[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

اصفهان و یک‌دنیا دیدنی‌های تاریخی فرهنگی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

اصفهان رابه لحاظ تاریخ و هنر و گردشگری در شمار اولین شهرهای ایرانی می‌دانم؛ چراکه این شهر بزرگ و صاحب نکاتی فرهنگی و هنری در طی قرن‌ها خوش درخشیده و توانسته از جهات گوناگون گوی سبقت را از دیگر شهرهای ایرانی برباید. 
اصفهان یا سپاهان، مرکز استان اصفهان، با پهنه‌ای حدود 250كیلومترمربع، در دل فلات ایران قرار گرفته است. آب و هوای شهر اصفهان نیمه خشك و معتدل است، به طوری كه متوسط درجه حرارت سالانه این شهر حدود 16درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه این شهر در حدود 13میلیمتر است. به طور کلی، اصفهان شهر کم‌آبی است؛ ولی به واسطه وجود رودخانه زاینده‌رود، کشاورزی در این استان توان رشد پیدا کرده است. اصفهان به لحاظ واقع ‏شدن در مركز جغرافیایی ایران و با داشتن آب و هوایی معتدل و خاكی حاصلخیز و آب ‏كافی زاینده‌‏رود (زنده‌رود)، از دیرباز به‏ عنوان مكانی برای سكونت، مورد توجه بوده است.
احتمالاً از عصر ساسانیان كه اسپهان در دشت حاصلخیز اطراف شهر گرد آمدند، به این‏ نام خوانده شده است. در سال 19 ه. ق. اصفهان بدون جنگ و خونریزی و با انعقاد یك صلحنامه به دست سپاهیان اسلام افتاد و جزیی از سرزمین وسیعی شد كه اسلام بر آن حكومت می‏كرد. در دوره سیصد ساله پس از آن، این شهر اغلب دست ‏به‏ دست می‏شد تا اینكه در قرن چهارم هجری، در زمان آل ‏زیار و آل ‏بویه، به‏ عنوان پایتخت مورد استفاده قرار گرفت. 
در قرن پنجم، در دوران سلجوقیان، پایتخت امپراطوری وسیعی شد كه یك مرز آن رود سیحون و مرز دیگرش سواحل شرقی دریای مدیترانه بود. غارت وحشیانه شهر به دست تیمور لنگ و قتل ‏عام ساكنان آن در سال 789 ه. ق. اصفهان را به وضع اسف‏باری دچار كرد. در زمان اولین حكمرانان صفوی در قرن دهم هجری، اصفهان از مراكز مهم تجارت، فرهنگ و صنعت شد. 
در اوایل قرن یازدهم (1006 ه.ق.) پایتخت شاه ‏عباس از قزوین به اصفهان انتقال یافت و قریب یك قرن ‏و نیم این شهر پایتخت سلسله صفویه بوده و به همین واسطه، از شهرت جهانی برخوردار شد. 
شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نام‌های: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاك، پاری، پرتیكان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان (سپاهان) اشاره شده و از آن نام برده شده است. 
شهر اصفهان با انتخاب شدن به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال 2005 در میان مردم این کشورها بیش از پیش مشهور گشته و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. 
این شهر از لحاظ صنایع دستی مهم‌ترین شهر کشور به شمار می‌آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم‌کاری، خاتم‌‌کاری، ترمه و... در آن تولید می‌شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند، تقریباً صنایع دستی و سوغاتی‌های تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می‌توانند تهیه کنند. 
جاذبه‌های گردشگری اصفهان 
در میان شیرینی‌های اصفهان گز و پولکی اصفهان از همه معروف‌تر هستند؛ مهم‌ترین غذای محلی اصفهان از نظر آنوبانینی که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران است «بریانی» (بریونی) نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده و در بیشتر نقاط شهر می‌توان آن را تهیه کرد. عمده آثار باستانی اصفهان مربوط به دوره صفویه و مهم‌ترین مناطق گردشگری آن در حاشیه زاینده رود قرار دارد.
عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منارجنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه، گورستان قدیمی تخته فولاد، بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی‌وسه پل (پل الله‌وردی خان) و... از مهم‌ترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان هستند. باید به اصفهان آمد و اوج هنر و شکوه بی‌پایان معماری ایرانی اسلامی را در آثار ناب و منحصر به فرد آن که اغلب مربوط به دوران‌های اسلامی و خصوصاً از عهد صفوی‌هاست دید و مشاهده نمود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی