[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

غبار ۱۰ساله روی پرونده پتروشیمی فسا ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در مدت 10 سال گذشته طرح احداث پتروشیمی این شهرستان تنها 14درصد پیشرفت داشته گفت: ظرف این مدت امکان ساخت 2 مجتمع پتروشیمی وجود داشت و به همین سبب مسئولان دولت سابق باید در این زمینه پاسخگوی مطالبات مردم باشند. محمدجواد جمالی، سه شنبه در حاشیه بازدید از طرح پتروشیمی فسا بیان داشت: در این مدت هنوز نوع و جنس دستگاه‌ها و کشورهایی که باید از آنها تجهیزات خریداری شود، مشخص نشده است.
وی افزود: هزینه ارزی خرید تجهیزات پتروشیمی نیم میلیارد یورو یعنی معادل 2 هزار و 200 میلیارد تومان است.
وی اظهار کرد: با وجود اینکه عده ای از قبل اعلام کرده بودند که مسیر پتروشیمی فسا لوله گذاری و سوخت گاز این واحد صنعتی تامین شده، متاسفانه تا کنون حتی یک متر هم لوله گذاری نشده است. این نماینده مجلس در مورد تامین آب مورد نیاز پتروشیمی فسا اظهار کرد: در زمینی که این پتروشیمی در آن در دست ساخت است چندین رشته قنات وجود دارد.
جمالی بیان داشت: پتروشیمی فسا دولتی نیست زیرا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با حدود 65درصد، بانک صادرات با 20درصد، صندوق بیمه روستایی و عشایری با هفت درصد و مردم با هشت درصد از سهامداران این پتروشیمی هستند.
وی، با اشاره به اینکه این واحد تولیدی مستقل نیست، گفت: این پتروشیمی صرفا یک واحد تولید کننده پلی اتیلن سبک است و زیردستی مجتمع پتروشیمی جهرم و فیروزآباد است و در طرح خط اتیلن مرکز، خوراک پتروشیمی واحد فسا باید از جهرم تامین 
بشود.  
جمالی گفت: واحد پتروشیمی فیروزآباد سالانه به 8/5 تا 11/5 میلیون متر مکعب آب معدنی و واحد‌های جهرم و فسا و داراب هرکدام سالانه به 2/5 تا 3/5 میلیون مترمکعب آب نیاز دارند.
وی اظهار کرد: پتروشیمی فسا باید تکمیل شود و به بهره برداری برسد و تا کنون هر چه در توان داشته ایم انجام داده ایم.
نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مدت 10 سال که از موضوع احداث پتروشیمی این شهرستان سپری می‌شود، متاسفانه هیچ کس در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی درستی انجام نداده است.
شهرستان فسا در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است. 
موضوع احداث پتروشیمی در شهرستان‌های داراب، فسا، جهرم و فیروزآباد در سال 88 به عنوان پروژه‌های اشتغالزا مطرح شد.
شنیده‌ها حاکی از این است که مجری احداث چهار واحد تولیدی یاد شده پس از بررسی هایی که در این زمینه انجام داد اعلام کرد: ساخت مجتمع در شهرستان‌های داراب، فسا، جهرم و فیروزآباد به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم از جمله آب مورد نیاز، خط انتقال نفت و راه آهن، توجیه اقتصادی لازم را ندارد.
همچنین این شنیده‌ها بیانگر این است که مجری ساخت این واحدی تولیدی اعلام کرده با توجه به اینکه مردم برای راه اندازی این پروژه‌ها با خرید سهام در این زمینه مشارکت داشته اند می‌توان این طرح‌ها را به نام هر یک از شهرستان‌های نامبرده در عسلویه استان بوشهر راه اندازی کرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی