[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

۶ سال دیگر به قطب پژوهشی جنوب کشورتبدیل می‌شویم ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

معاون پژوهشی و فن‌آوری دانشگاه شیراز گفت: دانشگاه شیراز براساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده در سال 2017 به عنوان دانشگاه اول در میان دانشگاه‌های جامع ایران شناخته و معرفی شده است.
به گزارش شیراز نوین، روز گذشته  قاسم حبیب‌آگهی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: براساس رتبه‌بندی اندكس نیچر و تایمز، دانشگاه شیراز در سال 2017 بین دانشگاه‌های جامع ایران رتبه اول را دارد و در منطقه آسیا نیز جزو 10 دانشگاه برتر است. وی گفت: براساس رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه شیراز بین دانشگاه‌های جامع، دانشگاه شریف بین دانشگاه‌های صنعتی و دانشگاه تهران بین دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور، به عنوان دانشگاه‌های برتر معرفی شده‌اند.
حبیب‌آگهی افزود: این موضوع در جذب اعتبارات، در جذب دانشجویان تحصیلات تكمیلی و ایجاد انگیزه بیشتر برای توسعه فعالیت‌ها و همچنین روابط بین‌الملل تاثیر بسیار مثبتی به همراه خواهد داشت.
معاون پژوهشی دانشگاه شیراز با بیان اینكه امسال تلاش‌های گسترده‌ای در ابعاد مختلف برای ارتقاء كیفی دانشگاه انجام شده است، از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌های معتبر آلمان و فرانسه برای تبادل، استاد، دانشجو و دانش خبر داد.
او همچنین گفت: با رایزنی‌های انجام شده و با همكاری یك شركت سرمایه‌گذار ایتالیایی دستگاه آزمایشگاهی NMR وارد ایران شده و اكنون در گمرك شیراز قرار دارد.
حبیب‌آگهی افزود: با تجهیز آزمایشگاه دانشگاه شیراز به این دستگاه كه از مهمترین و تاثیرگذارترین دستگاه‌های آزمایشگاهی در زمینه شیمی، علوم پایه، مهندسی متالوژی و ... تولید مقالات علمی و انجام پژوهش‌ها محسوب می‌شود، زمینه ارتقاء كیفی فعالیت‌های علمی فراهم خواهد شد.
او با تصریح اینكه در دوران تحریم امكان وارد كردن چنین دستگاهی وجود نداشت، گفت: دستگاه NMR موجود در دانشگاه شیراز به واسطه عمر 25 ساله كاربرد لازم را ندارد.
حبیب‌آگهی با بیان اینكه براساس برنامه‌ریزی‌ها، طی 6 سال آینده دانشگاه شیراز در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی به قطب پژوهشی جنوب كشور تبدیل می‌شود، گفت: با دست‌یابی به این مهم امكان پوشش در كشورهای همسایه حوزه خلیج فارس نیز وجود خواهد داشت.
وی با اشاره به افزایش تعداد كمی و كیفی قراردادهای علمی پژوهشی دانشگاه شیراز با وزارت نفت، گفت: قراردادهای مگاپروژه‌ای به ارزش حدود 115 میلیارد تومان با وزارت نفت منعقد شده است كه بخشی از آن به حوزه‌های بالادستی و بخشی نیز به حوزه‌های پائین‌دستی نفت و گاز ارتباط دارد.
حبیب‌آگهی ابراز امیدواری كرد كه در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال به حجم قراردادهای دانشگاه شیراز با صنایع، دانشگاه‌ها، مراكز علمی و ... در داخل و خارج كشور افزوده شود.
وی با قبول این كه فارغ‌التحصیلان دوره‌های لیسانس دانشگاه شیراز تمایل چندانی برای ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تكمیلی در این دانشگاه ندارند، در خصوص علت این بی‌رغبتی گفت: یكی از علت‌ها اقدامات تبلیغاتی است كه سایر دانشگاه‌ها انجام داده و می‌دهند.
حبیب‌آگهی اعتقاد دارد كه ارتباط رسانه‌‌ای دانشگاه‌ها بسترساز ایجاد جذابیت برای دانشجویان می‌شود، گفت: تمایل به حضور در دانشگاه‌هایی نظیر تهران به دلیل مناسب بودن بازار كار است؛ البته یكی از مسائل مهم جایگاه دانشگاه در اندیكس‌ها و شاخص‌ها و رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی و منطقه‌ای است.
وی با اشاره به تلاش‌های دانشگاه شیراز برای بین‌المللی شدن، گفت: اقدامات انجام شده در تجهیز آزمایشگاه، توسعه ارتباطات رسانه‌ای، ارتباط با سایر دانشگاه‌ها در سطح ایران و جهان، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی و... در راستای ایجاد رغبت نزد فارغ‌التحصیلان برای انتخاب دانشگاه شیراز در موضوع تحصیلات تكمیلی است.
حبیب‌آگهی همچنین از اختصاص 3 میلیارد تومان برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشكده‌های دانشگاه شیراز طی ماه‌های ابتدایی امسال خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان سال هم همین رقم به این كار اختصاص یابد.
معاون پژوهشی دانشگاه شیراز همچنین گفت: تا پایان امسال مركز HPC (كامپیوترهای پیشرفته) در دانشگاه شیراز راه‌اندازی می‌شود كه در جنوب كشور بی‌رقیب خواهد بود؛ این مركز هم برای ارائه خدمات به دانشگاه و هم خارج دانشگاه ایجاد می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی