[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

از نصرالله سجادی تا دربی دوستانه پشت پرده اتفاق‌های عجیب در وزارت ورزش، روزنامه شیراز نوین

وب‌سایت نود: این روزها بحث برگزاری دربی در آلمان یکی از داغ‌ترین موضوعات روز فوتبال ایران است.
دربی که اسپانسر دو باشگاه قصد داشت با هدف کشاندن ایرانی‌های مقیم خارج از کشور به ورزشگاه و درآمدزایی از این راه و همچنین درآمدزایی از راه پیامک ها، آن را برگزار کند اما در نهایت این دربی لغو شد.
نکته جالب اینجاست که وزارت ورزش و جوانان در این ماجرا سعی داشت نشان دهد که در برگزاری دربی دخالتی ندارد اما در نهایت همه متوجه شدند که نه تنها وزیر ورزش و جوانان بلکه معاون ورزش قهرمانی اصرار ویژه‌ای در برگزاری دربی در آلمان دارند. رسانه‌های نزدیک به وزارت ورزش و جوانان و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هم دو روز پیش سعی داشتند تا آخرین لحظات القا کنند که دربی به هر ترتیب برگزار می‌شود و از دیروز این رسانه‌ها از برگزاری دربی دوستانه در آلمان یا در تهران خبر می‌دهند. این درحالی است که ظاهراً دربی اصلاً قرار نیست در آلمان برگزار شود.
یک اتفاق مشابه
نظیر چنین اتفاقی در اواخر سال ۱۳۹۵ و در ماجرای کنار رفتن نصرالله سجادی از معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان هم مشاهده شد. در حالی که مشخص بود دکتر سجادی نمی‌خواهد در وزارت ورزش و جوانان بماند و قصد کناره گیری دارد، اما از داخل وزارت ورزش و جوانان و حتی برخی خبرها حاکی از آن است که از طریق روابط عمومی وزارتخانه، به برخی رسانه‌ها و سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی خط داده می‌شد که سجادی را دوتابعیتی اعلام کنند تا کنار گذاشتنش برای وزارت راحت‌تر باشد و در اصطلاح بتوانند این برکناری را توجیه کنند. در کوران اخبار آن زمان دو تابعیتی‌ها در کشور، کنار رفتن نصرالله سجادی که سوابق طولانی در ورزش کشور دارد، به ماجرای دوتابعیتی بودنش ربط داده شد و این در حالی بود که سجادی اصلاً دوتابعیتی نبود.
سید نصرالله سجادی استاد دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران که مدتی سرپرست سابق وزارت ورزش و جوانان و معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان بود، هنوز از این ماجرا دلخور است و البته حق هم دارد که از این جریان سازی‌ها ناراحت باشد. او در تمام سال‌هایی که در ورزش کشور کار کرده، یعنی از سال ۱۳۶۰ که با ابلاغ محمد جواد باهنر، مدیر کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش شد تا ریاست فدراسیون فوتبال در اواسط دهه شصت و از قائم مقامی سازمان تربیت بدنی و دبیرکلی کمیته ملی المپیک و معاون تربیت بدنی و تندرستی وزیر آموزش و پرورش تا سرپرستی کاروان ایران در بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ سئول، ۱۹۹۶ آتلانتا، ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن و سرپرستی کاروان پنج دوره بازی‌های آسیایی و عضویت در شورای المپیک آسیا را از سال ۱۳۷۰ تا سال نود، همیشه برای خروج از کشور ویزا گرفته و پاسپورت دومی هم در کار نبوده اما اواخر سال گذشت موجی به راه افتاد تا او را دوتابعیتی نشان دهند.
نکته عجیب این است که در دوره اول انتخاب شدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور و پس از از اینکه مسعود سلطانی‌فر و رضا صالحی امیری نتوانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند، حسن روحانی، نصرالله سجادی را به عنوان سومین وزیر پیشنهادی در ۱۲ آبان ۱۳۹۲ به مجلس معرفی کرد که آن زمان سجادی موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی نشد تا آن زمان سومین وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان نتواند وارد کابینه شود. در ۲۸ مهر ۱۳۹۵ و بعد از استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش و جوانان، حسن روحانی، رئیس جمهوری طی حکمی نصرالله سجادی را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد و این نشان می‌دهد که از نظر سیاسی هم سلطانی فر و سجادی در یک جهت قرار دارند اما برای کنار گذاشتن سجادی طوری خط داده شد که او با یک سناریوی ناجوانمردانه وزارت را ترک کند. شاید اگر به صورت مستقیم به سجادی گفته می‌شد که وزیر جدید قصد ادامه همکاری با او را ندارد، آن وقت او بدون مشکل کنار می‌رفت و مهر دوتابعیتی بر پیشانی نصرالله سجادی که همواره خودش را یک معلم در ورزش ایران می‌داند، نمی‌خورد.
وزارت نظرات اسپانسر را قبول می‌کند
با مدلی که وزارت ورزش در یکی دو فصل اخیر برای اداره استقلال و پرسپولیس ارائه کرده به نظر می‌رسد این وزارت با هدف عدم هزینه در دو باشگاه دولتی و پرطرفدار حاضر است نظرات اسپانسر دو باشگاه را در هر زمان و در هر وضعیتی بپذیرد؛ اما سؤال اینجاست که وزارت ورزش، تبعات برگزار نشدن دربی در آلمان را هم می‌پذیرد؟ البته همه می‌دانند که لغو دربی دوستانه در آلمان با اتفاقات و تبعات دیگری همراه خواهد بود. لغو این دربی دوستانه قطعاً پایان ماجرا نخواهد بود و این تصمیم تبعات و اتفاقات دیگری را هم به دنبال خواهد داشت. خبر لغو دربی پایتخت که قرار بود در تاریخ ۳۱تیر برگزار شود، عصر یکشنبه در سایت نود اعلام شد. متعاقب انتشار این خبر از سوی سایت نود، مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در مصاحبه‌ای با سایت رسمی باشگاه اعلام کرد که جمع بندی تصمیمات بر این بوده که دربی لغو شده و دیدار سوپرجام هم در تاریخ ۳۰تیر برگزار می‌شود. این اتفاق در حالی رخ داد که سامانه بلیت فروشی این مسابقه از عصر دو روز پیش کار خود را آغاز کرده و برخی از هواداران دو تیم که در آلمان و سایر کشورهای اروپایی سکونت دارند، اقدام به خرید بلیت‌های این مسابقه کردند. ارزش بلیت این مسابقه از ۲۰ تا ۷۰یورو قیمت گذاری شده بود.
همچنین تعدادی از هواداران دو تیم با عضویت در سامانه پیامکی در مورد ترکیب دو تیم اعلام نظر کرده و برای آن مبلغ ۵هزار تومان هم پرداخته اند. علاوه بر این، اسپانسر مشترک سرخابی‌ها به عنوان مسئول برگزاری این بازی، برای اخذ ویزای شینگن بیش از ۹۰نفر اقدام کرده بود که این افراد شامل بازیکنان، مربیان، برخی از مسئولان دو باشگاه، برخی از خبرنگاران جراید، رسانه‌ها و سایت‌های خبری و گروه فیلمبرداری و رسانه‌ای اسپانسر بودند که برای آنها ویزای شینگن اخذ شده و هزینه‌هایی هم در این زمینه پرداخت شده بود. در خصوص توافق با مسئولان ورزشگاه بیلفلد جهت میزبانی از این دیدار، علی دایی سرمربی تیم سایپا اعلام کرده که مسئولان ورزشگاه بیلفلد خواهان عقد قرارداد ۳۲۵هزار یورویی برای برگزاری این دیدار بودند اما به واسطه رایزنی‌هایی که او با مسئولان ورزشگاه بیلفلد داشته، این مبلغ به ۱۵۰هزار یورو کاهش یافت.
حال این سؤالات پیش روی اهالی فوتبال است که تکلیف هوادارانی که برای ترکیب دو تیم اعلام نظر کرده بودند و هزینه‌هایی را هم برای آن پرداخت کردند، چه خواهد شد؟ آیا این هزینه به آنها بازپرداخت خواهد شد؟ مسئله مهم‌تر اینکه آیا دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به خاطر لغو این مسابقه باید به اسپانسر خسارت پرداخت کنند؟ اسپانسر برگزاری این مسابقه چه توافقاتی با مسئولان ورزشگاه بیلفلد داشته و حال که این بازی لغو شده، آیا باید خسارتی را به مسئولان این ورزشگاه پرداخت کنند یا نه؟ 
در ماجرای دربی جنجالی که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بازنده‌های بزرگ آن بودند، تشکیلات فوتبال ما نشان داد که حاضر است به خاطر برگزاری یک بازی دوستانه، مسابقه رسمی سوپرجام را به تعویق بیاندازد. تعویق سوپرجام به خاطر بازی دوستانه دربی در آلمان با تبعات و جنجال‌های بسیاری همراه بود و رسانه‌ها نقدهای بسیاری را به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ وارد کردند. به نظر می‌رسد که تبعات مالی لغو دربی آلمان گریبانگیر دو باشگاه و اسپانسر آنها خواهد شد و این داستان همچنان ادامه دارد. نقش وزارت ورزش و جوانان در این اتفاق‌ها چیست؟ برخی وزارت را نه تنها ناظر نمی‌دانند، بلکه عقیده دارند وزارت ورزش به عنوان یک تماشاگر، اتفاق‌ها را از مقابل چشمانش گذراند و حالا هم که دربی برگزار نمی‌شود، موضع سکوت اتخاذ کرده است. باید منتظر ماند و دید وزارت ورزش و جوانان در این ماجرا چه واکنشی خواهد داشت و چه خط و خطوطی خواهد 
داد!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی