناختی در محوطه بیرون و داخل غار آثاری از دوران‌های مختلف به دست آمد. کشف تراشه‌ای سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار می‌تواند نشانه‌ای از استفاده انسان‌ها در دوران پیش از تاریخ از این غار باشد. همچنین نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی سده‌های ششم تا هشتم ه. ق مسجل می‌سازد. اقداماتی در طول سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ انجام شده که شامل سامان‌دهی محوطه بیرون غار، پله‌بندی، سکوهای استراحت، پارکینگ، سرایداری، سرویس‌های بهداشتی و برق کشی غار است.
 به دلیل ریزش‌هایی که در اثر گذشت زمان در صخره‌های بیرونی در پیرامون دهانه ورودی در مجموعه معماری صخره‌ای ایجاد شده است، تعداد اطاق‌ها و راهروهای موجود در کلیه طبقات به روشنی قابل تشخیص نیست.
زیباترین بخش معماری غار، طبقه سوم آن است که علاوه بر دقت در تراشیدن و کندن اتاق‌ها، فرم خاص سقف‌ها به شیوه کمانی و ایجاد درگاه‌ها و پله‌های آستانه آن در پنجره‌ها و نورگیرهای اتاق‌ها از نظر تزئینات به کار رفته از اهمیت خاصی برخوردار است.
غار باستانی و زیبای کرفتو به سبب داشتن معماری منحصر به فرد و بی‌نظیر صخره‌ای همیشه مورد توجه بوده و با شماره 330 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی