[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

شبدر قرمز را برای رفع این علائم مصرف کنید، روزنامه شیراز نوین

عصاره شبدر قرمز تخمیرشده موجب توقف گُرگرفتگی و سایر علائم یائسگی می‌شود.
تحقیق جدید محققان دانشگاه آرهوس دانمارک اثبات کرده است که استفاده از شبدر قرمز به شکل عصاره حاصل از تخمیر به شکل قابل توجهی موجب کاهش تعداد دفعات و شدت گُرگرفتگی‌های روزانه می‌شود.مطالعات همچنین نشان می‌دهد این عصاره به شکل عادی از تسریع از بین رفتن استخوان‌ها در دوره یائسگی پیشگیری می کند.
این یافته‌ها بسیار امیدبخش هستند؛ چراکه فواید آن بدون عوارض جانبی هورمون درمانی که موجب افزایش ریسک سرطان و بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شود، اتفاق می افتد.
به گفته محققان، ایزوفلاوون‌ها و پروبیوتیک‌های موجود در شبدر قرمز موجب کاهش علائم یائسگی می‌شوند.
مکس نورمن لامرت، عضو تیم تحقیق، در این‌باره می‌گوید: «فرآیند تخمیر عصاره گل شبدر قرمز موجب ایجاد این تأثیر می‌شود؛ چراکه تخمیر اسیدلاکتیک موجب افزایش قابلیت زیستی ترکیبات شبه استروژن موسوم به ایزوفلاون‌ها یا فیتواستروژن‌ها می‌شود که شبدر قرمز هم به وفور دارای این مواد است.»
وی در ادامه می‌افزاید: «مشکل مربوط به ایزوفلاون‌ها این است که به سختی هضم می‌شوند؛ چراکه به طور طبیعی به مولکول‌های قند پیوند خورده که در نتیجه مانع از جذب آن می‌شود. از این رو بخش بزرگی از ایزوفلاون‌های مصرفی به شکل قرص یا کپسول بدون ورود به جریان خون از روده دفع می شوند.»
وی در ادامه می‌افزاید: «اما این مشکل به واسطه قرارگیری عصاره شبدر قرمز در معرض فرآیند تخمیر رفع می‌شود. به لحاظ فنی، این فرآیند موجب تفکیک مولکول‌های قند از ایزوفلاون‌ها شده و در نتیجه قابلیت زیستی آن افزایش می یابد.»
در این تحقیق زنان به دو گروه ۳۰نفری تقسیم شدند: گروه اول روزانه به مدت ۱۲هفته ۱۵۰mlعصاره شبدر قرمز نوشید و گروه دوم محصولی مشابه دارونما را مصرف می کرد.
بعد از ۱۲هفته و با اندازه‌‌گیری علائم گرگرفتگی در زنان، مشخص شد مصرف عصاره شبدر قرمز تأثیر شگرفی بر کاهش تعداد دفعات و شدت گرگرفتگی‌ها داشته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی