[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

ادامه بررسی رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی فارس کلاف سردرگمی به نام تولید، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه گزارش   بررسی‌های شیرازنوین نشان می‌دهد با وجود تلاش برای رفع موانع و مشکلات واحدهای صنعتی در فارس اما مشکلات همچنان باقی است. این مشکلات در بخش‌های مهم تامین اجتماعی و امور مالیاتی به وضوح دیده می‌شود و سد راه تولید و تولید کنندگان است. با این وجود باید برای رفع این مشکلات که اغلب قانونی است و براساس دستورالعمل‌های دولتی اعمال می‌شود چاره‌ای اندیشید؛ چراکه ارایه بسته‌های سرمایه‌گذاری از سوی دولت یک حکایت دارد و موانع قانونی موجود حکایتی دیگر و این دو در کنار هم، خبر از عدم تحقق برنامه‌های رونق اقتصادی می‌دهد.  انگار حالا گرفتار برنامه‌های بلندمدتی هستیم که البته تاب و توان ایستادگی در برابر آن را نداریم؛ چراکه جوانان ما امروز نیازمند کار و تلاش در عرصه‌های اقتصادی هستند و فردا دیر است. هر چند مدیران مربوطه حوزه اقتصاد دولتی دایم درحال انتشار اخبار از رفع موانع تولید هستند اما آمارهای بیکاری همچنان در صدر نمودارها قرار دارد و آسیب‌های اجتماعی حکایتی از بیکاری و رکود دارند. متاسفانه در گفتگوی دیروز صاحبان صنایع با مدیران دولتی همان مشکلات قدیم دریافت‌های غیر متعارف مطرح شده است که حکایت از بی‌اثربودن تدابیر اتخاذ شده دارد، روخوانی همان داستان‌های قدیمی دریافت‌های سنگین که بارها و بارها در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت به آن اشاره شده و البته قول‌های مساعدی که داده اند و فراموش شده است‌.  نمی توان کارهای انجام شده را نادیده گرفت اما اگر این کارها لازم است، کافی نیست‌. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس دیروز با انتشار خبری از بهبود شرایط تولید و رفع مشکلات تولیدکنندگان فارس اطلاع رسانی کرده بود. با این اوصاف جاده تولید، درحال هموارشدن است اگر کارگاه‌های کوچک در شرایط رکود تعطیل نشوند. یدالله رحمانی گفته: مقرر شده است که دوره‌های آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات مالیاتی و تامین اجتماعی نیز برای مدیران واحدهای صنعتی شهرستان ممسنی برگزار گردد. به گفته معاون استاندار فارس، در مجموع در 141 جلسه اخیر کارگروه بررسی و رفع موانع تولید، مسائل و مشکلات 900واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفته که مشکلات 485 واحد مرتفع شده و بقیه نیز در دست پیگیری است؛ همچنین بانک‌های استان، تاکنون 30 هزار و 440 مورد از تسهیلات مشمول مفاد تبصره 35 الحاقی قانون بودجه سال 95 تعیین تکلیف شده که از مبلغ 2 هزار و 15 میلیارد اصل تسهیلات آنها، یک هزار و 17میلیارد ریال سود و 259 میلیارد ریال نیز وجه التزام آنها مورد بخشودگی قرار گرفته است.
رحمانی افزود: با توجه به اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید به رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی کشور، روند بررسی مشکلات این واحدها در استان شتاب بیشتری گرفته است.
یدالله رحمانی افزود: یکی از سیاست‌های دولت یازدهم بحث رفع مشکلات واحدهای تولیدی بود که در این زمینه در استان فارس تاکنون 141 جلسه کارگروه رفع موانع تولید تشکیل شده است. وی ادامه داد: جلسه این کارگروه تا پیش از این یک بار در هفته تشکیل می‌شد که برای سرعت بخشیدن به روند بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی به 2 جلسه در هفته افزایش یافته است. او اظهار کرد: در مجموع در 141 جلسه اخیر این کارگروه، مسائل و مشکلات 900 واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفته که مشکلات 485 واحد مرتفع شده و بقیه نیز در دست پیگیری است.
رحمانی گفت: جلسات کارگروه علاوه بر مرکز استان در دیگر شهرستان‌های استان نیز تشکیل می‌شود که هفته گذشته در شهرستان ممسنی تشکیل شد و در آن مسائل و مشکلات 10 واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم‌هایی به منظور رفع مشکلات آنها در قالب 15 مصوبه اتخاذ شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس اضافه کرد: در جلسه کارگروه رفع موانع تولید شهرستان ممسنی مقرر شد که کمیته ویژه‌ای برای حل مشکلات شهرستان با حضور جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، فرمانداری شهرستان و همچنین استانداری تشکیل و راهکارهای لازم برای بهبود شاخص‌های اقتصادی آن شهرستان اتخاذ شود.
رحمانی ادامه داد: همچنین مقرر شد که دوره‌های آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات مالیاتی و تامین اجتماعی نیز برای مدیران واحدهای صنعتی شهرستان ممسنی برگزار گردد. وی، در خصوص اقدامات بانک‌های استان در حوزه طرح رونق تولید در سال 95 و 96 هم گفت: بر اساس گزارش بانک‌های استان، تاکنون 30 هزار و 440 مورد از تسهیلات مشمول مفاد تبصره 35 الحاقی قانون بودجه سال 95 تعیین تکلیف شده که از مبلغ 2 هزار و 15 میلیارد اصل تسهیلات آنها، یک هزار و 17 میلیارد ریال سود و 259 میلیارد ریال نیز وجه التزام آنها مورد بخشودگی قرار گرفته است.
رحمانی درباره ثبت نام متقاضیان بهره‌مندی از تسهیلات طرح رونق تولید سال 96 در سایت بهین‌یاب هم گفت: از ابتدای آغاز ثبت نام در هفته‌های اخیر تاکنون 223 تقاضا در این سامانه ثبت شده که 188 مورد آن در کمیته کارشناسی و کارگروه تسهیل مورد بررسی قرار گرفته و 108 تقاضا پس از تایید نهایی برای بررسی به سیستم بانکی معرفی شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس افزود: اشتغال پیش بینی شده در این واحدها مجموعا 2 هزار و 830 نفر و تسهیلات پیشنهادی آنها نیز یک هزار و 315 میلیارد ریال است که بیشترین میزان مربوط به بانک‌های صادرات، صنعت و معدن، ملی و تجارت است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی