[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

ارز امسال تک‌نرخی نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره زمان تک نرخی کردن ارز، گفت: هرچند دولت برای تحقق این امر مهم تا پایان امسال برنامه ریزی کرده بود اما در زمان کنونی، عملی نیست.
سیدحسین میرشجاعیان حسینی اضافه کرد: این مسئله دغدغه وحشتناکی برای دولت نیست، زیرا سبد کالای ارز مبادله‌ای کم و کوچک شده است و شکاف بین قیمت ارز مبادله‌ای و آزاد نیز شدید نیست.
به گفته این مسئول، از آنجا که نرخ ارز براساس نرخ تورم داخلی و بین‌المللی تعدیل می‌شود، باید به سوی افزایش برود و بالا حرکت کند.
میرشجاعیان اضافه کرد: اگر در سال‌های آینده نرخ تورم 9 تا 10 درصد و متوسط نرخ تورم خارجی 3 تا 4 درصد پیش بینی شود، باید نرخ ارز افزایش یابد و نباید از بالارفتن قیمت دلار بهراسیم.
وی ادامه داد: ترس ما باید وقتی باشد که نرخ ارز را سرکوب کرده و در همان سطح نگه داریم اما پس از مدتی به یکباره جهش کند.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ترس دیگر این است که نقدینگی موجود جامعه در شرایط کنونی به سفته بازی شدید منجر شود و بورس بازان به خرید و فروش ارز روی آورند.
سفته‌بازی به معنای انجام معاملات اقتصادی ریسک‌دار برای دستیابی به سود از نوسان‌های کوتاه یا میان مدت در ارزش بازاری کالای تجاری تعریف می‌شود، به جای سود از روش‌های اقتصادی اصولی (روش‌هایی چون سود سرمایه، بهره یا سهام) به دست آید.
میرشجاعیان حسینی گفت: تلاش دولت کنترل نوسان نرخ ارز است که بخشی از آن با کنترل انتظار مردم میسر می‌شود؛ یعنی این حس بین مردم پدید آید که همیشه سفته‌بازی به سود افراد تمام نمی شود و گاهی اوقات ممکن است با ضرر و زیان همراه باشد.
 وی یادآوری کرد: دولت در سال‌های گذشته به نوعی سعی در کنترل نرخ ارز داشت اما باید آرام آرام کنترل را رها کند و به مدیریت شناور روی آورد.
 این مسئول وزارت اقتصاد تأکید کرد «جهش یکباره قیمت ارز، دلهره آور است اما اگر تغییر قیمت‌ها مسیر مشخصی داشته و برای افراد پیش بینی پذیر باشد اقتصاد دچار نوسان نمی‌شود».
 چندی پیش وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد ساختار دوگانه نرخ ارز منشأ بروز فساد است و ادامه داد: دولت تدبیر و امید به اجرای سیستم تک نرخی ارز مصمم است.
 «علی طیب نیا» بیان داشت: در سال 1380 که یکسان سازی نرخ ارز عملی شد، فاصله بین نرخ آزاد و رسمی بسیار زیاد بود اما امروز فاصله کمی به چشم می‌خورد.
طیب نیا گفت: برنامه ریزی‌های لازم انجام شده و یک سری پیش نیازهای لازم نیز در حال فراهم سازی است و به نظر می‌رسد تا پایان سال می‌توانیم سیستم تک نرخی ارز را داشته باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی