[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

اجرای آزمایشی طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان در فارس، روزنامه شیراز نوین

معاون قضائی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در راستای آغاز به کار پروژه نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان) اظهار داشت: پیشگیری‌های رشدمدار که ناظر بر کودکان و نوجوانان است، یکی از موضوعات مهم در حوزه پیشگیری از جرم و آسیب‌هاست. احمد رحمانیان گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان با محوریت سازمان آموزش و پرورش و با مشارکت نه دستگاه مسئول از جمله قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بهزیستی، آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی(ره)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان فارس به صورت آزمایشی اجرا می‌گردد. وی بیان کرد: علی‌رغم اهمیت بالای موضوع، متأسفانه به دلیل عدم شناخت و کم توجهی از سوی مسئولان و مردم، عدم وجود اعتبار و همچنین جدید بودن این دانش در دنیا و عدم بومی سازی آن منطبق با موازین اسلامی و ایرانی، تاکنون برنامه پیشگیری‌های رشد مدار در کشور اجرا نشده یا به صورت ضعیف اجرا شده است.
دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس خاطرنشان کرد: اگر در کشور پیشگیری‌های رشدمدار به صورت فراگیر و گسترده اجرا شود، می‌توان به یقین ادعا کرد کودکان و نوجوانان تا حدود بسیار زیادی به صورت بنیادی و اساسی در برابر جرایم و آسیب‌های اجتماعی در امان خواهند ماند.
رحمانیان افزود: برای موفقیت این طرح همه باید تلاش کنیم، زیرا آینده کشور در اختیار کودکان و نوجوانان امروز است و اگر کودکان و نوجوانان ما توانمند و مصون در برابر آسیب‌های اجتماعی و جرایم نشوند، یقیناً در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که امر پیشگیری از وقوع جرم را یک امر علمی و فراقوه‌ای دانسته اند، گفت: این طرح در راستای لبیک به فرامین معظم له و با رعایت این دو خصیصه تهیه و اجرا می‌شود. 
این مقام مسئول تشریح کرد: ائتلاف ملی پروژه نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان اولین تجربه کاری بین بخشی به صورت ملی و فرا قوه‌ای و منطبق با موازین علمی در کشور است که پس از تأیید و تصویب شورای عالی رفاه و ریاست محترم جمهوری در استان فارس به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.
رحمانیان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم دستگاه قضائی استان فارس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه پیشگیری‌های رشدمدار است، گفت: بررسی‌های علمی نشان می‌دهد شروع درصد بالایی از آسیب‌های اجتماعی از یک اختلال فردی یا خانوادگی است که اگر روند شکل گیری این آسیب‌ها در دوران مناسب کنترل و مهار شود، روند توسعه کندتر خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی