[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

مراسم اختتامیه دومین جشنواره گردشگری کشاورزی با موضوع غوره دشمن‌زیاری ، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری - وحید پارسایی
مراسم اختتامیه دومین جشنواره گردشگری کشاورزی با موضوع غوره دشمن زیاری در حضور مردم و مسئولین برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در چهارمین و آخرین روز برپایی جشنواره غوره دشمن زیاری، حدود پانصد نفر از مردم و مسئولین در دشت دیده‌بان منطقه دشمن زیاری شهرستان ممسنی گردم هم آمدند.
دشمن زیاری منطقه‌ای خوش آب و هواست که غوره به عنوان مهم‌ترین محصول این منطقه معرفی می‌شود و محصول آن زبانزد خاص و عام است. در فاصله بین 26 تا 30تیرماه دومین جشنواره غوره دشمن زیاری به عنوان شاخه‌ای از گردشگری کشاورزی با همت جمعی از فعالان این منطقه برگزار شد.
آبغوره گیری سنتی، نمایشگاه محصولات سبز و بومی، انواع آش و دم‌کرده، پوشش بومی، کپر و کومه‌های سنگی و سیاه چادر، طبیعت‌گردی، سوارکاری، ساز و نقاره و چوب بازی در این جشنواره به علاقه‌مندان ارائه شد.
فاطمه رزمجویی دبیر جشنواره غوره دشمن زیاری به عنوان یکی از سخنرانان مراسم اختتامیه این جشنواره اظهار نمود: آئین باستانی برداشت محصول امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری است و نقش مهمی در جذب گردشگر دارد. هدف از گردشگری کشاورزی ایجاد درآمد بیشتر با استفاده از منابع کشاورزی برای مقاصد تفریحی به منظور توسعه کشاورزی و بهبود معیشت کشاورزان است. رزمجویی گفت: رویدادهای فرهنگی و جشن‌های کشاورزی یکی از مباحث مهم گردشگری است و ما در این راستا قصد داشتیم با برگزاری این جشنواره، در جهت احیای فرهنگ برداشت غوره و نیز محصول غوره دشمن زیاری گام برداریم.
معاون گردشگری و امور زیارت استانداری فارس: به دنبال ایجاد روستای نمونه گردشگری در دشمن‌زیاری هستیم
در این مراسم، شاهپور رستمی معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس اظهار نمود: جشنواره غوره دشمن زیاری به عنوان یک رویداد گردشگری در شورای برنامه‌ریزی استان به ثبت رسیده است و ما توقع و انتظار داریم که مردم خوب و فهیم دشمن‌زیاری با حضور و همدلی خود، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوب منطقه خود را به حالت فعال تبدیل نمایند.
معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس گفت: برگزاری چنین رویدادهایی باید برای مردم بومی آن منطقه هم اثرگذار باشد. منابع خدادادی، نوع کشاورزی و از همه مهم‌تر مردمی خوب و دلاور مواردی است که می‌توانند در توسعه منطقه دشمن زیاری با استفاده از ظرفیت‌های گردشگری کشاورزی نقش‌آفرینی داشته باشند. در کنار برگزاری چنین رویدادهایی، باید بتوانیم دیگر فرصت‌ها را هم درنظر بگیریم و امید داریم در منطقه دشمن زیاری یک روستای نمونه گردشگری ایجاد نماییم.
رستمی افزود: خوشبختانه نگاه توسعه گردشگری در مناطق روستایی و عشایری در استان فارس وجود دارد. ما به دنبال رونق گردشگری در مناطق روستایی و عشایری هستیم و سعی خواهیم کرد تک‌تک استعدادهای هر منطقه، استفاده لازم را برای توسعه آن منطقه به کار گیریم.
وی ادامه داد: در بحث بوم‌گردی و صنایع دستی، تسهیلات ارزان قیمتی را در نظر گرفته‌ایم که مردم مشتاق منطقه دشمن‌زیاری بتوانند با استفاده از این تسهیلات در جهت توسعه گام بردارند و مشکل کمبود نقدینگی خود را برای اجرای پروژه‌های گردشگری در این منطقه حل نمایند. ما ابتدا سعی در توسعه زیرساخت‌ها داریم. احداث جاده چهار بانده شیراز به نورآباد از مسیر منطقه دشمن‌زیاری را به عنوان یک زیرساخت در نظر گرفته‌ایم که ان‌شاءالله تا سال آینده به بهره‌برداری می رسد.
پارسایی: تعاونی غوره دشمن‌زیاری باید تشکیل شود
بهرام پارسایی، نماینده اول شیراز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اصل نود، زاده دشمن زیاری و روستای مشایخ است. او نیز مانند سال گذشته در جشنواره حضور داشت. پارسایی در سخنانش ابراز داشت: ما از هیچ حمایتی از ممسنی فروگذاری نخواهیم کرد. در کنار خدمت‌رسانی به مردم شریف شیراز در کنار نماینده مردم ممسنی خواهیم بود.
پارسایی گفت: سعی ما در ایجاد جاده‌های ارتباطی از شیراز به نورآباد از مسیر دشمن زیاری، ایجاد جاده‌های بین باغ‌های دشمن‌زیاری، پیگیری جهت احداث یک پایگاه حفاظت برای جلوگیری از قاچاق منابع و محصولات طبیعی منطقه را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.وی افزود: در مورد غوره به عنوان مهم‌ترین محصول دشمن‌زیاری همانگونه که از قبل هم گفتم، باید هرچه سریع‌تر یک تعاونی تشکیل شود. این را باید خود مردم و خصوصاً باغ‌داران انجام دهند. در صورت تشکیل یک تعاونی با جمعیت هزار نفر، ما قول می‌دهیم تسهیلات ویژه‌ای به اعضای آن برسد.
پیشنهاد من این است که برای جلوگیری از روند نامنظم تغییر قیمت غوره، این محصول به سمت خرید تضمینی از طرف دولت برود؛ چون باعث حل بخش اعظمی از مشکلات باغداران می شود.
نماینده اهل دشمن‌زیاری مردم شیراز گفت: من مردم دشمن‌زیاری را دوست دارم. زادگاهم اینجاست. من از مردم دشمن زیاری می‌خواهم که حرکت کنند و در جهت توسعه منطقه خود گام بردارند. ما نباید در این منطقه منتظر ورود سرمایه گذاران باشم. 
مشکل نبود سرمایه را ما از طریق ارائه تسهیلات حل خواهیم کرد.
معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس: فرآوری محصولات کشاورزی از اولویت‌های ماست
پاکاری، معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس هم گفت: هدف از برگزاری جشنواره‌‌های اینچنینی، شکرگزاری از خداوند متعال است. یکی از اولویت‌های سازمان جهادکشاورزی استان بحث فرآوری محصولات کشاورزی، خصوصاً فرآوری محصول غوره دشمن‌زیاری است. 
پاکاری افزود: ما محدودیتی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در اینگونه مناطق و نیز محدودیتی هم برای صنعتی کردن کشاورزی و دامداری سنتی نداریم. به دنبال تشکیل زنجیره‌ای از تولید محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف آنها هستیم. می‌خواهیم واسطه‌گری و دلالی را در این زنجیره حذف کنیم.
تشکر ویژه
دارا کیانی مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری فارس، مسعود رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی که اهل نورآباد ممسنی هم هست. تشکر ویژه این مراسم با پخش قطعه موسیقی سنتی به وی تعلق گرفت.
حمایت‌های فراپاکس
شرکت فراپاکس در جهت برگزاری این جشنواره حمایت‌هایی را انجام داد که در حین برگزاری مراسم اختتامیه، ظهیر امامی مدیرعامل این شرکت از سوی دبیر این جشنواره مورد تشکر قرار گرفت.
تشکر نماینده و فرماندار
مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی و رهام پیکری فرماندار ممسنی در این مراسم حضور داشتند و جداگانه به مردم خیرمقدم گفتند.
گلایه باغداران
سه تن از باغداران به طور جداگانه به سخنرانی پرداختند و مشکلات خود را به گوش مسئولین رساندند.
شعرسرایی با لهجه لری
ابوالفتح کشاورز شاعر بومی سرای دشمن زیاری در این مراسم به ارائه اشعار خود پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی