[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

رئیس قضا: متأسفانه عده‌ای نفوذ را باور ندارند، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: رئیس قوه قضائیه گفت: نظام غرب درصدد نفوذ است؛ اینکه در فکر این هستند که انقلاب را از طریق نفوذ باز بدارند برای ما روشن است، اما متأسفانه عده‌ای باور ندارند.
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در اولین همایش ملی نظام سلطه و جریان نفوذ که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، ضمن گرامی داشت فرا رسیدن ایام دهه فجر و تبریک فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بحث نفوذ بحث جدی است. برجسته کردن این مسئله در زمان پراهمیت است. ما باید به باوری درباره بحث نفوذ برسیم و آن را در سطوح مختلف مطرح کنیم؛ به دلیل اهمیت بالای مسئله و نتایجی که دارد.
وی بیان کرد: مسئله مهم بحث باور این پدیده است. تردیدی وجود ندارد که این پدیده‌ای است و نظام غرب در صدد این نفوذ هستند و اینکه در فکر این هستند که انقلاب را از طریق نفوذ باز بدارند برای ما روشن است، اما متأسفانه عده‌ای باور ندارند و مطرح می‌کنند که آیا واقعیت است یا تشکیک.
رئیس قوه قضائیه افزود: اولین وظیفه ما این است که نفوذ را باور کنیم و طبیعی است که نفوذ مجاری مختلف دارد و نفوذ فرهنگی و سیاسی و اقتصادی داریم.
رئیس قوه قضائیه گفت: انسان مؤمن وقتی به خدا پناه می‌آورد، او را در همه جا ظاهر می‌بیند. آیا این انسان از سلطه و تهدید می‌ترسد! دشمنان از پس ایران بر نیامدند و با شیطنت هایی که داشتند و جنگ تحمیلی و تحریم کاری از پیش نبردند، البته آزار دادند، ولی کشورمان ماند و امروز سربلند و قدرتمندتر از قبل هست و قدرت اول منطقه مانده است. یک زمانی می‌گفتند ایران امروز و فردا تمام است، اما امروز می‌گویند که این قدرت را چه کنیم. امروز نخست وزیر خبیث انگلیس این طرف و آن طرف می‌رود که برای هلال جمهوری اسلامی فکری کنیم.
وی با طرح این سؤال که چرا نظام سلطه به دنبال نفوذ است؟ گفت: جمهوری اسلامی امروز تبدیل به قدرت عظیم در منطقه شده و قدرت نظامی دارد، اما نظام سلطه در مسئله نفوذ، انگیزه مهمتری دارد؛ فقط مسئله‌اش این نیست که جمهوری اسلامی قدرت اول منطقه است، جمهوری اسلامی یک نظام منسجم و تأثیرگذار بوده و نظام فکری دارد و منبعث از نگاه توحیدی است. در قانون اساسی کشورمان که میثاق ملی کشور است اصل دوم آن این است که نظام بر پایه توحید تشکیل شده است. آنها در نظام جمهوری اسلامی این آثار را دیده‌اند؛ لذا با نفوذ می‌خواهند ما را از بین ببرند.
آملی لاریجانی تأکید کرد: باید بحث نفوذ و سلطه را جدی بگیریم و برای کل جامعه تبیین کنیم که نفوذ واقعیت جدی است و پادزهرش رجوع به قرآن است.
وی اضافه کرد: شما شبکه‌های اجتماعی را ببینید که مؤمنین ما را گرفتار کرده است. نگاه قرآنی بیدار شدن است. شما ببینید که شب و روز ذهن ما را بمباران می‌کنند. کانال‌های ماهواره‌ای مستهجن سر جای خودش، مجموعه‌ای از فکرها را القا می‌کند که عقلانیت ابزاری است، اما  عقلانیت توحیدی این است که انسان بیدار باش. اگر می‌خواهیم پادزهری برای نفوذ دشمن داشته باشیم رکن اساسی آن نگاه توحیدی است.
رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی که بر نگاه توحیدی بنیان شده منشأ عمل است و فقط بحث فکر نیست و از این می‌هراسند؛ زیرا نظام جمهوری اسلامی حیات قرآنی و بنیان‌های نظری قوی دارد و سابقه تمدنی عظیمی دارد. اساس عمل است و قرآن با آن نگاه توحیدی که القا می‌کند قابلیت و ظرفیت تحریک عمومی را دارد؛ زیرا انسان هایی که در گرو این نگاه دور هم جمع می‌شوند بسیار مؤثر هستند. جمهوری اسلامی همان ایمان را قبول داشته و به صحنه آورده است.
وی افزود: با حزب الله در کنار گوش اسراییل چه می‌کنند و این همه حساسیت به حزب الله و تروریست خواندن فرزندان شیعه بر اساس همان هراس است. جمهوری اسلامی حزب الله را خلق نکرد بلکه با تعالیم و آموزه‌های اسلام شدند حزب الله. در یمن و سوریه و افغانستان هم این به وجود آمده است.
آملی لاریجانی بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم نظام سلطه برای نفوذ، داشتن رقیب در منطقه است. کشوری مثل جمهوری اسلامی سر بر می‌آورد و می‌گوید ما خودمان هستیم. حرف هایی می‌زند و بازگشت به خویشتن را مطرح می‌کند. استقامت امام راحل از کجا آمد که می‌فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند از کجا آمد؟ از نگاه توحیدی. آنها می‌ترسند و خوفشان بی جهت نیست.  
رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: وقتی کسی می‌گوید من سکولاریسم را قبول دارم، کل نظام سیاسی را از دین جدا می‌داند که در این نظام سیاسی نظام اقتصادی وجود دارد. اکنون نقادین مدرنیته در مغرب زمین کارهای ارزشمندی کردند و ادعاهای تجدد را برجسته کردند که یکی از مهمترین آنها فردگرایی است.  
وی با بیان اینکه تجدد یا مدرنیته اصولی دارد، گفت: بازارهای موبایل و تبلت‌ها چه داستانی در دنیاست و میلیون و میلیاردها تبلت و موبایل یعنی ترویج مصرف گرایی و تولید بیشتر. فکر کنیم که ما فضای مجازی را برای چه می‌خواهیم. فضایی ایجاد کردند که مهلت نمی دهد ما فکر کنیم و این از عوامل تجدد و مدرنیته است.
آملی‌لاریجانی با طرح این سئوال که آیا نظام اسلامی می‌تواند کنار بیاید با این فکر که انسان‌ها ارزش‌های‌شان را خودشان خلق کنند، گفت: ما معتقدیم نظام توحیدی هدف بلند در عالم است و همه چیز به سوی او حرکت می‌کند.
آملی لاریجانی ادامه داد: وقتی خدا را کنار گذاشتید نهایتش این می‌شود و این یکی از حرف‌های تجدد است که گفته می‌شود و در تاریخ مغرب زمین به آن افتخار می‌کنند. از دوره رنسانس انسان محور شد و خدا رانده شد؛ لذا اومانیسم را که انسان محور شد، مطرح می‌کنند؛ لذا حواسمان باشد با وصله پینه در تفکرات غربی، چیزی نمی‌توانیم تحصیل کنیم.  
وی ادامه داد: مؤلفه‌های تفکر غربی از جمله تجدد که نحوه‌ای از حیات را پدید آورده، باید تحلیل کنیم. نگاه توحیدی که قرآن آورده نحوه حیات است که بسیار خاص است. عقلانیت قرآنی وقتی اولی الالباب را مطرح می‌کند یعنی کسانی که یاد حق می‌کنند، این عقلانیت قرآنی است. 
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: نسبت به اصل نفوذ تردیدی وجود ندارد، با این حال عده‌ای آن را باور ندارند و عده‌ای هم خود را به عدم باور می‌زنند.
وی گفت: مقام معظم رهبری سال‌ها پیش به درستی شبیخون فرهنگی را تشخیص دادند و مسئولان و دلسوزان عالم فکر را دعوت به شناسایی این شبیخون فرهنگی کرده بودند. در همان زمان هم عده‌ای این مسئله را توهم می‌دانستند که امروز نیز با این فکر مواجه‌ایم.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر باور داشتن به نفوذ به عنوان اولین وظیفه، گفت: نفوذ، منافذ و جریان‌های مختلفی از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ایدئولوژی دارد. یکی از اهداف مهم نفوذ، نظام جمهوری اسلامی است، با این حال آنها معطوف به ما نیست و نفوذ انحصاری ندارد.
رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: در سطح فرهنگی یک جریان روشنفکری را برای عبور از خطوط قرمز تبلیغ کردند. در دوره اصلاحات، عده‌ای از دولتی‌ها، بسته‌ای از این حرف‌ها و جریانات را به عنوان هدیه سفر دریافت می‌کردند و مسئولان بالادستی آنها را تکرار می‌کردند.
وی با اشاره به ترویج نسبی‌گرایی به عنوان یکی از شیوه‌های نفوذ، گفت: بر اساس اصول فنی این سخنان مطرح نمی شد. فردی به عنوان فیلسوف کتابی را با عنوان تردید نوشت و با تمسک به فیلسوفان غربی به دنبال ترویج سخن  خود و نسبی گرایی بودند. 
در کشوری که وزارت ارشاد باید به دنبال تبلیغ ارزش‌های اسلام باشد، در دوره‌ای به دنبال ترویج ضدارزش‌ها بود و حتی شخص وزیر هم اعلام کرد که این تبلیغ ارزش‌های اسلامی وظیفه حوزه علمیه است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی