[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تلاش برای رفع ابهامات زندان سلیمان ادامه دارد، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در پاسارگاد از اتمام فصل دوم کاوش تا ۱۰روز آینده خبر داد.
علی موسوی با اشاره انجام فصل دوم کاوش باستان‌شناسی در محوطه باستانی پاسارگاد اظهار داشت: این کاوش‌ها برای 5سال تعریف شده و هر فصل کاوش یک ماه طول می‌کشد که فصل دوم تا 10روز آینده به اتمام می‌رسد. 
وی با بیان اینکه امید است پایان فصل دوم کاوش به رفع ابهامات زندان سلیمان یا برج سنگی بیانجامد، گفت: این بنا ویرانه‌ای در محوطه باستانی پاسارگاد است که ماهیت و کاربرد آن مشخص نیست. 
موسوی با بیان اینکه 3فرضیه برای کاربرد و ماهیت این بنا وجود دارد، افزود: با توجه به شباهت این بنا به کعبه زرتشت در نقش رستم بعید نیست که کاربری مشابه‌ای با کعبه زرتشت داشته باشد.  
سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در پاسارگاد بیان کرد: دومین فرضیه که برای این بنا متصور است این است که آرامگاه و قبر بوده و سومین گمانه بر این است که این مکان محلی برای برگزاری مراسم تاجگذاری بوده است. 
بنای معروف به زندان سلیمان شامل بقایای دیواری به‌ بلندی 14متر است که در شمال محدوده کاخ‌های پاسارگاد واقع شده است. این دیوار در اصل باقی‌مانده یک برج سنگی چهارضلعی مسقف بوده که بر اثر استفاده از سنگ‌های آن در ساخت‌وسازهای متأخر به این شکل درآمده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی