[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

کشف و امحای کوره‌هایی که درختان بلوط ممسنی را زغال می‌کرد، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ممسنی اعلام کرد: ماموران یگان حفاظت این اداره، 2 کوره را که سودجویان برای تهیه زغال، درختان کهنسال بلوط منطقه جنگلی دره مار این شهرستان را قطع و در آنها به زغال تبدیل می‌کردند، کشف و امحا کردند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، علیرضا مسعودی جم افزود: 
پس از دریافت گزارش‌های مردمی، مبنی بر وجود کوره‌های زغالی در محدوده جنگلی روستای دره مار در اطراف ممسنی گروهی از یگان حفاظت اداره کل و اداره منابع طبیعی این شهرستان به مکان یاد شده اعزام شدند.
او گفت: ماموران در مکان مورد نظر پی بردند که فردی متخلف به همراه یک نفر از همدستان خود، در محدوده جنگلی روستای دره مار با احداث کوره‌های زغالی به طور شبانه اقدام به قطع درختان بلوط و تبدیل آنها به زغال می‌کند.
جم ادامه داد: با بررسی هایی که به عمل آمد مشخص شد، فرد دستگیر شده تهیه زغال از درختان کهنسال بلوط را به عنوان شغل خود برگزیده و او پیشتر نیز دارای پرونده‌های متعددی در زمینه تخریب منابع طبیعی در مراجع قضایی بوده است.
وی بیان کرد: در ارتباط با این کوره‌ها با هماهنگی دادستان شهرستان ممسنی و نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی این شهرستان تعدادی متخلف دستگیر شدند اما 2 نفر از آنها به عنوان عاملان اصلی این تخلف زیست محیطی، بازداشت و برای ادامه مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند.
مسعودی ادامه داد: در این عملیات حدود 400 کیلوگرم زغال کشف و تعدادی‌ آلات و اسباب جرم به همراه ساختمان مورد نظر نیز توقیف شد. 
وی، ضمن هشدار جدی به متخلفان و قاچاقچیان زغال گفت: در برخورد با سودجویان و کسانی که برای تهیه زغال با قطع درختان جنگلی اقدام به تخریب عرصه‌های جنگلی می‌کنند قاطعانه برخورد می‌شود و اشد مجازات از سوی مراجع قضایی در انتظار آنان است. 
جم، حفاظت از منابع طبیعی را وظیفه‌ای همگانی دانست و گفت: شماره تلفن 1504 یگان امداد جنگل و مرتع به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و رسیدگی به گزارش‌های مردمی در زمینه هر گونه تخلف در عرصه‌های منابع طبیعی است. 
شهرستان ممسنی دارای 350هزار هکتار جنگل و مرتع است و بیشترین پوشش گیاهی آن شامل بلوط، ارژن، زالزالک، بادام کوهی، گیلاس وحشی، بنه، کُنار، کیکم و زبان گنجشک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی