[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

کشف ۱۲ تن مرجان دریایی غیرمجاز در فارس ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه خبر  

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس،  هفته گذشته مأمورین یگان اجرایی اداره محیط زیست  فیروز آباد موفق شدند، یک دستگاه تریلی حامل 12 تن آبسنگ مرجانی که از سواحل بوشهر به صورت غیرمجاز برداشت و حمل می‌شد با هماهنگی دادستان و با همکاری پاسگاه انتظامی موک توقیف کنند، کامیون مربوطه با حکم دادستانی به منطقه انتظامی شهرستان جهت سیر مراحل قانونی انتقال گردید. ‌به گفته علی‌پور رئیس اداره محیط‌زیست فیروزآباد آبسنگ های مرجانی که به ظاهر شبیه صخره های بیجان هستند، در واقع جوامع زنده‌ای هستند که تنوع بالای موجودات ساکن آنها را در کمتر اکوسیستمی می توان شاهد بود. مرجان‌ها فقط یک درصد از بستر دریاها را پوشش می‌دهند. مرجان‌ها 25درصد از تمام موجودات دریا را در خود حفظ می کنند و بسیاری از انواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زندگی می کنند. وی افزود بر اساس ماده 1 لایحه قانونی مجازات صید غیرمجاز از دریای خزر و خلیج فارس مصوب 1358 و آگهی روزنامه رسمی مصوبه شماره 380 مورخ 29/10/93 شورای عالی حفاظت محیط زیست مستوجب مجازات و تعقیب کیفری است و هر کیلوگرم آبسنگ مرجانی برداشت شده شامل 40.000.000 ریال ضرر و زیان زیست محیطی است. پرونده مربوطه در حال حاضر در دادگستری شهرستان در دست بررسی است.
 مرجان در حقیقت جانوری گل مانند است، با بازوانی گسترده بسان گلبرگ و حفره‌ای در میان به عنوان دهانه که معمولاً دسته جمعی زندگی نموده و غالباً نیز یک پایه آهکی از خود ترشح می نمایند که درون حفره های آن که شبیه به یک گلدان هست، دائماً به سر می برند. صخره‌های مرجانی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیون ها سال قدمت دارند. مرجان هایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌یابد. آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می‌کنند. رشته صخره‌های عظیم آبی در طول سال با درجه حرارتی بیش از ۲۱۱ درجه سانتیگراد گرم باقی می‌مانند. مرجان ها همچنین تنها در آب های کم‌عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌کنند.
از سال 1992 تا سال 2002 میلادی، 10 درصد از مرجان‌های جهان از بین رفته‌اند. امروزه در آستانه هزاره سوم 25 درصد از بین رفته‌اند و 58 درصد دیگر نیز بر طبق آمار جهانی در خطر نابودی هستند. به علاوه این برطبق آمار سازمان اقیانوس‌شناسی آمریکا مرجان‌ها در حال انقراض هستند. آبسنگ های مرجانی خلیج فارس اما از نوع جوان آن محسوب می شوند اما متأسفانه به دلیل دخالت عوامل انسانی در حال نابودی هستند. آلودگی دریاها که باعث بسته شدن مجراهای تغذیه‌ای مرجان‌ها می‌شود و خرید و فروش این جانوران آبزی در ایران جهت کارهای تزئینی که باعث فعالیت عده ای در این زمینه شده و نیز استفاده‌های دارویی از این گونه آبزی باعث شده است که عده‌ای به شکار این زیستگاه بروند. هر چه هست هر نوع دخل و تصرف در زیستگاه های این آبزیان و انقراض آنان باعث تغییرات عظیم در اکوسیستم دریایی خلیج فارس می‌گردد و برخورد با آنان، به طور قطع نجات زیستگاه های خلیج فارس است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی