[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

ارسال پرونده آیین 100ساله مردم شهرسوریان بوانات به شورای ثبت میراث معنوی کشور 
مسئول حوزه مطالعات مردم‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از ارسال پرونده آیین چاووشی‌خوانی اول محرم مردم شهر سوریان بوانات جهت ثبت در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مژگان ثابت‌قدم گفت: پرونده ثبت این اثر ناملموس با بیش از 100سال قدمت، هفته گذشته پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث معنوی (ناملموس) کشور ارسال شد. وی در تشریح این آیین بیان کرد: در حال حاضر شهر سوریان دارای سه هیئت عزاداری است که هرکدام تکیه مخصوص به خود دارند و در صبح روز اول محرم ابتدا پیر چاووش هر هیئت در تکیه حاضر شده و شروع به چاووش‌خوانی می‌کند. پس از حضور دیگر چووشه‌خوان‌ها و اجتماع مردم، هر هیئت از مسیر جداگانه به طرف مسجد جامع شهر حرکت می‌کنند.
مسئول حوزه مطالعات مردم‌شناسی فارس ادامه داد: در این مراسم همه مردم لباس سیاه پوشیده و بیرق‌های سبز، مشکی و قرمز بر روی دوش حمل می‌کنند و هنگامی که مردم سیاه‌پوش از جلوی منازل و مغازه‌ها عبور می‌کنند، از طرف پیرچاووشان و پیرغلامان هر هیئت پرچم‌های مشکی جهت نصب بر سردرب‌ها به آنها داده می‌شود. همچنین مردم و مغازه‌دارها ضمن استقبال و پذیرایی با دود کردن اسپند و کندر به جمعیت ملحق می‌شوند  و هر سه هیئت در محل مسجد جامع شهر مستقر و به چاووشی‌خوانی می‌پردازند. آنگاه پیرچاووشان هر هیئت بر بالای بام مسجد رفته و طی مراسمی خاص پنج بیرق عزا را که چهارتای آن سیاه و یکی قرمز است به نیت پنج تن آل‌عبا بر بالای بام مسجد علم می‌کنند که تا آخر ماه صفر برافراشته می‌ماند. 
گفتنی است استان فارس دارای 53اثر معنوی (ناملموس) ثبت شده در فهرست میراث معنوی کشور است.


یکی از بناهای به‌جامانده از دوره تیموری و ایلخانی در استان فارس مرمت می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: مرمت بنای معروف به امامزاده شهدا در شهرستان خرم‌بید استان فارس، مربوط به دوران تیموری و ایلخانی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری در تشریح معماری این بنا اظهار داشت: این بنای تاریخی یکی از شاخص‌ترین بناهای به جای مانده از دوران تیموری و ایلخانی است و از این منظر حائز اهمیت است. معماری خاص این بنا در زمینه معرق سنگ و کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای بسیار زیبا، این اثر تاریخی را در لیست منحصر به فردترین آثار استان قرار داده است. 
مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: در راستای حفظ و صیانت از این بنای تاریخی، مرمت آن در قسمت کاشی‌کاری‌های معرق، مقرنس‌ها، مرمت فیلپوش‌ها، صحن اصلی و شبستان در دست اجرا است.
گفتنی است این بنای تاریخی در سال 1376 با شماره 1933 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی